Calalzo di Cadore  〈770m〉
Małe miasteczko w pięknej okolicy z fantastycznie ulokowanym kempingiem nad ogromny sztucznym jeziorem oraz ostatnia stacja na trasie pociągu z Wenecji.
 

Panorama 〈na samej górze〉 przedstawia widok na jezioro Lago di Centro Cadore. Po drugiej stronie jeziora jest Calalzo. Widoczne w głębi pagórki to południowy skraj masywu Marmarole, do którego od Calalzo można dość szakiem w dolinie Val d’Oten.


Malutkie centrum tego miasteczka można obejść w ciągu 5 minut. A ze znalezieniem miejsca parkingowego mogą być problemy.

Ale prawda jest taka, że turyści do tego centrum nie zaglądają. Duże niezbędne zakupy turystyczne najlepiej zrobić w dużym markecie w pobliżu stacji kolejowej. Nazwy marketu nie podaję, ale wszyscy ją szybko odnajdą na tablicach informacyjnych, bo jest znana w Polsce.


Po drugiej stronie jeziora na przeciwko Calalzo, u podnóża ogromnego pasma Dolomitów znajduje się duży kemping. Żeby się do niego dostać trzeba się udać do miasteczka zaraz za Calalzo, jakim jest Domegge. Odległość ta jest naprawdę niewielka i jeśli ktoś nie dysponuje własnym autem, to można tam spokojnie dość z dworca kolejowego w Calalzo. W Domegge jest wąski mostek prowadzący na drugi brzeg jeziora, którym dojedziemy do pobliskiego kempingu.


Calalzo to idealne miejsce na wyjazd w Dolomity dla tych, którzy nie mając auta chcą sami zorganizować sobie wyjazd w Dolomity. I jak zauważyłem z korespondencji, coraz popularniejsze są tanie linie lotnicze. Jeżeli zabieramy za dużo sprzętu jak na bagaż samolotowy, to proponuję pojechać autobusem jednego z biur podróży zajmujących się przewozami turystycznymi do Włoch. Tak dla ścisłości to jedziemy do Mestre, czyli miasta znajdującego się na lądzie stałym koło Wenecji.


Po drugiej stronie jeziora na przeciwko Calalzo, u podnóża ogromnego pasma Dolomitów znajduje się duży kemping. Żeby się do niego dostać trzeba się udać do miasteczka zaraz za Calalzo, jakim jest Domegge. Odległość ta jest naprawdę niewielka i jeśli ktoś nie dysponuje własnym autem, to można tam spokojnie dość z dworca kolejowego w Calalzo. W Domegge jest wąski mostek prowadzący na drugi brzeg jeziora, którym dojedziemy do pobliskiego kempingu.


podsumowanie


dojazd pociągiem


Będąc już w Mestre lub Trevizo, jeżeli przylecieliśmy samolotem, kupujemy bilet na pociąg do Calalzo. Osobiście nie radzę jechać autobusem chyba że, odjechał właśnie ostatni pociąg w danym dniu. Trasa pociągu jest tak bajeczna, że jest przyjemnością samą w sobie. Z dostaniem się na pociąg nie powinno być problemów gdyż większość autobusów przyjeżdża do Mestre przed godziną 6 rano. Proszę pamiętać, że Włoszech obowiązuje zasada, kupiony bilet należy przed wejściem do pociągu skasować. W tym celu z reguły koło kas lub na peronach znajdują się stosowne kasowniki.


Aktualny rozkład jazdy pociągów znajdziemy na tej stronie:

TRENITALIA

International Camping di Cologna


Widoki z kempingu na jezioro i Dolomity są wspaniałe. Jak widać kemping posiada stronę w Internecie, zatem nie ma problemu z potrzebną informacją:

www.campingcologna.com

 

wycieczki


Nie ukrywam, że Calazo nie należy do miejsc, które trzeba zobaczyć za pierwszym wyjazdem w Dolomity. To raczej stacja przesiadkowa, choć można z niej wybrać się na wyjątkowo ciekawe wycieczki. Pierwszą była polecana wyżej, wycieczka do doliny Val d’Oten. Dolina jest jednak daleko od miasteczka i niestety trzeba mały kawałek dojechać wąską drogą. Proszę być przygotowanym, że na jej odcinkach ruch jest wahadłowy i regulowany światłami oraz tablicami z podanym czasem otwarcia. O drugim miejscu, jakim jest wschodni skraj Marmaroli, można przeczytać w nowym opisie tego masywu.

mapy


Calalzo di Cadore jest na mapie: Tabacco nr-016.

 

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna