stara legenda ladyńskiego jeziora
Historia tych miejsc jest niezwykła, tak jak niezwykłe są Dolomity. Na szlakach często spotkamy tablice pamiątkowe, figury orłów, czy też ślady minionych wojen. Ale tablica nad Lago di Carezza 〈powyżej〉 zaskoczy każdego - i to nie tylko czcionką liter.
 

Nie jestem lingwistą i oczywiście nie znam języka ladyńskiego. Na szczęście górna część tablicy, której celowo na zdjęciu nie przedstawiłem zawiera treść legendy-przesłania, w dwóch bardziej przystępnych i znanych nam językach. Podpowiem tylko, że legenda mówi o pięknej Rusałce i życiu człowieka w zgodzie z naturą.


wstęp


Nie tyle ciekawość tej legendy, ale poznanie tego wspaniałego miejsca przyciąga tutaj wielu turystów. Zatem zapraszam na krótki spacer wokół zaczarowanego jeziora. Jako uzupełnienie tego opisu polecam galerię zachodnie klimaty, w której każdy bez trudu rozpozna zdjęcia z okolic jeziora oraz dwie panoramy, jakie tam powstały. Na pierwszej proponuję wspaniałe campanile1 Latemaru.

uwagi


  ◊  W Dolomitach nie ma zgodności w nazywaniu górskich przełęczy. Stosowane są zamiennie dwa zwroty: passo1 oraz forcella1, choć słownikowo każde z nich ma swoje specyficzne znaczenie. W serwisie staram się jednak passo używać wyłącznie do nazw dużych górskich przełęczy, przez które prowadzą drogi. Natomiast przełęcze znajdujące się wysoko w górach, najczęściej w opisach nazywam przełączkami, choć nie na każdej mapie mają one nazwę forcella.

  ◊  W wielu rejonach Dolomitów wszędzie, czy to na drogach publicznych czy w terenie na szlakach i mapach zauważymy podwójne językowy nazwy. Tak jest w północnym regionie Dolomitów, który podlega pod Region Bolzano. A są i takie, w których spotkamy potrójne nazwy, czyli oprócz włoskiej i niemieckiej będzie jeszcze jedna w lokalnym dialekcie, którym często może być ladyński. Tak jest nad pięknym jeziorem gdzie idziemy szlakami na wycieczkę. Dlatego żeby zachować jednolitość, staram się zawsze podawać w serwisie wszelkie nazwy, w wersji włoskojęzycznej.

trasa wycieczki i dojazd


Trasa wycieczki prowadziła:
   ◊   z parkingu przy kolejce linowej Alpenrose 〈około 1622m〉 , po zachodniej stronie Passo Costalunga, ścieżkami nad widoczne z daleka jezioro;
   ◊   ścieżką spacerową dookoła Lago di Carezza 〈1519m〉;
   ◊   powrót na parking.

Jest to bardzo krótki spacer, idealny na późne popołudnie, np. w dniu kiedy pogoda z rana uniemożliwiła nam wyjście na długą wycieczkę w góry.

uwaga:
z tego samego parkingu rozpoczyna się opisana w serwisie wyprawa ferratami na Rodę di Vael.


na trasie wycieczki


Nad Lago di Carezza najdogodniej jest dojść szlakiem nr-12, który prowadzi wzdłuż drogi dojazdowej od kolejki linowej przy hotelu Alpenrose, przy osadzie Feriendorf, po zachodniej stronie Passo Costalunga.

To tutaj, na południowo-zachodnim skraju masywu Catinaccio 〈powyżej〉 jest największy w całej okolicy łatwo dostępny i bezpłatny parking.


Wokół jeziora prowadzi ścieżka, zatem kiedy już dojdziemy nad jezioro, od nas już zależy, w którą stronę pójdziemy.

Jeżeli pójdziemy w lewo, żeby obejść jezioro zgodnie z ruchem wskazówek zegara pierwszym widokiem, jaki się nam ukaże, będzie panorama masywu Catinaccio 〈powyżej〉.


Zapomniałem dodać, że na wycieczkę nad Lago di Carezza należy się udać po południu, kiedy słońce będzie już oświetlać zachodnie ściany Catinaccio i Latemaru.


Patrząc na jezioro z bliska, nie należy się dziwić, że mieszkała tutaj piękna Rusałka, o której przypomina stara ladyńska legenda.

Jeżeli oczy Rusałki były tak szmaragdowe, jak toń Lago di Carezza 〈powyżej〉, to każdy uległby tak bajecznemu i tajemniczemu urokowi.


W połowie ścieżki, która biegnie wokół jeziora, możemy już podziwiać drugi z masywów, jest to Latemar 〈obok〉.

Na zdjęciu szczyt Col Cornon 〈2757m〉, który wznosi się wprost nad Passo Costalunga. Z przełęczy prowadzi szlak nr-18, który żlebem prowadzi na grań, a następnie przechodzi na południową stronę i doprowadza do widocznej na środku wielkiej przełęczy.


Wspaniałe Dzwonnice Latemaru - nie ma drugiego miejsca, z którego wyglądałyby piękniej 〈obok〉.

Przesłanie, jakie pozostawiła stara ladyńska legenda - mówi nam o tym, że takie niezwykłe miejsca, którymi obdarzyła nas natura, powinniśmy chronić za wszelką cenę dla przyszłych pokoleń, bo tylko wtedy legendy będą żyć wiecznie.


Każda wycieczka kiedyś musi się skończyć. Te kilka wybranych zdjęć to tylko zachęta do przeżycia czegoś niezwykłego. Gdyż potem w pamięci pozostają nam na długie lata legendy i zdjęcia, do których możemy zawsze wrócić.


podsumowanie


 

Na pożegnanie miejsca zaczarowanego przez Rusałkę polecam jeszcze jedną panoramę i Dzwonnice Latemaru w całej okazałości 〈obok〉.

uwaga


Na drodze nr-241 z Passo Costalunga w stronę Bolzano, na mapie przy samym jeziorze jest zaznaczony parking. Zakręt oraz wąska stroma droga powoduje, że jest to dość niebezpieczne miejsce, dlatego proszę tam uważać.

opisana trasa jest


  ◊   na mapie turystycznej: Tabacco nr-06.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna