przewodniki
Aktualnie na stronie prezentuję tylko przewodniki po ferratach. Dolomity są tak duże, że przewodników po szlakach, jakie się tam znajdują jest bardzo dużo. Może już niedługo przyjdzie również kolej na przewodniki po szlakach turystycznych, szczególnie na te, które opisują słynne szlaki Alta Via Dolomiti.
 

W czasie pierwszych wakacji kupiłem dwa przewodniki po ferratach, które wydały mi się najciekawsze. Później widywałem kilka innych przewodników, ale za każdym razem stwierdzałem, że to co jest w tych nowych, już mam w starszych wydaniach.


dwa najbardziej rozpowszechnione wydania


Vie ferrate nelle Dolomiti

autor: Hans Kammerer - wydawnictwo: Tappeiner Editore


Zawiera szczegółowe opisy 64 ferrat, wybranych przez autora według własnego kryterium. Są tam nie tylko ferraty najtrudniejsze, ale również te uznawane za najładniejsze. W przewodniku dużo ładnych zdjęć i bardzo ciekawe mapki.

Autor prezentuje i wykorzystuje dwie klasyfikacje stopni trudności, tj. klasyfikację opartą na czterech parametrach oraz klasyfikację sześciostopniową. Szczególnie zwracam uwagę na tą pierwszą klasyfikację, jako bardzo ciekawą i niezwykle przydatną.

Dolomiti e Brenta - Guida alle ferrate

Oltre 120 vie ferrate

autor: Eugen E. Hüsler - wydawnictwo: Frasnelli-Keitsch


Przewodnik zawiera opisy 120 ferrat z całych Dolomitów wraz z Masywem Brenta. Oczywiście prezentuje kolorowe zdjęcia i mapki całych rejonów z lokalizacją ferrat. Autor ocenia ferraty według klasyfikacji czterostopniowej.

Przewodnik zawiera jeszcze dwie ciekawostki, tj. ocenę krajobrazu w miejscu gdzie znajduje się ferrata, podaną według przyznanych gwiazdek oraz informację niezwykle przydatną miesiące, w których ferrata jest dostępna.


podsumowanie


Oba przewodniki do kupienia na miejscu, więc należy szukać w księgarniach lub innych miejscowych sklepach gdzie są stoiska z mapami, kalendarzami i książkami. Oba w tej samej cenie, więc ocenę i decyzję pozostawiam kupującym.


Informacyjnie podaję, że od 2006r. zaczęły się ukazywać nowe przewodniki z dużej serii poświęconej Dolomitom. Jest to seria przewodników o szlakach, rejonach i ciekawych miejscach. Jeden z tomów to opisy ferrat. Ich zaletą jest mały kieszonkowy format.


W 2008r. czasie lata spędzonego w części zachodniej, zauważyłem w niektórych schroniskach masywu Catinaccio, że można tam kupić pierwszy z prezentowanych na tej stronie przewodników w wersji niemieckojęzycznej.


Najnowsza ciekawostką dotyczącą ferrat, są specjalne wydania tego czasopisma, poświęcone wyłącznie ferratom.

© wdolomitach.pl
strona główna