San Martino di Castrozza  〈1476m〉
Jest takie miasteczko w Dolomitach, gdzie pod wieczór można wyjść na spacer i zobaczyć taki niezwykły widok, niczym z bajki lub zaczarowanej krainy.
 

W każdym rejonie Dolomitów spotkamy coś niezwykłego i niepowtarzalnego. Ale wszyscy, którzy poznali Dolomity zgodnie uważają, że Pale di San Martino jest prawdziwą perłą w koronie Dolomitów. Właśnie na zachodnim skraju tego masywu leży małe miasteczko - San Martino di Castrozza. Polecam bardzo dokładny opis Pale di San Martino jaki jest w serwisie oraz galerię panoram. A potem bez względu na porę roku radzę odwiedzić tą bajeczną krainę.


Nad San Martino di Castrozza wznosi się szczyt La Rosetta, który widać dosłownie z każdego miejsca 〈poniżej〉. Akurat tego dnia, nad szczytem widać błękitne niebo, w przeciwieństwie do całej reszty, którą zakrywają letnie, niskie i deszczowe chmury.

Na lewo od La Rosetty znajduje się wierzchołek Cimon della Pala, który najwspanialej prezentuje się z Passo Rolle. Natomiast w prawo od La Rosetty prowadzi jedna z najpiękniejszych dolomitowych grani - potocznie nazywana Gankiem Pale.


San Martino di Castrozza jest przedstawione na stornie głównej działu Vademecum, gdzie można zobaczyć to miasteczko i otaczające je góry w białych, zimowych kolorach.


podsumowanie


bajeczne góry w okolicy


San Martino di Castrozza to idealne miejsce na bazę wypadową w masyw Pale. W serwisie jest wyjątkowo dużo zdjęć tego rejonu, a wykaz wszystkich galerii jest w opisie masywu. Tutaj również znajduje się najładniejsza dolina w Dolomitach - to oczywiście Dolina Marzeń.

Camping Sass Maor


Ponieważ San Martino di Castrozza jest naprawdę małe, można powiedzieć, że kemping jest prawie w samym środku miasteczka. Wszelkich aktualnych informacji proszę szukać na podanej stronie:

www.campingsassmaor.it


Podpowiem tylko, że nazwa kempingu pochodzi od nazwy pierwszego od południa szczytu słynnego Ganku Pale 〈obok〉, którego niestety brakuje na malutkiej panoramie na samej górze strony. Ale polecam, tą ciemną-zachmurzoną panoramę 〈tutaj〉, na której widać wyraźnie wszystkie szczyty tej niezwykłej grani.

Kolejki linowe


Kolejka na La Rosettę

Są to dwie kolejki linowe, które prowadzą na szczyt La Rosetta 〈2743m〉, a dolna stacja 〈obok〉 znajduje się prawie w samym centrum miasteczka. W serwisie znajduje się opis wycieczki 〈tutaj〉 tą kolejką.


Kolejka do schroniska Tognola

Kolejka ta prowadzi do schroniska Tognola 〈2073m〉 na zboczu szczytu Cima Tegnazza 〈2235m〉 〈obok〉, który znajduje się po przeciwnej stronie niż słynny Ganek. W sezonie letnim jeździ nią dużo mniej turystów. Większość oblega jednak tą pierwszą i maszeruje na Płaskowyż Pale.

Dolna stacja kolejki znajduje się na południowym skraju San Martino. Atutem tego miejsca jest przeogromny parking. Kto chce szybko zrobić foto-panoramę Ganku może skorzystać z tej kolejki. A tych którzy lubią opowieści ze szlaku, zapraszam na krótką wycieczkę panorama Ganku Pale.

webcamery


Przy schronisku Tognola, w miejscu gdzie dociera ta druga kolejka linowa znajduje się WebCamera, której adres internetowy jest na stronie z linkami oraz 〈tutaj〉.

Pierwsza z kamer skierowana jest w stronę Ganku Pale. Niestety cały urok prezentowanej panoramy psuje widok kolejki linowej na pierwszym planie. Osobiście zawsze wykorzystuję tą kamerę do sprawdzania pogody i porównywania, tego jaką pogodę zapowiadają z tym co jest rzeczywiście nad południowym skrajem Dolomitów.

Druga z kamer znajduje się na przełęczy Rolle i przedstawia widok na skraj masywu Pale i wierzchołek Cima della Pala. Ta kamera niestety często prezentuje dość nieaktualne zdjęcia.

dobry parking


Na południowym skraju miasteczka jest bardzo dobre miejsce na pozostawienie auta na cały dzień. Polecam to miejsce wszystkim, a szczególnie tym, którzy idą na trasę Ganku Pale. Jest to duży plac obok baru: Caffe Col, bardzo łatwy do zlokalizowania, wystarczy tylko dokładnie sprawdzić na mapie przebieg szlaku nr-17. To właśnie w pobliżu tego miejsca prowadzą szlaki nr-22 i nr-23 na skrzyżowaniu, których można zobaczyć panoramę Ganku Pale jak na miniaturce 〈poniżej〉 i na dużym zdjęciu 〈tutaj〉.

 

uwaga


Na końcu tylko jedna uwaga dotycząca dojazdu do San Martino di Castrozza. Podróżowanie po Dolomitach samochodem osobowym wymaga dobrej umiejętności jazdy po górskich serpentynach. Ale dojazd do San Martino od południa to takie miejsce, na którym należy szczególnie uważać. Po prostu droga miejscami jest bardzo wąska i mijanka stanowi poważny problem, zwłaszcza jeśli któryś z kierowców się spieszy i jedzie za szybko na dodatek środkiem drogi.

mapa


San Martino di Castrozza jest na mapie: Tabacco nr-022.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna