Forte Tre Sassi  〈2183m〉
Odnowiony i przez rodzinę miejscowych pasjonatów historii zrekonstruowany fort z okresu I Wojny Światowej, w którym mieści się małe muzeum.
 

Widoczny na zdjęciach fort to muzeum utworzone w 2002r. w odnowionych starych ruinach. Fort ten był bazą żołnierzy austriackich, znajdującą się w odległości strzału armatniego od Cinque Torri.

Dojechać lub dojść spacerem tutaj można z pobliskich przełęczy Passo Falzarego lub Passo Valparola. W książkach w bibliotece można zobaczyć monografię tego Fortu.

Teraz już nie powinniśmy się dziwić, że w rejonie Passo Falzarego jest nowa turystyczna ferrata poprowadzona starą wojenną  gallerią1.


podsumowanie


 

krajobraz z niespodzianką


To miejsce kryje jeszcze jedną niespodziankę, którą odkryłem jesienią przypadkiem przy porannej kawie. Niestety z własnego termosu! A to z tego powodu, że właśnie wczesną wiosną i późną jesienią w Dolomitach prawie wszyscy robią sobie przerwy i większość schronisk jest pozamykana. Przegląd mają również kolejki linowe, dlatego czasami nawet na dużej bardzo ruchliwej przełęczy nie ma się gdzie napić bardzo dobrej włoskiej kawy!

Zatem, z rana siedząc na skałkach w pobliżu fortu, miałem okazję zobaczyć jedną z najładniejszych panoram Marmolady z piękną wieżą Gran Vernel, która fotografowana z innych miejsc najczęściej ginie w tle wyższej Marmolady. Można to sprawdzić oglądając zdjęcia w jesiennej galerii. Warunkiem powodzenia jest dobra pogoda, przejrzyste powietrze i teleobiektyw do aparatu oraz... dobra kawa... jeśli ją ktoś lubi!

 

królestwo świstaków


A na końcu jeszcze jedna uwaga, proszę sprawdzić drugie zdjęcie galerii sjesta świstaka... oraz samemu wyciągnąć wnioski... tylko proszę ich nie płoszyć... i wcześniej przygotować sobie dobry teleobiektyw... i podchodzić bardzo powoli, cicho... no i oczywiście pamiętać o tym z której strony świeci słońce... czyli w ten prosty sposób zdradziłem Państwu wszystkie sekrety tego mało uczęszczanego przez turystów miejsca.

mapa


Forte Tre Sassi jest na mapie: Tabacco nr-03.

słowniczek


bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
marmotta  - świstak,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
sasso  - kamień, głaz,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna