Parco Dolomiti d’Ampezzo
Wycieczki w Dolomitach szlakami wzdłuż szumiących strumieni pełnych wody z ciekawymi wodospadami i kaskadami należą do rzadkości. Jednym z nielicznych takich miejsc, jest właśnie szlak biegnący przez Parco Dolomiti d’Ampezzo.
 

Większość turystów, która przyjeżdża do Cortiny d’Ampezzo w pierwszej kolejności rusza na szlaki Cristallo lub Tofane. Nie ma się czemu dziwić, przecież te dwa kolosy górują niemal wprost nad samym miastem. Ale w okolicy jest kilka bardzo ciekawych i mało poznanych miejsc, które polecam szczególnie miłośnikom dzikiej przyrody. Jest mało prawdopodobne by w tłumnie odwiedzanym Cristallo lub na południowym stoku Tofane zobaczyć jakieś zwierzęta, a w parku narodowym jest to z normalne.


wstęp


To nasza dość stara wycieczka i z niej pochodzą zdjęcia, ale będąc tam ostatnio w 2015r zauważyliśmy, że wybudowano duży nowy parking, który umożliwia wycieczki w ten rejon gór. Znajduje się przy drodze nr-48 prowadzącej z Cortiny do Dobbiaco. Kiedy miniemy ośrodek sportowy Fiames, droga szybko przechodzi w piękną krótką serpentynę prowadzącą pod skałami. Po lewej możemy podziwiać początek dużej doliny okrążającej szczyt Col Rosa i masyw Tofane. Przed ostrym zakrętem w prawo, dokładnie na wprost jest z daleka widoczny nowy parking.

przebieg trasy


Trasa wycieczki prowadziła:
   ◊   szlakiem nr-6 z parkingu 〈1446m〉 - do małej dolinki Vallon Scuro 〈1670m〉;
   ◊   powrót tą samą trasą.

Jak widać z mapy trasa wycieczki nie jest długa, to raczej mały spacer na popołudnie, jeżeli np. pogoda z rana nas zatrzymała na kempingu. Najciekawsze są góry dookoła, bo tutaj można powiedzieć, że jesteśmy już nie w typowych Dolomitach, tylko górach typu alpejskiego.

Fanes i Tofane


Fanes i Tofane to dwa wspaniałe masywy górskie, których południowy skraj mamy okazję obserwować jadąc z Cortiny na Passo Falzarego. Tym razem mamy okazję zobaczyć ich północny skraj 〈obok〉. A na zdjęciu mamy dwa wspaniałe szczyty, pierwszy od lewej to Formenton, będący zakończeniem grzbietu Tofane oraz Croda del Vallon Bianco. Ogromna dolina to Vallon Fanes, która zamyka cały masyw Fanes od północnego-wschodu.


na trasie wycieczki


Pierwszy odcinek szlaku jest najprzyjemniejszy bo prowadzi nad rozległą doliną i mamy okazję obserwować szerokie krajobrazy.

Pierwszym dużym szczytem 〈powyżej〉, jaki można zobaczyć po drugiej stronie doliny jest Formenton 〈2830m〉, najdalej na północ wysunięty wierzchołek z grzbietu Tofane.


Szlak prowadzi najpierw lasem, ale dość szybko zbliżamy się do miejsca gdzie towarzyszy nam górski strumień i pierwsze kaskady 〈obok〉.

To tutaj po raz pierwszy czułem się tak jak w naszych pięknych Tatrach.


Trochę dalej po drugiej, prawej stronie szlaku znajdują się kolejne tym razem nieco mniejsze wodospady 〈obok〉.

Towarzyszą nam aż do końca lasu, do miejsca gdzie szlak wkracza do ogromnej górskiej doliny.


Dość szybko dochodzimy do punktu charakterystycznego na trasie wycieczki 〈poniżej〉, jakim jest budynek schroniska Rif. Ra Stua. Miejsce to znajduje się akurat na zachodnim skraju Croda Rossa. Niestety możemy zobaczyć tylko jeden z jego bocznych przedwierzchołków, który wszystko zasłania.

Wycieczkę możemy kontynuować jeszcze dalej i powędrować do jednego z daleko położonych schronisk. Trzeba pamiętać tylko o jednym, że poza krótkim sezonem letnim niestety wszystko na tej trasie jest pozamykane.


podsumowanie


Będąc na terenie Parco Dolomiti d’Ampezzo proszę się zachowywać tak jak na prawdziwych turystów przystało. W dolinie tej można spotkać dużą ilość dzikiej zwierzyny. Jeżeli będziemy tam w środku sezonu, to zapewne zdziwią nas miejscowe zwyczaje. W tym możliwość wędrówek z psami. Co prawda, są tam znaki informujące by nasi ulubieńcy byli uwiązani na smyczy. Ale szybko zauważymy, że przepis ten 〈tak jak i wiele innych〉 nie jest przestrzegany.

inne atrakcje


  ◊   Największą atrakcją tego rejonu gór, nie jest przedstawiony wyżej Park Narodowy, tylko Wodospady Fanes. Można do nich dojść z tego samego parkingu szlakiem turystycznym nr-10.

  ◊  W rejonie wodospadów jest również łatwa i ciekawa Via ferrata Giovanni Barbara. Postaram się przy planowanej aktualizacji działu Ferraty, w skrócie ją opisać, gdyż jest to dosłownie mini ferrata, choć wyjątkowo ciekawie wkomponowana w otoczenie skalistego wąwozu, z płynącym w dole rwącym strumieniem.

opisana trasa jest


  ◊   na mapie turystycznej: Tabacco nr-03.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna