Sentiero Bonacossa
Długi, ciekawy i niezwykle widokowy szlak turystyczny biegnący przez cały masyw Cadini di Misurina, który bardzo rzadko jest przechodzony przez turystów w całości jednego dnia.
 

Masyw Cadini di Misurina to idealne miejsce na pierwsze turystyczne wycieczki w Dolomitach. Niestety, większość turystów ogranicza się tam do spaceru wokół znanego jeziora i podziwiania z daleka uroków słynnych Tre Cime. Ale proszę spojrzeć na panoramę masywu 〈obok〉 i wyobrazić sobie jak fantastyczny musi być szlak, który prowadzi od prawego do lewego skraju tych niezwykłych szczytów i stromych dolin. Tym szlakiem jest właśnie Sentiero Bonacossa.


wstęp


Sentiero Bonacossa to szlak długi, który jednak można spokojnie przejść w ciągu jednego dnia. Jak zwykle w takim przypadku najważniejsza jest kwestia wyboru, w którą stronę iść? Ponieważ szlak prowadzi przez cały masyw Cadini od południowego skraju, aż do schroniska Auronzo u podnóża Tre Cime di Lavaredo - proponuję iść z południa na północ. Idąc tak, nie będziemy szli pod słońce, które latem w Dolomitach potrafi każdego zniechęcić do dalszej drogi. Jest jeszcze jeden powód, ale on będzie już widoczny na zdjęciach tego opisu.

stara wycieczka z nowymi panoramami


To druga, po Crodzie da Lago wycieczka, która była w pierwszej wersji serwisu i prezentuje skany starych zdjęć z domowego albumu. Szlak ten jest na tyle ciekawy, że mam zamiar przejść go jeszcze raz, niestety gorzej jest z czasem. Uzupełnieniem są natomiast już nowe panoramy i odnośniki do ciekawych galerii.

uwaga


W Dolomitach nie ma zgodności w nazywaniu górskich przełęczy. Stosowane są zamiennie dwa zwroty: passo1 oraz forcella1, choć słownikowo każde z nich ma swoje specyficzne znaczenie. W serwisie staram się jednak passo używać wyłącznie do nazw dużych górskich przełęczy, przez które prowadzą drogi. Natomiast przełęcze znajdujące się wysoko w górach, najczęściej w opisach nazywam przełączkami, choć nie na każdej mapie mają one nazwę forcella.

przebieg trasy


Trasa wycieczki:
   ◊   pierwszy odcinek z Misuriny 〈1758m〉 do Rifugio1 Col de Varda 〈2115m〉 pokonujemy małym wyciągiem krzesełkowym;
   ◊   od schroniska ruszamy szlakiem nr-117 na północ, którym idziemy przez dwie wysokie przełączki, aż do Rifugia Fonda Savio 〈2367m〉, mijając pod drodze krzyżówkę ze szlakiem nr-118;
   ◊   tutaj, po przejściu około połowy, kończymy trasę Sentiero Bonacossa idziemy na via ferratę Merlone, a później schodzimy do Misuriny szlakiem nr-115.


na trasie wycieczki


Kilka dni niepogody, jakie były pod koniec naszych pierwszych dolomitowych wakacji, zmusiły nas do rezygnacji z ambitnych planów. Niestety, kilka dni spędziliśmy na spacerach po Cortinie, bo w góry nie dało się wyjść. Dlatego jadąc nad Misurinę mieliśmy w planie dwa warianty.

Pierwszy, jaki udało się nam zrealizować oraz drugi, którym była rezygnacja z via ferraty1 Merlone i przejście całej Sentiero Bonacossa. By mieć na szlaku jak najwięcej czasu postanowiliśmy w tym dniu skorzystać z wyciągu krzesełkowego.


Pamiątkowa tablica 〈na samej górze〉 Sentiero Bonacossa zaczyna się zaraz przy schronisku Col de Varda. Szlak bardzo szybko opuszcza kosodrzewinę i idziemy ścieżką zachodnim zboczem masywu Cadini, bezpośrednio nad jeziorem.

Gdzieś w połowie drogi radzę po raz ostatni odwrócić się do tyłu. Jest tam wspaniała panorama na południe Dolomitów i północną stronę Sorapis 〈powyżej〉.

 

Z rana zanim ruszymy na szlak radzę trochę pochodzić w rejonie schroniska Col de Varda i poszukać punktów widokowych z panoramą 〈obok〉 na Sorapis, a jest ich tam kilka. Najciekawszy jest na szlaku nr-120, więc to trochę nie po drodze. Jeżeli zależy nam na takich krajobrazach jak 〈tutaj〉, to polecam ten szlak na mały popołudniowy spacer.

Tutaj wypada zdradzić drugi i najważniejszy argument za tym, by trasę Sentiero Bonasossa pokonać z południa na północ. Zapewne wcześniej każdy z wybierających się na szlak widział Tre Cime znad jeziora. Kiedy zobaczymy te szczyty z wysokości gór, efekt jest całkowicie inny. A jak wyglądają te słynne Trzy szczyty z różnych stron, można zobaczyć w tej małej galerii 〈tutaj〉.


Pierwsza przełączka, jaką pokonujemy na trasie to Forc. de Misurina 〈2395m〉. Z tej przełączki po raz pierwszy zobaczymy Tre Cime 〈obok〉.

Każde wysokie miejsce w górach ma to do siebie, że trzeba z niego zejść. Następny odcinek to strome zejście do widocznej nisko doliny.

W dolinie tej prowadzi szlak nr-118, ale jak pamiętam, to ścieżki nie były dobrze oznakowane, szczególnie jeżeli się schodziło z przełączki nie wiadomo było, w którą stronę dalej iść.


Na dnie doliny wśród gruzu skalnego trzeba szukać ścieżki ze szlakiem Bonacossa. Jeśli mamy z tym problem, to radzę iść w stronę przełęczy i w ten sposób poszukać ścieżki ze szlakiem nr-117.

Szlak Bonacossa prowadzi następnie na drugą przełączkę na trasie Forc. Diavolo 〈2480m〉. Wejście to ubezpieczone jest drabinkami 〈obok〉.


Forcella Diavolo jest również najwyżej położonym punktem na całej trasie. A w nagrodę za męczące podejście 〈jeżeli tego dnia świeci słońce〉 kolejna panorama Tre Cime 〈obok〉.

Bardzo strome zejście z przełączki ubezpieczone jest linką ale przestrzegam, że duża część starych poręczówek ma pourywane druty i może poranić ręce.

Z przełęczy żlebem schodzimy do kolejnej doliny, w której znajduje się Rifugio Fonda Savio, punkt wyjściowy na ferratę Merlone.


Przy schronisku kończy się część Sentiero Bonacossa, którą przeszliśmy.

Fonda Savio Hütte


Obok schroniska Riv. Fonda Savio na skraju uskoku znajduje się mocno oblegany punkt widokowy, z którego można podziwiać nie tylko kolejną 〈już trzecią tego dnia〉 panoramę na Tre Cime, ale również dalszą część trasy Bonacossa.


Myślę, że ten krótki opis i zdjęcia przekonają miłośników górskich wędrówek na wycieczkę tym szlakiem. A nie jest to jedyny ciekawy szlak w masywie Cadini di Misurina, choć najpiękniejszy.


podsumowanie


uwagi do trasy


   ◊   Sentiero Bonacossa to trasa długa, ale warta poświęcenia całego dnia. Folder podaje czas przejścia na 5h. Według mnie do tego należy doliczyć minimum 2h na przerwy i podziwianie wspaniałych krajobrazów, a zaznaczam jest co oglądać.

   ◊   W jednym z przewodników szlak ten jest klasyfikowany jako łatwa ferrata i dlatego znajduje się w wykazie ferrat. Pierwszy odcinek szlaku do schroniska Fonda Savio zajął nam 3h. Później poszliśmy na ferratę Merlone.

   ◊   Jeżeli trasa ta ma jakieś wady, to jest nią konieczność powrotu spod Tre Cime nad Misurinę. Chyba, że uda się złapać autostop w okolicy wielkiego parkingu pod szczytem. Tak to prawda, tam jest bardzo-bardzo duży parking, prawie jak „wielopoziomowy”.

   ◊   Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by trasę podzielić na dwa dni. Pierwszego przejść według opisu, a drugiego zacząć odwrotnie, czyli od Tre Cime na północy i wrócić do schroniska Fonda Savio. Można również połączyć odcinki szlaku Bonacossa z innymi, które są w masywie Cadini.

 

Cadini di Misurina z daleka


Masyw Cadini, to nie tylko Sentiero Bonacossa i jezioro nad Misuriną oraz passeggiata1 dookoła. Jest jeszcze drugi niewykle ciekawy szlak, dużo trudniejszy z równie pięknymi widokami na okoliczne góry, czyli Sentiero Durissini. Panorama 〈obok〉 przedstawia widok masywu z daleka od południa. Na pierwszym planie z lewej strony mamy strzeliste szczyty Cadini, za którymi nieco w chmurach widać słynną Trójkę z Lavaredo. Pomiędzy szczytami Cadini znajduje się wyraźna przełączka, która rozdziela masyw na dwie części, jest to Forcella de la Neve. Biegnący przez tą przełączkę szlak nr-112 to Ścieżka Durissini. Podpowiem również że panorama pochodzi z wyprawy do bejecznie zlokalizowanej chatki biwakowej Musatti, która opisana jest na stronie wyprawy.

opisana trasa jest


  ◊   na mapie: Tabacco nr-010,
  ◊   w numerze 17 czasopisma: Meridiani Montagne,
  ◊  w Vademecum na stronie z mapkami oraz 〈tutaj〉 znajduje się mapka tego rejonu.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna