kempingi
Kempingi w Dolomitach znajdują się prawie w każdym, nawet małym miasteczku. Kempingi zamieszczone tutaj, znajdują się w miejscach, które warto poznać.
 

wstęp


Ta mała drewniana tablica 〈na samej górze〉 z nazwą Camping Castelpietra - to jest właśnie to jedyne miejsce, które radzę wybrać wszystkim jadącym w Dolomity po raz pierwszy, z zamiarem poznania tych niezwykłych gór. Kemping ten znajduje się na południowym skraju masywu Pale di San Martino, prawdziwej perły w Dolomitach.


kilka ulubionych


Camping Malga Ciapela Marmolada

www.camping.dolomiti.com/malgaciapela


W pięknej dolinie Ombreta, na południowo-wschodnim skraju masywu Marmolada znajduje się kamping, który jest najlepszym miejscem na bazę wypadową w całe centralne Dolomity. Kamping położony jest na skraju lasu 〈poniżej〉. Dojazd jest dobrze oznakowany i prowadzi z osady Malga Ciapela w pobliżu dolnej stacji kolejki linowej na Marmoladę.

Informacyjnie tylko dodam, że nie jest to kemping całoroczny, tylko sezonowy. Na dodatek zaliczany jest do kempingów średniej wielkości. Tradycyjnie w szczycie sezonu wakacyjnego, czyli od 14 lipca do 19 sierpnia ceny są wyższe. Po wszystkie szczegóły odsyłam do podanej powyżej strony w Internecie.

Caravan Park Sexten

www.caravanparksexten.it


Na zdjęciu 〈poniżej〉 budynek recepcji kempingu z restauracją, a za nim ciekawa ścianka wspinaczkowa.

Krótko - to jest najładniejszy kemping, jaki miałem okazję widzieć. Na dodatek położony w miejscu wymarzonym, bo bardzo blisko przełęczy Montecroce Comelico, u stóp wspaniałego masywu Popera.


Kemping znajduje się na wschodnim skraju Dolomitów jest, zatem wspaniałym miejscem na pierwszy wyjazd w te góry. Jadąc opisaną trasą w vademecum jako: wariant B - na pozostałe pory roku, należy w pierwszym większym miasteczku we Włoszech, jakim jest Innichen - San Candido 〈przypominam o nazwach dwujęzycznych〉 skręcić na południe na drogę nr 52.

Kemping posiada swoją stronę w Internecie, na której można znaleźć wszystkie aktualne ceny i w razie potrzeby napisać lub zadzwonić. Strona jest w trzech językach, więc nie powinno być problemu z komunikacją.

Camping Palafavera

www.campingpalafavera.com


Kemping znajduje się w centralnym rejonie Dolomitów, w pobliżu przełęczy Staulanza. Przełęcz ta jest najdogodniejszym miejscem do obejścia szlakami szczytu Pelmo.

Na stronie www kempingu można znaleźć wszystkie niezbędne informacje, tradycyjnie jest to strona wielojęzyczna.


Kemping znajduje się w centralnym rejonie gór, co ma swoje plusy i minusy. Za plus można uznać możliwość rekonesansów we wszystkich kierunkach. Za minus niestety dojazd do niego, który z reguły prowadzi przez górskie serpentyny.

Najdogodniej i najłatwiej dojechać do kempingu od południa, od strony Belluno. A dokładnie od miasteczka Longarone - bezpośrednio drogą nr 251, przy której położony jest kemping.


Uwaga: zaledwie kilka km na południe w Pecol Vecchio znajduje się następny kemping Civetta, który jest najdogodniejszym miejscem na bazę wypadową w ten potężny masyw.

Camping Sass Dlacia

www.campingsassdlacia.it


Jest to kemping położony na początku wąskiej doliny ostro wcinającej się pomiędzy dwa ciekawe masywy górskie, jakimi jest Fanes i Conturines.

Ponieważ kemping znajduje się dokładnie na zachód pod przełęczą Valparola, najdogodniej do niego jest dojechać od północnego-zachodu.


Zatem jadąc jednym z wariantów trasy opisanej w vademecum, należy przyjechać do pięknego miasteczka Bruneck-Brunico. Uwaga, miasteczko to posiada szeroką obwodnicę, więc nie należy wjeżdżać do niego chyba, że mamy czas i chcemy zwiedzić jego stylowe tyrolskie zabudowania. Tutaj skręcamy na południe i wjeżdżamy w Dolomity drogą nr 244. Następnie za miasteczkiem La Villa należy skręcić na nienumerowaną drogę prowadzącą w stronę S. Cassiano i Cortiny, którą dojedziemy do samego kempingu.


podsumowanie


Na początek te kilka kempingów powinno wystarczyć, polecam jeszcze rejony, gdyż we wszystkich opisanych tam miasteczkach oczywiście są również kempingi.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna