z Passo Valles w dwie strony
Passo Valles to mało znana i rzadko odwiedzana przełęcz, która rozdziela dwa wspaniałe masywy w Dolomitach, jakimi jest Marmolada i Pale di San Martino. Zanim się wybierzemy szlakami na wycieczki w stronę znajdujących się tam szczytów, warto odwiedzić przełęcz i zobaczyć tą piękną okolicę.
 

Krótki opis prezentuje naszą pierwszą wizytę na przełęczy, która pogodowo i fotograficznie była kompletnym niepowodzeniem. Za drugim razem, na przełęczy ograniczyłem się wyłącznie do obiadu w schronisku, spędzając czas na wzgórzach po wschodniej stronie. Było to późną jesienią, a jedno ze zdjęć z tamtego dnia można zobaczyć 〈obok〉. Podpowiem jeszcze, że w tym dniu wracając z Przełęczy Valles do San Martino do Castrozza, jadąc przez Passo Role odkryłem swoją Dolinę Marzeń.


wstęp


Jadąc od wschodu na przełęcz już wiedzieliśmy, że z naszej wycieczki nic nie będzie, bo ciemne niskie chmury zakrywały dosłownie wszystko dookoła. Właściwym celem naszej wycieczki miała być północna strona przełęczy i bardzo ciekawie położony wierzchołek Col Margherita 〈2550m〉. Szczyt ten położony jest nad Passo Pellegrino i przy dobrej pogodzie, szczególnie popołudniu pozwala zobaczyć całą południową stronę Marmolady. Niestety, ale takie panoramy 〈tutaj〉 oraz 〈tutaj〉, szczytów na południowym skraju masywu Marmolady udało mi się zrobić kilka lat później.


na trasie wycieczki


z przełęczy na północ


Rekonesans na Passo Valles rozpoczynamy od przywitania z jej gospodarzem, wspaniałym bernardynem 〈na samej górze〉, który towarzyszył nam prawie w całej drugiej części wycieczki na południowym szlaku.


Ruszamy z przełęczy szlakiem nr-658 na północ. W okolicy schroniska Rif. Laresei 〈2250m〉 widzimy już, że z widoków na Marmoladę nic nie będzie. Cała północna strona Dolomitów tonie w ciemnych chmurach. Tak samo jest na zachodzie.

Tylko na wschodzie na krótkie chwile ukazuje się potężna Civetta. Jedynym ratunkiem na jakieś ciekawe zdjęcia może być południe i znajdujący się tam wspaniały masyw Pale di San Martino 〈powyżej〉.


Szybki rzut oka na mapę i natychmiastowa decyzja. Rezygnujemy z północy i wracamy na Passo Valles. Może południowa strona przełęczy będzie bardziej łaskawa.

W drodze powrotnej bacznie śledzimy potężne chmury zbierające się nad masywem Pale 〈powyżej›.


Ponieważ w górach zachowujemy się dość cicho i nawet rozmowy prowadzimy niezbyt głośne, nie mamy żadnego problemu z usłyszeniem charakterystycznego świstu świstaka. Ale gdzie one są? Idąc z przełęczy nie zauważyliśmy ich wcześniej.

Są, najpierw widzimy jednego na czatach. Po chwili jest i drugi. Domyślamy się, że jest tutaj tylko ta jedna para 〈powyżej〉. Jest to bardzo blisko przełęczy na małym zakolu drogi, którą prowadzi pierwszy odcinek szlaku.


Dlatego wszystkim idącym z przełęczy radzę iść bardzo cicho, gdyż jak widać świstaki są wyczulone na tych, co idą właśnie z tamtej strony. O wiele łatwiej jest podejść do nich i zrobić zdjęcie w drodze powrotnej. Proszę oczywiście nie zbliżać się do widocznej na zdjęciu nory, może tam będzie cała świstacza rodzinka!


z przełęczy na południe


Z Passo Valles na południe prowadzi szlak nr-751, który jest fragmentem Alta Via delle Dolomiti n. 2. Szlakiem tym idziemy na przełęcz Forc. di Venegia o Caladora 〈2217m〉. Z przełęczy widzimy całą zachodnią stronę masywu Pale di San Martino, niestety nadal zakrytą chmurami 〈poniżej〉.

Idziemy ścieżką na wschód w stronę małego wierzchołka Cima Caladora, szukając dobrego punktu obserwacyjnego. Tam postanawiamy trochę poczekać.


Nasze oczekiwanie na poprawę pogody przynosi efekty. Co prawda na krótko, ale to wystarczy do zrobienia kilku zdjęć.

Wschodni skraj masywu Pale to przede wszystkim Cima della Vezzana 〈3192m〉 - najwyższy szczyt całego Pale 〈obok〉. To zachodnia ściana tego szczytu, która wznosi się ponad 1200m nad dnem doliny.


Jest również ten drugi 〈obok〉, co prawda nieco niższy, ale równie piękny.

To Cimon della Pala 〈3184〉, który jest znanym symbolem całego Pale.

 

O tym jak te dwa wspaniałe szczyty prezentują się razem, można się przekonać na dużej panoramie 〈obok〉. Polecam również opisy wycieczek powrót do Doliny Marzeń oraz piątą przełęcz Pale, które prowadzą pod widoczną granią.

 

podsumowanie


przełęcz na uboczu


Mam nadzieję, że ten krótki opis i zdjęcia przekonają wszystkich, że przełęcze w Dolomitach to nie tylko miejsca gdzie można zostawić auto idąc na kilka dni w góry. Przełęcze to również miejsca na krótkie wycieczki, choć w przypadku Passo Vales jest jeden problem, znajduje się ona na uboczu głównych dróg komunikacyjnych i większość turystów ją omija. Wyjątkiem był chyba 2016, gdyż będąc na Passo Rolle pod koniec wakacji zobaczyliśmy tablicę informacyjną, że droga w stronę Predazzo jest zamknięta i trzeba jechać bardzo długim objazdem przez Przełęcze Valles i Pellegrino.

Jak widać z krótkiego opisu Passo Valles, nie należy do miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć już za pierwszym razem kiedy jedziemy w Dolomity. Ale jeżeli jesteśmy w rejonie San Martino di Castrozza, to warto na jeden dzień pojechać na przełęcz, by wejść ciekawymi szlakami na wierzchołek Col Margherita, bo z niego zobaczymy nie tylko cały masyw Marmolady, ale również odległe rejony północno-zachodnich Dolomitów.

opisana trasa jest


  ◊   na mapiach turystycznych: Tabacco nr-06, 015, 022.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna