mapy turystyczne
Co kraj to obyczaj, a w Dolomitach można by powiedzieć: co region to całkowicie odmienne nie tylko zwyczaje, ale i różne oznakowania szlaków i ferrat.
 

Dolomity są tak duże, że cały komplet map, bez względu którego wydawnictwa, to kilka, luk kilkanaści pozycji. Warto więc dokładnie się z nimi zapoznać, zanim przystąpimy do zakupu, by później na szlaku, nie okazało się że idziemy szlakiem, który ... wychodzi już na margines mapy.


mapy z Dolomitami


wydawnictwo: TABACCO

skala: 1:25.000


Mapy bardzo dokładne o świetnie dobranej kolorystyce, przez co niezwykle łatwe w odczycie i posługiwaniu się nimi. Ta dokładność mapy w części rekompensuje braki w oznakowaniu szlaków turystycznych w Dolomitach. Dlatego ta mapa może być niezbędna jeżeli wybieramy się w Dolomity na długie wędrówki z plecakiem.

W serwisie określając położenie posługuję się właśnie tymi mapami, podając nazwę wydawnictwa i numer mapy. Mapy te mają również duży format co powoduje, że pomimo zastosowanej skali prezentują dość duży teren.

W czasie posługiwania się tą mapą trzeba się przyzwyczaić do nazw dwujęzycznych, a dotyczy to rejonów w niemieckojęzycznej prowincji Bolzano.

Trochę jednak za szybko się przecierają i drą!

Wydawnictwo: COMPASS

skala: 1: 50.000


Mapa po złożeniu ma mały format i jest wygodna do noszenia w dużej kieszeni kurtki. Zastosowana skala 1:50.000 gwarantuje, że mapa swym zasięgiem obejmuje bardzo duży teren.

Dlatego zaletą tej mapy jest możliwość jej wykorzystania do dalekich rekonesansów, bez konieczności kupowania kolejnej mapy następnego rejonu. Mapy te również posiadają małe książeczki z opisem i informatorem turystycznym co jest ich dużą zaletą.

Uwaga: informatory te posiadają szczegółowe plany przebiegających przez ten teren znanych dolomitowych szlaków jakimi są Alta Via Dolomiti.


podsumowanie


Zaprezentowane powyżej dwa wydania map rejonów Dolomitów są do kupienia w każdym kiosku i księgarni na miejscu. Każdy powinien osobiście sprawdzić, zobaczyć i ocenić zanim kupi te, które mu się lepiej podobają i będzie miał z nich większy pożytek. Mapy również są dostępne w niektórych księgarniach turystycznych w Polsce, ale u nas są droższe.

Zatem nasuwa się pytanie co zrobić? Po pierwsze zdecydować się w jakim celu jedziemy w Dolomity i kupić te mapy, które są do tego najlepsze. Może wskazówką będzie moja rada. Osobiście za pierwszym razem jechałem zobaczyć Dolomity, więc kupiłem w Polsce jedną mapę Compassa z dużym rejonem, w który się wybierałem. A potem już poszło z górki, co nowy region wycieczek to kupowałem kolejną mapę Tabacco.


Polecam również stronę o czasopismach, która znajduje się w serwisie, gdyż każde z nich zawiera bardzo ciekawą mapę, której nie ma możliwości kupić inaczej, niż z tym dwumiesięcznikiem

© wdolomitach.pl
strona główna