Marmolada Punta Rocca
Najwyższy szczyt Dolomitów oraz ogromny lodowiec przyciągają latem w to miejsce wszystkich turystów. Co prawda widać stąd całe Dolomity, ale temu widokowi czegoś brakuje. Oczywiście, kiedy tu jesteśmy nie widzimy Królowej Dolomitów, której widok dodaje uroku dolomitowym krajobrazom.
 

Dlatego na początku proponuję galerię Marmolada na panoramach 〈obok〉, w której na zdjęciach prezentujących masyw centralny od północy, widać dokładnie potężny budynek na końcu pięknej postrzępionej grani Ombretta.


wstęp


Czy ta ogromna stacja kolejek linowych tutaj, na pięknej grani pasuje, to już inne pytanie? Dla większości turystów zapewne tak. Tak się złożyło, że w masywach, które opisuję w głównym dziale serwisu Dolomity, jest wyjątkowo mało miejsc objętych ścisłą ochroną przyrody. Dlatego wystarczyła zgoda zainteresowanych władz tego rejonu i wybudowano to, co widać. Bez pytania się o zgodę ekologów, którzy gdyby mogli, to zapewne by się nie zgodzili na takie tony stali na pięknej górze.


Opis wycieczki, to pierwsza, poranna część naszej wyprawy kolejkami linowymi. Druga część przedstawia Museo della Grande Guerra i znajduje się w ciekawostkach w dziale Vademecum. Ponieważ kolejka kursuje w typowym włoskim rytmie, czyli z przerwą na sjestę, to proponuję najpierw wjechać na samą górę, tam przeczekać czas sjesty, po czym zjechać na przełączkę Serauta. Pozostały czas można spędzić na zwiedzenie muzeum w budynku i przejście ciekawej i oznakowanej trasy widokowej wykutej w skałach.


Opis poniżej zaczyna się od drugiej kolejki linowej, do której można dojechać z osady Malga Ciapella, lub dojść i to aż na trzy sposoby, ale te wszystkie warianty przedstawione są w opisie słynnej ferraty1 Eterna.


kolejkami do góry


Ruszamy szybkim i oczywiście prawie pełnym turystów wagonikiem ze stacji na Forcella Serauta, którą widać na lewym skraju zdjęcia 〈poniżej〉.

Trasa cały czas prowadzi wzdłuż grani Ombretta, która jest widoczna na jednej z panoram w prezentowanej galerii. Jest tam również widoczna stacja w całej okazałości.


Przed nami widoczna górna stacja kolejki linowej 〈obok〉, która zbliża się bardzo szybko, gdyż kolejka po prostu pędzi.

I tutaj jedno wyjaśnienie. Stacja mieści się na końcu grani Ombretta, a nie na wierzchołku Punta Rocca, do którego jest około 500m.


Jesteśmy już na miejscu 〈poniżej〉. Jak na złość, akurat od południa przywiało dużo chmur, których będąc na dole w Malga Ciapela nie było w ogóle widać.

Jest to typowa stacja narciarska, która oblężenie przechodzi w zimie, gdyż Marmolada znana jest z wyjątkowo dużych opadów. W czasie normalnej zimy pokrywa śniegu przekracza tutaj kilka metrów.


Granią na zachód od stacji znajduje się wierzchołek Punta Rocca 〈3309m〉 〈poniżej〉, do którego można dojść, ale pod warunkiem, że po drodze nie ma już dużych nawisów śniegu i lodu.

Polecam tą panoramę 〈tutaj〉, na której widać stację kolejki oraz wierzchołek Punta Rocca po prawej. Za nim, jest już główny i najwyższy szczyt, czyli Punta Penia.


To dopiero początek letnich wakacji, dlatego pokrywa śniegu na górze jest jeszcze bardzo duża.

Proszę, zatem szczególną uwagę zwracać na znajdujące się tam tabliczki ostrzegawcze 〈obok〉.

Nie wolno przekraczać pokrywy śnieżnej za nimi, gdyż grozi to oczywiście oberwaniem się nawisów na południową, niezwykle stromą stronę.


Skoro kolejka nie kursuje w czasie sjesty, to nasuwa się pytanie: co robić w tym czasie?. Oczywiście można siedzieć lub spacerować po lodowcu. A przy okazji złapać trochę słońca 〈poniżej〉.

Proszę tylko pamiętać o mocnym kremie z filtrem i dobrych okularach przeciw słonecznych, bez których nie powinno się w słoneczny dzień jechać na górę.


W słoneczny i bezchmurny dzień można oczywiście podziwiać całe Dolomity, a szczególnie dobrze widać całe północne rejony gór, aż po dalekie Alpy na horyzoncie.

Najbliżej, na wprost jest ogromna Sella 〈powyżej〉 i najwyższy szczyt tego masywu, który opisany jest w wycieczce kolejką linową z Passo Pordoi na Piz Boe.

 

Niestety tego dnia typowo letnie chmury zebrały się prawie nad całymi górami i spowodowały, że poza Sellą jedynym masywem, który było widać bardzo dobrze był Sasso Lungo 〈po prawej〉.

Na zdjęciu 〈obok〉 skrajny, szczyt masywu, czyli Sasso Piato. Polecam go uwadze miłośnikom via ferrat, bo tam prowadzi jedyna tego typu żelazna ścieżka w tym pięknym masywie.


Sjesta się kończy, kolejka zaczyna kursować, zatem zbieramy się powoli i wracamy na Forcella Serauta. Tam spędzamy resztę tego popołudnia na poznaniu ciekawego muzeum z pamiątkami po czasach I Wojny Światowej.


podsumowanie


 

ceny


Przed każdym sezonem wakacyjnym dostaję emaile z pytanie: ile kosztuje bilet na kolejkę linową na Punta Rocca? Odpisuję, że jak byłem tam ostatnim razem, to kosztował 25 euro od osoby, za przejazd w obie strony.

Czy warto jest ponosić aż takie koszty zwłaszcza, jeżeli jedziemy tam większą grupą? Tutaj już niestety odpowiedzi nie dam, gdyż trzeba to ocenić samemu. Zwłaszcza, że można trafić na taki dzień, jaki mieliśmy my, czyli prawie nad całymi górami zalegały chmury. Jedyne, co można było zobaczyć to mały fragment panoramy na północy 〈obok〉.

 

masyw Marmolady oraz kolejki linowe są


  ◊  na mapie turystycznej: Tabacco nr-07,
  ◊  w numerze 27 czasopisma: Meridiani Montagne.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna