Cortina d’Ampezzo  〈1224m〉
Największe miasto położone we wschodniej części Dolomitów, organizator olimpiady zimowej w 1956r - z wiewiórką w symbolu.
 

Do Cortiny powinno się wjeżdżać od zachodu drogą nr-48 z obowiązkowym przystankiem na zakręcie drogi przy małym tunelu w dzielnicy Pocol. Proszę uważać przy parkowaniu na poboczu drogi zaraz za galerią1 〈jadąc z góry〉. To z punktu widokowego w tym miejscu można zobaczyć dolinę z miastem pośrodku 〈poniżej〉. W tle wspaniały masyw Cristallo z granią Pomagagnon na dużej panoramie 〈obok〉.W prowadzonej korespondencji bardzo często polecam właśnie Cortinę, gdyż każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Szczególnie warto tutaj przyjechać, jeżeli nie chce się dużo jeździć, bo wspaniałe szlaki i niezwykłe ferraty są dosłownie w zasięgu ręki. Baza turystyczna jest bogata i bardzo różnorodna, od hoteli, przez pensjonaty po liczne kempingi.


Z Cortiny dość blisko jest w drugi ciekawy rejon gór, jaki stanowi otoczenie słynnych Tre cime di Lavaredo szczególnie, że możemy tam dojechać jednym bezpośrednim autobusem. W przypadku małej grupy, koszty biletu mogą być niższe, niż wjazd samochodem. Choć chyba najtańszy jest wariant zostawienia auta na jendym z płatnych parkingów w Misurinie ale to wszystko, będzie zależeć od ilości jadących osób.


podsumowanie


na szlaku


W dziale Szlaki jest opisanych co najmniej dzisieć wycieczek, na które można wyruszyć z Cortiny, nie licząc około 30 via ferrat w pobliskich masywach. Wycieczką na którą z Cortiny jest najdalej, jest niezwykłe Sesto, ale jeżeli dysponujemy własnym samochodem, polecam ją szczególnie, bo mamy okazję zobaczyć jeden z ciekawszych dolomitowych rejonów.

W prowadzonej korespondencji, dostaję pytania o jednodniowe wycieczki z Cortinyw rejon Marmolady lub Selli. Dojazdy w te miejsca nie stanowią problemu dla osoby która dobrze sobie radzi z jazdą samochodem po stromych serpentynach, jakie prowadzą przez przełęcze. Raz można pojechać, ale jeżeli planujemy takich wyjazdów więcej, lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie się na jeden z kempingów w okolicy Canazei. Podpowiem jeszcze, że proszę nie jeździć według trasy pokazanej w smartfonie, tylko obserwować tablice drogowe.

Tak się składa, że normalna trasa z Cortiny pod Marmoladę prowadzi przez Passo Giau i jest to droga najdogodniejsza. Jeżeli natomiast chcemy dojechać na Passo Pordoi, by wyruszuć na Piz Boe, jedziemy przez Passo Falzarego.

fotografowanie


Dobrą motywacją do wyjazdu do Cortiny będą galerie, które powstały w tym rejonie. Pierwsza z nich prezentuje Cortinę, otaczające ją góry i najciekawsze miejsca w tym rejonie.

Kolejne dwie galerie to spacery po dwóch przełęczach, na które wycieczki z Cortiny to takie obowiązkowe zadanie domowe, na wspaniały urlop.

góry dookoła


O górach otaczających Cortinę można by pisać długo, ale w zamian proponuję zapoznać się z opisami masywów Cristallo, Sorapis i Tofane, jakie są w serwisie. Polecam również mało znane, ale wyjątkowe Marmarole szczególnie, że to jeden z najnowszych opisów. Warto również pojechać na Monte Rite, niezwykłe miejsce w Dolomitach.

kolejki linowe


Pierwsza kolejka linowa jaka znajduje się w Cortinie prowadzi na Falorię. Jest to ośrodek sportowy na północno-zachodnim skraju Sorapis, szczególnie popularny zimą.

Dolna stacja kolejki 〈obok〉 znajduje się prawie w centrum Cortiny obok dworca autobusowego, na końcu znajdującego się tam parkingu.

Druga kolejka linowa, bardziej oblegana przez górskich turystów znajduje się również blisko centrum, tuż za olimpijskim lodowiskiem i prowadzi w rejon Tofane.

W zasadzie jest to mały kompleks kolejek, który będąc w Cortinie wypada zobaczyć szczególnie, że pozwala on szybko dostać się pod sam szczyt do schronisk Rif. La Vales, z którego osobiście polecam wyprawę na dwa szczyty Tofane biegnącymi tam ferratami.

kempingi


Dla turysty jadącego na szlaki i ferraty najważniejsze jest to, że w Cortinie są cztery kempingi. Jeden na północy, przy drodze wyjazdowej z miasta w kierunku na Dobbiaco, przed ośrodkiem sportowym Fiames. Pozostałe na południu dość blisko siebie, a za drogowskaz powinna służyć dobrze widoczna w tym rejonie stara skocznia narciarska.

Wszystkie kempingi są opisane w bibliotece na stronie o folderach, który można pobrać w postaci zeskanowanej.

 

mapy


Cortina d’Ampezzo jest na mapie: Tabacco nr-03.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna