rejony
Prezentowane w serwisie rejony - to miejsca gdzie warto się zatrzymać na kilka dni. Posiadają dogodne warunki na bazę główną wyjazdu w Dolomity, w tym kempingi i sklepy, a często również niezwykłe kolejki linowe - jak w San Martino di Castrozza.
 

wstęp


Miejscowości turystycznych w Dolomitach jest bardzo dużo. W serwisie postanowiłem przedstawić te charakterystycznie, nie zawsze największe. Jednym z nich jest Calalzo, czyli miejsce gdzie najdalej dociera pociąg. To ważna informacja dla tych miłośników gór, którzy nie posiadają własnego auta i np. planują podróż samolotem. Tak się składa, że są linie, które latają do Venecji-Trevizo, gdyż to na przedmieściu tego drugiego miasta jest małe lotnisko. Wtedy możemy autobusem dojechać na stację kolejową i już prawie jesteśmy w centrum zachodniego rejonu Dolomitów.

A jak wybrać tą miejscowość na pierwszy wyjazd? Tutaj zapraszam do galerii 〈obok〉, w której można zobaczyć Dolomity na panoramach i wybrać miejsca, które zapragniemy zoabczyć już ze szlaku. I wtedy można zacząć planować dolomitowy urlop.

przejazdem przez Colle Santa Lucia


Na zdjęciu 〈poniżej〉 widok na Colle Santa Lucia, na tle ukrytego w chmurach wschodniego skraju Marmolady. Jest to bardzo mała osada położona prawie w samym środku Dolomitów, której nie ma opisanej w serwisie.

Kiedy się tamtędy jedzie, szczególnie jeśli celem wycieczki jest Marmolada, to mija się to miejsce prawie go nie zauważając. A warto się tam zatrzymać na krótko.

Polecam galerię szukając wiosny, którą otwierają zdjęcia tej okolicy. Przedwiośnie, jeżeli jest ładne i słoneczne to bardzo dobra pora na fotografowanie Dolomitów, szczególnie z wielkich przełęczy. Drogi są już całkowicie przejezdne i nie trzeba się martwić o zakładanie łańcuchów. A z każdej przełęczy opisanej w serwisie można zobaczyć bardzo ładne krajobrazy.

Wczesnym popołudniem z Colle Santa Lucia, można zobaczyć jeden z najpiękniejszych widoków na okoliczne szczyty. A podziwiać można zarówno Civettę, Marmoladę jak i piękną północną stronę Pelmo.

Radzę zatrzymać się w pierwszym możliwym miejscu, gdyż w samym centrum w pobliżu kościółka miejsca parkingowe można policzyć na palcach jednej ręki.

Do widocznego na zdjęciu kościoła 〈obok〉 prowadzi bardzo stara uliczka. Proponuję to miejsce na małą przerwę w pogoni dnia codziennego, a nie spotkałem w Dolomitach bardziej nadającego się do tego miejsca.


Moja kolejna wizyta w rejonie Colle Canta Lucia przypadła już o innej porze roku. Pogoda również nie była zbyt łaskawa, co jednak nie przeszkodziło mi w zrobieniu kilku zdjęć do nowego działu gdzie warto być?

 

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna