symbole gór
Dla dużej grupy osób, synonimem słowa Dolomity jest Marmolada 〈powyżej〉. Cztery najbardziej znane powody takiego uproszczenia przedstawiam na stronie opisującej ten masyw. Jest jeszcze piąty powód, który zaprezentuję i omówię na przykładzie kilku zdjęć, tej małej strony o „symbolach gór”.
 

Piątym naj- jest specyfika Dolomitów i lokalizacja Marmolady, która położona jest prawie w środku gór. Dolomity to potężne masywy u podstawy, których ścielą się szerokie wysokogórskie łąki, poprzecinane rozległymi dolinami. Powoduje to, że w czasie wielu wycieczek, nawet po bardzo daleko położonych zakątkach, można niespodziewanie zobaczyć Królową Dolomitów.


wstęp


Na początku polecam nietypową galerię 〈obok〉, w której możemy zobaczyć różne oblicza Królowej Dolomitów. Zdjęcia te powstały w czasie wycieczek na szlakach i via ferratach1 w różnych zakątkach Dolomitów, czasami dość odległych.

Galerię otwierają krajobrazy zrobione od wschodu, czyli tak jak rano świecą pierwsze promienie słońca. Następne zdjęcia zostały uszeregowane zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Poniżej zapraszam do krótkiego opisu ciekawych wycieczek ilustrowanych zdjęciami Marmolady.


wycieczki

z widokiem na Królową Dolomitów


Monte Rite


Wszystkich turystów przyciągają na ten mały i położony na uboczu szczyt magiczne trzy litery MMM, które są skrótem od Messner Mountain Museum. Mała panorama 〈obok〉 to tylko przykład niespodzianek i osobliwości jakie możemy w tym miejscu zobaczyć. A stary wojenny fort oraz znajdujące się w nim muzeum są opisane w ciekawostkach.

Rozległe doliny dookoła Monte Rite powodują, że z tego miejsca roztaczają się wspaniałe krajobrazy na wszystkie strony. Nie przez przypadek, już przed I Wojną Światową wybudowano tutaj wojskowy fort. Choć odległość jest dość znaczna, z dachu fortu widać również Marmoladę 〈powyżej〉, ukrytą na panoramie 〈obok〉 zaraz za świetlikami, idealnie pomiędzy Civettą 〈po lewej〉, a Pelmo 〈po prawej〉. Polecam opis tej wycieczki w czasie, której miałem okazję zrobić najwięcej i to najszerszych panoram.

Monte Agner - Via ferrata Stella Alpina


Mont Agner w Pale di San Martino jest szczytem, na który można wejść tylko ferratą. A szkoda, bo widać cały kilkunasto kilometrowy masyw Marmolady 〈obok〉. Najbardziej imponująco wygląda słynna południowa ściana 〈poniżej〉, pod którą można spokojnie przejść szlakami w ciągu jednego dnia.

Południową ścianę Marmolady można zobaczyć również ze szlaku, a gdzie to jest polecam trasę wycieczki cztery przełęcze Pale. To tam, jest największy dolomitowy płaskowyż, umownie nazywany Pustynią Tatarów, z którego roztacza się taki widok 〈tutaj〉.

Colac


Kolejna wycieczka i następne zdjęcie 〈poniżej〉 również pochodzi z ferraty. Prowadzi ona na mały ale bardzo ciekawy szczyt Colac. Znajduje się on bardzo blisko Marmolady i pozwala zobaczyć masyw centralny, od zachodniej strony.

Ferraty są dwie, o różnych stopniach trudności, dlatego jest to miejsce wyjątkowo dostępne, a krajobrazy ciekawe 〈tutaj〉. Podobny widok można zobaczyć ze szlaku, który opisany jest 〈tutaj〉, choć w dniu kiedy tam byliśmy widoki były 〈takie〉, a to i tak dobrze, bo przez całe dwa tygodnie wcześniej padał deszcz.

w różanym ogrodzie Catinaccio


Letnim popołudniem, po kilku godzinach marszu wszedłem do cichej dolinki, ukrytej pod ścianami najwyższego szczytu masywu, wypatrując schroniska. Nawet słońce schowało się w letnich pierzastych chmurach.

Ogrom niesamowitej pustki tego miejsca potęgował tylko szum wiatru. Jedną z największych niespodzianek na szlakach był ten widok 〈obok〉. O tym gdzie to było, można przeczytać w relacji z różanego ogrodu Catinaccio.

7 dolomitowych pereł


Dalekie krajobrazy Marmolady 〈poniżej〉 były jedną z atrakcji długiej wycieczki 7 dolomitowych pereł. Nie będę przedwcześnie zdradzał, co to za „perły”.

Podpowiem tylko, że to wycieczka szlakiem, którym powinien przejść każdy miłośnik gór, chcący poznać i zobaczyć czym niezwykłym charakteryzują się Dolomity.

szlakami przez Sasso Lungo


Na północnym-zachodzie od Marmolady znajduje się jeden z mniejszych, ale ładniejszych górskich masywów.

Kolejne zdjęcie 〈powyżej〉, pochodzi z wycieczki, która zaczęła się na Passo Sella i prowadziła szlakami przez środek i prawie dookoła Sasso Lungo.

Col Rodella


Na kolejną wycieczkę wybrałem się również z tej samej przełęczy, ale prowadziła tym razem nie w Sasso Lungo, ale na południe na malutki szczyt Col Rodella.

Północne stoki Marmolady 〈powyżej〉, zasypał już pierwszy śnieg, jaki spadł tej jesieni. To właśnie wtedy powstały wszystkie zdjęcia i panoramy do całego nowego działu o pięknych krajobrazach.

ścieżką Schustera przez Sasso Lungo


Jak widać po kolejnym zdjęciu Marmolady 〈poniżej〉, które również powstało w okolicy przełęczy Sella, jest to mój ulubiony rejon w Dolomitach.

Tym razem zdjęcia zostały zrobione w czasie wycieczki na ferratę, która prowadzi starą górską percią Oskara Schustera.

 

La Mesola - Via ferrata delle Trincee


Zachodni skraj Passo Fedaia to miejsce, z którego roztacza się piękny widok na masyw centralny Marmolady 〈po prawej〉 i znajdujące się u jego podstawy Lago di Fedaia 〈po lewej〉.

To również bardzo dogodne miejsce do wyruszenia na jedną z ciekawszych dolomitowych i bardzo trudnych ferrat, jaka prowadzi granią szczytu La Mesola.

Polecam to miejsce również na wycieczki, szczególnie jesienne, gdyż krajobrazy Marmolady z tej okolicy są po prostu wspaniałe, a to tylko dwa przykłady 〈tutaj〉 oraz 〈tutaj〉.

rekonesans masywu Fanes


Powyżej były cztery wycieczki zaczynające się na Przełęczy Sella, która jest wyjątkowym miejscem na zachodzie gór. Jej odpowiednikiem na wschodzie jest Passo Falzarego. To tutaj zaczynał się mój pierwszy wiosenny rekonesans, na który ruszałem z planem opisania go w serwisie krajoznawczym.

Trasa prowadziła w bardzo ciekawy masyw Fanes. Wtedy zrobiłem swoją pierwszą dużą panoramę gór 〈tutaj〉. A widoczne zdjęcie 〈powyżej〉 przedstawia widok Marmolady z wierzchołka Lagazuoi.

Cima Fanis Sud  oraz  Tofana de Rozes


Nieco dalej niż poprzedni Lagazuio, na północnym-wschodzie są dwa miejsca opisane w serwisie, z których dobrze widać Marmoladę. Niestety, na oba szczyty prowadzą opisane w serwisie ferraty.

Zdjęcie 〈powyżej〉, przedstawia widok z wyprawy ferratą na Tofanę. Natomiast zdjęcia w galerii prezentują krajobrazy z Via ferraty Tomaselli w masywie Fanes.

Nuvolau


Nuvolau to łatwo dostępny szczyt, położony bardzo blisko Cortiny d’Ampezzo. Krajobrazy z wycieczki na ten szczyt są przepiękne. Oczywiście z samego wierzchołka widać wspaniale Marmoladę 〈poniżej〉.

Opisana wycieczka zaczyna się na Przełęczy Falzarego, ale na wierzchołek można również wejść idąc pięknymi szlakami z Passo Giau. A kto lubi kolejki linowe, może podjechać połowę drogi małym wyciągiem krzesełkowym, jaki prowadzi do bardzo ciekawego miejsca, którym są skałki Cinque Torre.


podsumowanie


 

galeria panoram i ostatnia rada


Po tej krótkiej fotograficznej opowieści o Marmoladzie, polecam galerię panoram 〈obok〉, wśród których każdy już bez problemu odnajdzie Królową Dolomitów.

Nie tak dawno w prowadzonej korespondencji dostałem taką prośbę:
     „proszę mi opisać propozycje wycieczek, bo chcę się zakochać w tych górach i jeździć tam, co roku”

Teraz mogę odpowiedzieć tak:
     „proszę wybrać jedną z prezentowanych tutaj, to wystarczy by się zakochać w Dolomitach

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna