biwaki
Wysokogórskie chatki biwakowe, to okazja na poznanie niezwykłego oblicza gór, przyrody, a jeżeli jeszcze są w miejscach gdzie nasze telefony nie mają zasięgu, to również możliwość oderwania się od zgiełku całego świata.
 

wstęp


Bivacco1 - to wysokogórskie chatki noclegowe umieszczone w takich miejscach by wszystkim, którzy tam dotrą umożliwić spokojny i bezpieczny nocleg. Chatki ustawione są w Dolomitach w różnych miejscach. Najczęściej są to miejsca na trasach, których nie da się lub ciężko jest pokonać w ciągu jednego dnia.


Idealnym przykładem jest tutaj Moiazza i znajdujący się tam Bivacco Ghedini-Moiazza 〈2601m〉. Biwak ten znajduje się już na końcowym odcinku ferraty Constantini na przełęczy Nevere, czyli przed ostatnim końcowym odcinkiem zejściowym. Pomimo tego, że tzw. czas sportowy przejścia tej ferraty to 8h, duża część osób decyduje się na ten biwak, co uatrakcyjnia tą wyprawę.

Ale w masywie Moiazza jest jeszcze jedna chatka. Jest to Bivacco Grisetti 〈1980m〉, znajdujący się w wschodnim kotle pod szczytem 〈na samej górze i obok〉. Biwak ten spełnia dwie funkcje. Po pierwsze umożliwia przejście szlakiem nazwanym Sentiero Angelini z masywu Civetty w rejon Moiazzy. Po drugie stanowi zabezpieczenie dla tych wszystkich, którzy zostali zmuszeni np. poprzez załamanie pogody do zejścia z ferraty Constantini zaraz po pierwszym odcinku, a przed atakiem szczytowym.

Kolejnym przykładem wysokogórskiego biwaku jest Bivacco Fiamme Gialle 〈3005m〉, który znajduje się na skalnym tarasie Cimon della Pala 〈3184m〉.

Dokładną lokalizację tego biwaku wskazuje strzałka. A sam Cimon della Pala, szczyt niezwykle piękny i fotogeniczny znajduje się na kilku zdjęciach galerii Pale w słońcu, chmurach i mgle.


kilka wybranych chatek


 

Bivacco Carlo Minazio 〈2250m〉

południowy skraj masywu Pale di San Martino


Biwak znajduje się na szlaku nr-711 w połowie drogi pomiędzy schroniskiem Treviso a przełęczą Lede w masywie Pale di San Martino. Więcej na temat tego szlaku i okolicy w relacji przez cztery przełęcze Pale.

W tej malutkiej chatce znajdują się aż trzy pomieszczenia i może tam nocować, co najmniej dwanaście osób, gdyż tyle jest miejsc do spania. Jest wyjątkowo dobrze wyposażona, gdyż są w niej materace i koce. A woda ... wszak chatka jest poniżej szczytu La Fradusta, którego lodowiec topi się przez całe lato, czyli trzeba tylko podejść do najbliższego żlebu.

Bivacco Baita V. Angelini 〈1680m〉

okolice szczytu Tamer na wschód od Passo Duran


Na skraju północnego kotła pod szczytem Tamer, na skalnym uskoku, z którego rozciąga się wspaniała panorama na wschodnie Dolomity znajduje się mała bacówka 〈obok〉.

Dojść tutaj można w niecałe 2h szlakiem nr-536 z Passo Duran.

Można również dojść szlakiem nr-524, który prowadzi z Passo Duran, ale przebiega przez wspaniały skalny amfiteatr, jaki znajduje się w wysoko położonym zachodnim kotle Tamera i Cima Nord di San Sebastiano.

Jak widać na zdjęciach 〈poniżej〉 jest to chatka z kamienia, z kominkiem w środku. Teoretycznie miejsc do spania jest tylko sześć, ale są one tak szerokie, że z powodzeniem może tam biwakować więcej osób.

Na dodatek ławy, jakie się tam znajdują są tak szerokie, że można na nich spać. Nie ma tutaj niestety kocy ani materacy, więc śpiwór jest raczej nieodzowny. A woda oczywiście jest i to w dużych ilościach. Na pierwszym zdjęciu bacówki, w dolnym lewym rogu jest bardzo ładny wodospad. A strumień przepływa obok chatki.

Ricovero Chiesa 〈2652m〉

Forcella Granda na południowym skraju szczytu Cima Fanis Sud


Ta kapsuła biwakowa pochodzi z czasów, kiedy powstała ferrata Tomaselli. Niestety po tylu latach, może pełnić tylko rolę schronu, gdyż nie ma już w środku żadnego wyposażenia. W środku jest jednak bardzo czysto, zatem ktoś tutaj musi co jakiś czas sprzątać, bo jak zauważyłem to do środka wchodzi i zagląda każdy turysta przechodzący w tym rejonie.

Aktualnie na niektórych mapach, ten stary biwak już nawet nie jest zaznaczany, a szkoda. Znajduje się w tak wspaniałym miejscu, że nic nie stoi na przeszkodzie by sobie w nim zrobić bazę wypadową na dwa wspaniałe pobliskie masywy z ferratami, jakimi są Fanes i Tofane. Miejsce, w którym najbliżej jest woda, to strumień w pobliskiej dolinie Travenanzes chyba, że ktoś lubi topiony śnieg, który tutaj można znaleźć nawet latem.

Bivacco Bontadini 〈2552m〉

na wschodnim skraju grani szczytu La Mesola w masywie Marmolady


To chyba jeden z łatwiej dostępnych biwaków w całych Dolomitach. Wystarczy godzinny spacerek z Passo Fedaia, by zawitać pod mały wierzchołek Mesoliny, gdzie jest stara chatka z przepięknym widokiem na Marmoladę.

Chatka może pełnić wspaniałą rolę bazy wypadowej na pobliską ferratę Trincee, która kończy się wyjściem z tunelu prawie przy samej chatce.

Chatka z zewnątrz nie wygląda zbyt zachęcająco, ale w środku jest bardzo schludnie, choć niestety nie ma materacy. Do spania muszą niestety wystarczyć te piętrowe drewniane łóżka. Niestety, ale w okolicy chatki nie ma, co liczyć na wodę, tą raczej trzeba przynieść z sobą.

Bivacco G. Biasin 〈2650m〉

przełączka Pizzon pod samą kopułą szczytową Monte Agnera


W tej typowej kapsule dosłownie nic nie brakuje, są kołdry, poduszki i czysta pościel. Jest również cos na ząb i kilka butelek wody. Ale kto tutaj dociera na nocleg, może rzeczywiście potrzebować wygodnego miejsca do odpoczynku.

Monte Agner na wschodnim skraju masywu Pale di San Martino to szczyt niezwykły. Słynie on nie tylko z jednej z najtrudniejszych dolomitowych ferrat, ale przede wszystkim z niezwykłej północnej ściany. To o wspinaczach pokonujących tą ścianę, myślano ustawiając na przełączce pod szczytem ten biwak.

Choć będąc na wierzchołku Agnera, kiedy zbierałem się w drogę powrotną, widziałem, że na szczycie pozostało jeszcze kilku turystów. Nie zauważyłem później by schodzili na dół, a wyjątkowo długo w tym dniu pod Agnerem fotografowałem. Zatem musieli skorzystać z tej chatki by zanocować wysoko, bo nic innego tam nie ma.


podsumowanie


szczególnie polecam


Już na końcu krótkiej prezentacji biwaków, polecam wyprawy, to ostatni opis w dziale Szlaki, który prezentuje jeszcze jedną, wspaniale zlokalizowaną chatkę biwakową w masywie Marmaroli.

uwaga


W Internecie jest dużo stron z informacjami o chatkach biwakowych, proszę z nich korzystać za każdym razem, jeżeli planują Państow wyjazd w Dolomity. Nie jestem w stanie, ani nie mam możliwości co roku sprawdzać i weryfikować danych o chatkach. Te które przedstawiłem to chatki, w których osobiście byłem i miałem okazję skorzystać, ale było to w ubiegłych latach.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna