czasopisma
Czy w dobie Internetu, ktoś jeszcze kupuje gazety poświęcone tematyce górskiej? Jeżeli tak, to prezentuję najciekawsze czasopismo, jakie miałem okazję zobaczyć i które od pewnego czasu staram się regularnie kolekcjonować.
 

Prezentowane czasopismo to dwumiesięcznik, ale proszę się nie martwić, gdyż w sezonie turystycznym, w kioskach oprócz wydania aktualnego zawsze można odszukać wznowienia starszych numerów. Na zdjęciu wybrałem okładki najbardziej znanych dolomitowych masywów, ale czasopismo poświęcone jest wszystkim pasmom górskim, jakie znajdują się we Włoszech.


Meridiani Montagne


dwumiesięcznikCzasopismo jest wielo tematyczne i kierowane do wszystkich, którzy interesują się tematyką górską. Na pierwszym miejscu dokładnie prezentuje opisywany masyw lub szczyt oraz znane postacie z nimi związane. To oczywiście słynni wspinacze, odkrywcy, ale również ekolodzy czy pisarze. Są oczywiście opisy tras wspinaczkowych, ferrat i szlaków górskich. Wspaniałe zdjęcia, prezentowane są w sposób rzadko spotykany, czyli z mini mapkami orientacyjnymi miejsc, z których zostały zrobione.

CartaUzupełnieniem są bardzo ciekawie wydane mapy opisywanego rejonu. Na mapach dodatkowo zaznaczono i opisano trasy letnie i zimowe dla scialpinistów, co podnosi ich walory użytkowe. Jak widać na zdjęciu 〈powyżej〉, mapy są wydawane w różnych skalach. Czasami zawierają bardzo dokładne plany wybranych fragmentów, jak np. mapa Marmolady, która zawiera dodatkowy plan w skali 1:10 000.

© wdolomitach.pl
strona główna