wycieczki
Prezentowane w serwisie wycieczki prowadzą łatwymi szlakami w miejsca ogólnie dostępne. Nie są to opisy długie, chociaż niektóre z wycieczek mogą zająć cały dzień. W opisach chciałbym w dużym skrócie pokazać wyłącznie miejsca, z których można poznać najładniejsze krajobrazy Dolomitów.
 

Dolina Canali, była pierwszym miejscem w Pale di San Martino, do którego trafiliśmy. Słynne Pale, uważane jest za jeden z najpiękniejszych masywów w Dolomitach. Jest również jednym z największych i ma kształt ogromnego klina, którego ostrze na dodatek jest pęknięte. Tutaj właśnie wcina się duża dolina, od której warto rozpocząć poznawanie Pale di San Martino.


na południowym skraju Pale


Już po kilku minutach, od wjazdu do doliny mamy okazję zobaczyć pierwszą wyjątkową panoramę 〈poniżej i obok〉. To południowy skraj słynnej grani, która nazywana jest potocznie Gankiem Pale, jaki wznosi się nad Doliną Canali.

Na panoramie widać zachodnią stronę doliny, oświetloną promieniami porannego słońca. To w tej dolinie w czasie wiosennej wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć coś, czego byśmy się nigdy w górach nie spodziewali.


Nasza wycieczka w dolinie, wypadła pod koniec długiego majowego weekendu w 2007r, który rozpoczęliśmy dokładnie po przeciwnej stronie gór 〈tutaj〉, gdzie pogoda i warunki na szlakach nas nie rozpieszczały.

Jadąc tutaj na południe, liczyliśmy na ciepłe południowe słońce, ale nigdy nam nie przyszło do głowy, że na środku łąki w dolinie u stóp wspaniałych dolomitowych turni zobaczymy „rozbity w górach żaglowiec” 〈powyżej i poniżej〉.


Odpowiadając na pytanie: czy to tam jeszcze jest odpowiem, że niestety nie!

Do doliny zawitałem ponownie po dwóch latach i niestety, łąka była już pusta, no może nie do końca...,

...bo kto lubi ładne kwiatki, to będzie tutaj miał okazję zobaczyć i sfotografować jeden z przyrodniczych symboli gór 〈miniaturka na samej górze〉.


Do doliny najdogodniej jest dojechać od miasteczka Tonadico, które znajduje się na południe od San Martino di Castrozza.

Do doliny można przyjechać również bardzo widokową, choć krętą i miejscami wąską drogą, jaka prowadzi od strony przełęczy Cereda.

Podpowiem jeszcze, że w rejonie Passo Cereda znajduje się bardzo ciekawa i fotogeniczna mała grupa górska Cimonega.


podsumowanie


 

szczyty nad doliną


Proszę się nie zrażać, że nie ma już tam „rozbitego żaglowca”. Do doliny warto przyjść nie tylko w poszukiwaniu niespodzianek na szlakach, choć te są przyjemne. Dolina Canali, to przede wszystkim miejsce, od którego powinniśmy rozpocząć poznawać, najładniejszy rejon Dolomitów.

To tutaj zaczyna się trasa czterech przełęczy Pale, w czasie której poznamy piękno masywu i przejdziemy szlakiem pod tym niezwykłym szczytem 〈obok〉. Później warto pojechać kolejką linową na La Rosettę, by poznać miejsce niezwykłe, czyli największy dolomitowy płaskowyż. A wtedy już nam tylko pozostanie zobaczyć piątą przełęcz Pale i spędzić późne popołudnie w Dolinie Marzeń.

wycieczki


Wszystkie opisy wycieczek zostały skorygowane i przeredagowane w 2016r. Ponieważ w niektórych miejscach, byliśmy ponownie, nie zmieniałem jednak opisów, tylko uzupełniłem je o nowe ważne dla turystów informacje. Wycieczki, które są w serwisie zostały tak dobrane, by były ciekawą propozycją poznania szlaków, jakie znajdują się w dość różnych i odległych miejscach Dolomitów.

Niestety, ale ograniczone możliwości czasowe powodują, iż wielu naszych równie ciekawych wycieczek, nie mam jak opisać. Polecam główny dział serwisu, jakim są Dolomity, gdyż w nim znajdzie się szereg informacji o turystycznie najciekawszych miejscach w dolomitowych masywach, w rejonie wielkich przełęczy i pięknych szczytów.

© wdolomitach.pl
strona główna