wyprawy
Od 2006r, kiedy w Internecie ukazała się pierwsza wersja serwisu o Dolomitach, wszystkie wycieczki planowałem wcześniej i przed wyruszeniem na szlaki czekałem na dobrą, czyli fotograficzną pogodę, ale nasza ostatnia wyprawa była całkiem inna.
 

Nasze wakacje tym razem wypadły bardzo późno, bo przekładaliśmy urlop kilka razy. A kiedy już dotarliśmy w góry byliśmy tak zmęczeni, że postanowiliśmy urlop spędzić całkiem inaczej. I tak, zamiast pędzić z aparatem fotograficznym po nowych szlakach, postanowiliśmy ruszyć trasą ulubionych miejsc, zaczynając bajeczną wyprawą do chatki biwakowej. Zamieszczony poniżej opis, nie jest szczegółową relacją, tylko zaproszeniem w góry.


wstęp


na północnym-wschodzie Dolomitów


Dolomity to góry bardzo rozległe i na długie kilku dniowe wyprawy można wyruszyć w wielu miejscach. Polecam jednak tylko dwa, które znajdują się prawie na przeciwległych krańcach gór. Pierwszym jest masyw Pale di San Martino, gdzie na wyprawę warto wyruszyć z Doliny Canali, przedstawionej w skrócie na stronie wycieczki. Polecam opis trasy przez cztery przełęcze Pale, w której jest bajecznie ulokowana chatka biwakowa, idealne miejsce na pierwszy nocleg.

na południowym-zachodzie Dolomitów


Drugim miejscem na wyprawę są Marmarole, masyw mało znany wśród turystów 〈obok〉. Galeria prezentuje masyw Marmaroli, w którym można przejść 3-4 dniową trasę z noclegami w chatkach biwakowych. O Marmarolach oraz sąsiadującym z nimi masywie Sorapis, więcej można przeczytać w głównym dziale serwisu, jakim są Dolomity.


wyprawa


lokalizacja


Marmarole to masyw we wschodniej części gór, z dość dogodnym dojazdem. Polecam opis tego masywu, bo jest dość nowy. Na wyprawy możemy tam wyruszyć do chatek biwakowych, które znajdują się po północnej stronie gór 〈obok〉.

Wybieramy chatkę biwakową Musatti, która znajduje się w części zachodniej masywu 〈powyżej〉, w pięknym małym kotle otoczonym wysokimi szczytami. Chatka leży na znanej trasie trawersu Marmaroli, przedstawionej na stronie z opisem masywu.

miejsce startu


Ponte d. Alberi - to miejsce bardzo znane 〈obok〉, znajdujące się dokładnie na granicy Marmaroli i Sorapis, przy głównej drodze łączącej AuronzoMisuriną.

Nie ma tutaj specjalnie oznakowanego parkingu, ale jest dużo miejsca, gdzie wszyscy jak zauważyłem, bez problemu zostawiają auta nawet na kilka dni.


A za widocznym mostkiem jest duża tablica informacyjna całego rejonu przyrodniczego, na której dość obrazowymi symbolami zaznaczono czego, nie wolno tutaj robić. A jedyną rzeczą dozwoloną jest towarzystwo na szlakach naszych czworonogów, choć zaznaczam że powinny być na smyczy.

szlak nr-279


Do chatki biwakowej całą trasę idziemy szlakiem nr-279. Jest on oznakowany dość dobrze i w zasadzie nie ma miejsca, w którym były by trudności orientacyjne, gdzie iść dalej.

Uważać trzeba tylko na środkowym odcinku, na którym leży dość dużo starych zwalonych drzew, gdzie szlak się miejscami zaciera.

Jak widać na kamieniu 〈obok〉, czasami można mieć wątpliwości, czy to dobra trasa. Ale ponieważ nie ma tam innej, można być spokojnym, trudno jest zabłądzić.


trudności techniczne

Jest to jednak szlak bardzo stromy i wyjątkowo męczący, na dodatek z kilkoma miejscami, w których dla zapewnienia bezpiecznego przejścia przez bardzo strome i dość śliskie skalne ścianki, zamontowane są metalowe linki poręczowe. Dojście do chatki zajmuje około 3 godzin. Oczywiście czas zależeć będzie od wielkości i ciężarów naszych plecaków oraz ... ilości wody, którą z sobą zabieramy.

Bivacco A. Musatti 〈2110m〉


Jak widać na zdjęciu 〈poniżej〉, to klasyczny wysokogórski biwak, których w Dolomitach jest najwięcej. Przy chatce prowadzi szlak nr-280, którym można przejść kilkudniową wspaniałą trasę prowadzącą po północnej stronie, niemal przez całe Marmarole, a przebieg tej trasy opisany jest na stronie masywu.

Chatka wyposażona jest bardzo dobrze, bo są tutaj koce i poduszki. Widoki z chatki są fantastyczne, co można zobaczyć w galerii zamieszczonej na samym końcu opisu.


woda

Specyfika kotła, w którym jest chatka, powoduje że nie ma tutaj bezpośredniego dostępu do wody. Niestety, przynieśliśmy ją z sobą, nie wiedząc, że po drodze będzie strumień. Czy w środku upalnego lata w strumieniu płynie woda, tego niestety nie wiem!

Strumień znajduje się w górnej części podejścia, już po wyjściu ponad linię lasu i powyżej ścianek z poręczówką. Woda płynie pod samym zboczem skalnej ostrogi, pod którą prowadzi szlak i są, co najmniej dwa dogodne miejsca do napełnienia butelek.

Czas potrzebny na zejście do strumienia od chatki, to około 20-25 minut, podejście oczywiście jest dłuższe, bo ten odcinek szlaku jest bardzo stromy i mocno nasłoneczniony.

przyroda


Idąc w Marmarole, idziemy na spotkanie dzikiej naturalnej przyrody, której nam coraz bardziej brakuje. Takich miejsc jest coraz mniej, nie tylko w Dolomitach, ale w każdych górach.

Nie mieliśmy szczęścia i okazji spotkać kozic, na które liczyliśmy, choć są one częstymi gośćmi tych okolic. Może w innym miejscu, w innym czasie przyroda będzie dla nas bardziej łaskawa niż tylko piękne owoce jesieni 〈powyżej〉.

góry


Cadini di Misurina to wspaniały masyw, który najczęściej oglądamy z najmniej atrakcyjnej strony, czyli znad jeziora w Misurinie. Ale jest widok o wiele piękniejszy, jaki można podziwiać dosłownie ze śpiwora 〈poniżej〉.

A nie tak daleko, za wspaniałymi skalistymi turniami Cadini 〈lekko po prawej〉, można dostrzec dwie potężne trójkątne baszty Tre Cime di Lavaredo, które polecam w jednej z najnowszych galerii 〈tutaj〉.

 

Mała galeria 〈obok〉, przedstawia widok turni, jeszcze przed zachodem słońca. Podpowiem, że na południowym skraju masywu prowadzi znad Misuriny równie ciekawy widokowo szlak turystyczny nr-120, z którego została zrobiona ta galeria 〈tutaj〉.


podsumowanie


Czasami warto oderwać się od zgiełku świata, szczególnie w miejsca tak piękne jak góry. Oczywiście w takich wysokich kotłach jak ten tutaj, nasze telefony komórkowe nie mają zasięgu, co może mieć również zbawienny wpływ.

Z założenia, ta krótka strona o wyprawach, jest ostatnim opisem w dziale Szlaki. Opisów jest już tyle, że nie ma potrzeby bym nadal ścigał się z czasem, by zrobić jeszcze kilka kolejnych. Przecież największą przyjemność ma się z własnych odkryć, czego Wszystkim miłośnikom gór - serdecznie życzymy.

 

herbata i kawa


Na zakończenie polecam ostatnią galerię zdjęć, również nietypową, bo prezentującą ten sam krajobraz w porze wieczornej herbaty i porannej kawy, która smakuje niezwykle, tak jak niezwykłe są Dolomity. A już jak zajdzie słońce i na niebie pojawią się gwiazdy to odczujemy coś, czego nigdy w mieście nie doświadczymy, to wrażenie, że wszystkie konstelacje gwiazd są tuż, tuż nad naszą głową..., że wystarczy tylko sięgnąć ręką by ich dotknąć...

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna