Alleghe  〈978m〉
Alleghe to małe miasteczko położone prawie w środku Dolomitów nad malowniczym jeziorem u stóp potężnej Civetty. A co najciekawsze, to fakt, że miasteczko jest nad tym bajecznym jeziorem, właśnie dzięki Civecie.
 

Allege jest niewielkie i położone w dolinie pod najpiękniejszą górską ścianą w Dolomitach, którą jest Civetta. Polecam jesienną panoramę 〈obok〉, na której widać Civettę, trochę nietypowo, bo rzadko fotografowaną od południowego-zachodu. Patrząc na ten krajobraz, Allege znajduje się w lewym dolnym rogu, pod północno-zachodnim skrajem tego potężnego masywu.


Na północ od Allege znajduje się kilkanaście małych, ale wspaniale położonych kurortów turystycznych. Rejon ten szczególnie polecam tym wszystkim, którzy w Dolomity jadą własnym autem i zależy im na tym by poznać jak najwięcej. A ponieważ będą w centrum Dolomitów, to mogą na wycieczki jeździć we wszystkie strony.


Samo miasteczko jest wciśnięte w dolinę 〈poniżej〉, która wcina się klinem od pięknego jeziora pod północny kraniec Civetty.

Najłatwiej do Alleghe dojechać jest od południa drogą nr-203, która prowadzi od Belluno, choć można tutaj przyjechać od północy, czy to z Cortiny na wschodzie, czy też z Canazei w zachodnim rejonie gór.


Ale bez względu, którędy do Allege przyjedizmey na jedno musimy się przygotować. To dość powolny i bardzo ostrożny pzrejazd przez centrum miasteczka. Prowadzi tam tylko jedna i to wąska droga, w szczycie sezonu są z reguły korki, a pzrejazd jest bardzo powolny z powodu dużej liczby turystów w samym centrum, gdzie na dodatek jest informacja turystyczna.


Miłośników ferrat informuję, że ferraty na Civettę znajdują się po drugiej stronie tego szczytu. Dlatego jeżeli naszym celem jest słynna Via ferraty degli Alleghesi, to jedziemy na bardzo mały kemping w Pecol.


Natomiast od strony Alleghe można się udać w rejon Civetty jednym ze szlaków. Szczególnie ciekawy jest szlak nr-560. W wycieczce tym szlakiem może być pomocna kolejka linowa, która się tam znajduje. Jest to mała kolejka, która pozwala dojechać do wysoko położonego jeziora Lago Coldai w północnym kotle Civetty. Właśnie od tego jeziora można tym szlakiem przejść pod całą zachodnią ścianą Civetty. Jeden z wariantów takiej trasy opisany jest 〈tutaj〉 w dziale Szlaki.

Jeżeli chcemy zobaczyć i Allege i Civettę, to niestety musimy wyjechać, jedną z dróg prowadzących na północ.

Dopiero wtedy zobaczymy długą dolinę, w której leży Alleghe z Civettą w tle 〈obok〉. Ale zdradzę jedną rzecz.

Moje pierwsze fotografowania Civetty były wyjątkowo pechowe, gdyż najczęściej szczyt ten zakrywają chmury, na powstawanie których duży wpływ, szczególnie latem ma jezioro.


podsumowanie


 

Belvedere


Podsumowanie wypada rozpocząć od najbardziej fotogenicznego miejsca w okolicy Allege, jakim jest Belvedere. To jedyne bardzo łatwo dostępne miejsce, z parkingiem i kawiarnią, z którego rozpościera się taka panorama 〈obok〉.

Camping Alleghe


W Alleghe na południowym skraju miasta, przy głównej drodze wjazdowej znajduje się kemping. Wszelkich aktualnych informacji proszę szukać na podanej stronie:

www.camping.dolomiti.com/alleghe

parkingi


W Alleghe nie ma również problemu z zaparkowaniem samochodu. Pierwszy, duży i częściowo podziemny parking jest prawie w samym centrum, w pobliżu stacji kolejki linowej. Natomiast drugi mniejszy, ale zawsze są na nim jakieś wolne miejsca, jest na północnym skraju miasta, dosłownie 150m od centrum. Tan bywa cały zajęty, w dni kiedy w miasteczku organizowany jest raz w tygodniu tradycyjny rynek z zakupami.

mapy


Alleghe jest na mapie: Tabacco nr-025.

 

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna