kolejką linową
W Dolomitach jest dużo kolejek linowych. Nie wszystkie są ciekawe, a wielu mogłoby po prostu nie być, gdyż skorzystałaby z tego tylko przyroda. Dlatego w serwisie prezentuję opisy wycieczek tylko tymi kolejkami, które ze względów turystycznych i krajobrazowych są tego warte.
 

Z tego co zauważyłem kolejki linowe, które tu prezentuję nie powodują spustoszenia w przyrodzie, gdyż są one w miejscach bardzo skalistych, gdzie latem i tak nie ma ani kozic, ani świstaków. Prawda jest taka, że Dolomity są niszczone przez nartostrady i sztuczne naśnieżanie tras. Zauważyłem to po raz pierwszy wiosną pod Civettą, a identycznie jest w kilku innych miejscach. A ponieważ z kolejki i na wycieczkach dokąd one prowadzą, raczej nie ma szans na spokojne oglądanie świstaków, polecam małą galerię 〈obok〉 poświęconą tym fantastycznym zwierzętom.


trzy wybrane kolejki


Gdyby nagle ekolodzy w Dolomitach zamknęli wszystkie kolejki linowe. A następnie powiedzieli, można otworzyć tylko jedną - to swój głos w plebiscycie oddał bym tylko na kolejkę w San Martino di Castrozza na skraju masywu Pale di San Martino 〈obok〉.

Na szczęście w tym najładniejszym rejonie całych Dolomitów, jest to jedyna taka duża kolejka.

Masyw Sella jak się na niego patrzy z daleka przypomina ogromne wyrośnięte ciasteczko, które po wyjęciu z foremki popękało na bokach. Prawie na środku tego ogromnego skalnego pustkowia znajduje się Piz Boe.

Najwyższy szczyt tego masywu jak magnes ściąga tutaj niezliczone tłumy, które właśnie do góry, a w większości i na dół, jadą kolejką 〈obok〉.

Polecam panoramę masywu Sella z okolic górnej stacji kolejki linowej. Dla niektórych, może to być argument na rezygnację z tej wycieczki, gdyż nie ma w Dolomitach drugiego takiego zatłoczonego miejsca, na wysokości prawie 3 tysiące metrów.

Kolejka linowa na Marmoladę przyciąga duże grupy turystów, szczególnie zimą. Natomiast latem, wszystkim górskim piechurom, taki wjazd będzie się kojarzył z długim i monotonnym siedzeniem na szczycie oraz oczekiwaniem, aż przewieje letnie chmury i będzie coś widać.

Niestety, ale taka jest prawda, że na wyjazd najlepiej jest się zdecydować po przejściu nad Dolomitami frontu pogodowego, bo tylko wtedy mamy gwarancję ładnej i bezchmurnej pogody przez cały dzień.

Do tych trzech kolejek linowych opisanych powyżej, może jeszcze kiedyś dołączy z jedna, ale jak na razie to specjalnych wycieczek kolejkami nie planuję. Nie oznacza, to że już ciekawych kolejek nie ma. Oczywiście są, tylko prowadzą w miejscach gdzie można wejść pięknym i malowniczym szlakiem.


Te trzy aktualne propozycje w serwisie, to nie jedyne wycieczki opisane w serwisie, w czasie których korzystałem z kolejek linowych. Te kolejki wybrałem nie bez powodu gdyż uważam, że sam wjazd jedną z tych kolejek jest ciekawą atrakcją.

Polecam pozostałe opisy z serwisu, nie tylko z działu Szlaki ale również z wypraw na Ferraty, gdyż często prowadzą do pięknych miejsc, do których dojeżdża się szybko kolejką linową i zamiast na ferracie, można również bardzo ciekawie spędzić dzień na wycieczce szlakami turystycznymi.

© wdolomitach.pl
strona główna