kolejki linowe
Dolomity są górami stworzonymi dla kolejek linowych. Wspaniałe masywy, potężne i przepaściste ściany, a ze szczytu można zejść szlakiem bez żadnych trudności. Większość kolejek linowych, jakie są w serwisie znajduje się właśnie w takich miejscach.
 

wstęp


Jedną z ciekawszych kolejek linowych jest kolejka prowadząca na szczyt La Rosetta 〈na samej górze〉 widoczny w zimowych barwach. Ten niewielki szczyt znajduje się w najładniejszej części masywu Pale di San Martino. Więcej o tym miejscu można przeczytać w opisie wycieczki kolejką z San Martino na La Rozettę.

W serwisie jest również opis wycieczki, która zaczyna się kolejką linową a następnie prowadzi na najłatwiej dostępny dolomitowy 3-tysięcznik. Jest to najwyższy szczyt masywu Sella, a wycieczka prowadzi kolejką z Passo Pordoi i szlakiem na Piz Boe.


kilka ulubionych


Pierwsza prezentowana w serwisie kolejka to oczywiście kolejka linowa na Marmoladę. W zasadzie jest to ciąg kolejek linowych z osady Malga Ciapela na wschodnim skraju masywu, które prowadzą na wierzchołek Punta Rocca 〈3250m〉. Polecam opis wycieczki tą kolejką 〈tutaj〉, który znajduje się w dziale Szlaki.kolejka pierwsza

Malga Ciapela 〈1428m〉 - Rif. Serauta 〈2950m〉


Dolna stacja kolejki znajduje się zaraz przy wjeździe do osady Malga Ciapela. Uwaga: bo przy samej kolejce jest ostry zakręt w prawo w stronę Passo Fedaia, więc należy na tym zakręcie zjechać w lewo na duży parking.

Na zdjęciu 〈powyżej〉 widok na dolną stację na tle wschodniej grani Piz Serauta 〈3035m〉. Na grani widać malutki prostokąt, jest to stacja przejściowa kolejki. Dobrze widoczna na drugim zdjęciu 〈poniżej〉.

Pierwsza kolejka kończy się na przełęczy Serauta, gdzie w ogromnym kompleksie jednocześnie znajduje się dolna stacja drugiej kolejki linowej.kolejka druga

Rif. Serauta 〈2950m〉 - Punta Rocca 〈3250m〉


Na zdjęciu 〈poniżej〉 szeroka rozłożysta przełęcz, na której znajduje się największa w całych Dolomitach stacja narciarska. Tutaj kończy swoją trasę pierwsza kolejka z Malga Ciapela i zaczyna trasę druga.

Górna stacja drugiej kolejki linowej 〈poniżej〉 znajduje się poniżej szczytu Punta Rocca, który jest niższym wierzchołkiem Marmolady.

Widoczny na lewo od stacji kolejki skalny grzebień skalny to długa grań Ombreta.


Informacyjnie podaję, że na Marmoladzie jest jeszcze jedna kolejka linowa. Znajduje się ona na samym środku ogromnego lodowca, prawie poniżej głównego szczytu Punta Penia.kolejka na lodowcu

Rif. Seg. Marmolada 〈2074m〉 - Rif. Pian dei Fiaconi 〈2626m〉


Na zdjęciu 〈poniżej〉 górna stacja kolejki linowej na lodowcu Marmolady. Kolejka to bardzo ciekawe metalowe kosze, którymi jadąc znad jeziora Fedaia można szybko dostać się prawie 700m wyżej.

Jak można się domyślić, jest to jednocześnie najszybsza możliwość rozpoczęcia wyprawy na szczyt Marmolady.

Rio Gere 〈1698m〉


Kompleks kolejek linowych w pobliżu Passo Tre Croci, która rozdziela dwa wspaniałe masywy CristalloSorapis, znajdujące się w okolicy Cortiny. Na zdjęciu 〈poniżej〉 dolna stacja kolejki linowej na tle Cristallo. Drugą kolejkę linową znajdującą się dużo wyżej, tak charakterystyczne kubełki można zobaczyć w opisie tego masywu.

Znajduje się tutaj jeszcze wyciąg krzesełkowy, widoczny w prawym dolnym rogu zdjęcia, prowadzący w przeciwną stronę, czyli do ośrodka sportów zimowych Faloria - na zboczu Sorapis.

Funivia Lagazuoi 〈2101m〉


Kolejka linowa na przełęczy Passo Falzarego, o której w serwisie można przeczytać w wielu miejscach.

W pobliżu kolejki znajduje się charakterystyczna górska kapliczka, która jest na kilku zdjęciach w różnych galeriach.

Seggiovie Cinque Torri 〈1889m〉


Kolejna w tym wykazie kolejka, to w zasadzie mały wyciąg krzesełkowy widoczny na zdjęciu 〈poniżej〉 w dolnym rogu, który prowadzi do znanego miejsca jakim są skałki Conque Torri w okolicach Cortiny.

Okolice tej kolejki są bardzo dobrym punktem krajobrazowym, z którego najlepiej widać piękną Tofana di Rozes. A co specyfice Cinque Torri można przeczytać w ciekawostkach.

Rifugio Passo Sella 〈2180m〉


Sasso Lungo 〈poniżej〉 to jeden z najmniejszych masywów w Dolomitach. Miejsce to jest idealnym przykładem, jak dzięki dobrze wkomponowanej w naturalne otoczenie kolejce linowej, można w ciągu jednego dnia iść na wspaniałą całodniową wycieczkę.

Kolejka prowadzi od schroniska Passo Sella, które znajduje się na południowym skraju masywu, zaraz za północnym skrajem przełęczy Sella, w stronę widocznej na zdjęciu przełączki Forcella Sasso Lungo 〈2681m〉 〈oznaczona gwiazdką〉.

Kolejka to tradycyjne i często spotykane w Dolomitach małe i ciasne kubełki. Górna stacja kolejki znajduje się przy schronisku T. Demetz.

Ta niewielka kolejka pokonuje 500m różnicy wysokości, zatem jest duża oszczędność czasu, który można potem spokojnie poświęcić na dalszej trasie wycieczki. Szczególnie, że ta część szlaku prowadzi, stromy nieprzyjemnym żlebem.

Od schroniska można iść albo na ferratę Oskara Schustera, lub na wycieczkę szlakami jakie prowadzą dookoła całego masywu.


Uwaga: latem w okolicach Rifugio Passo Sella nie ma żadnej możliwości zaparkowania auta, poza wyznaczonymi płatnymi parkingami. Wszystkie dogodne do parkowania miejsca były zastawione i zamknięte. Na szczęście opłata za całodniowe parkowanie wynosiła tylko 2 €.

Seggovie Col de Varda 〈2115m〉


Jest to mały wyciąg krzesełkowy 〈poniżej〉 nad Misuriną, na który na początku mało kto zwraca uwagę. Przecież w pobliżu są o wiele piękniejsze atrakcje.

Ale kolejka ta ma jedną wielką zaletę. Pozwala szybko dostać się prawie 400m wyżej niż jezioro, na skraj masywu Cadini di Misurina, z którego rozpoczyna się bardzo ciekawy widokowo, dość długi i wyczerpujący szlak Sentiero Bonacossa, prowadzący aż pod same Tre Cime.


podsumowanie


uwagi


W Dolomitach jest jeszcze kilka niezwykłych kolejek linowych, które zapewne również pojawią się w serwisie. Polecam również opisy wycieczek szlakami i ferratami, gdyż często są tam przedstawione kolejki linowe i małe wyciągi, których nie ma w tym wykazie.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna