w górach
To galerie odpowiadające tematyce górskiej. Zdjęcia są bardzo różnorodne, dlatego każdy na okazję zobaczyć to, co najbardziej mu się podoba.
 

Po ostatnich wycieczkach na dolomitowych szlakach, powinienem napisać, że w górach już rządzą smartfony i długie kijki do selfie, choć te drugie to na razie tylko w rejonie najbardziej obleganych schronisk.


co jest w serwisie?


Pierwszą propozycją są Dolomity na panoramach. Trochę już tych panoram się uzbierało. Oczywiście w serwisie nie ma wszystkich, a z tych, co są nie wszystkie są idealne. Jednak umieściłem je, gdyż z reguły przedstawiają jakieś nowe, warte odwiedzenia miejsca. Prawie wszystkie panoramy są składane komputerowo w kilku lub kilkunastu zdjęć. Moim rekordem jest jedna z panoram zrobionych z Monte Rite, gdzie na panoramę złożyło się prawie trzydzieści osobnych zdjęć.


 

Na zdjęciu 〈powyżej i obok〉 jedyna z nielicznych panorama, jaka jest w serwisie, która nie jest składana tylko kadrowana. To Marmolada od południa. Podpowiem również, że ten niezwykły widok roztacza się z Pustyni Tatarów. To literacka nazwa niezwykłego altopiano1 w masywie Pale di San Martino.

 

Kolejna propozycja to przyroda gór, czyli kozice, świstaki i kilka ładnych kwiatków. Oczywiście, jeżeli ktoś lubi kwiatki na zdjęciach, które przecież o wiele ładniej wyglądają w naturze.

Wszystkim zainteresowanym miejscem, gdzie przez cały dzień można spokojnie fotografować świstaki 〈powyżej〉, polecam opis wycieczki świstaki pod Marmoladą.

Kolejna galeria zdjęć w tym dziale to wschody i zachody słońca. Na zdjęciu 〈poniżej〉 szczyty Ganku Pale, w świetle zachodzącego słońca.

W serwisie znajduje się opis krótkiej wycieczki panorama Ganku Pale, która prowadzi do najlepszego miejsca z widokiem na te szczyty.

Ta mała galeria, to tylko kilka zdjęć wspaniałego popołudnia jakie miałem okazję spędzić sam w pustym wysokim górskim kotle, z aparatem fotograficznym i kozicami z Sorapis.

Szkoda tylko, że nasze spotkanie przerwała nagła i niespodziewana letnia burza, czego efektem była nie tylko ucieczka kozic, ale i awaria mojego aparatu.

Z reguły żeby spotkać kozicę, trzeba dojść do miejsca w miarę odległego i spokojnego. Są bardzo czujne i nie raz się przekonałem, że uciekają zanim zdążę do nich podejść.

Aż tu jednego słonecznego dnia, spotkałem kozicę w pobliżu bardzo popularnego szlaku turystycznego 〈obok〉.

Na dodatek nie miała najmniejszej ochoty się ruszyć, a ja koniecznie chciałem jej zrobić więcej zdjęć, niż na tym jednym kamieniu.

Zapraszam do opisu wycieczki przez skaliste progi Selli, gdyż to w tym masywie spotkałem tego Jednorożca.

Pełny tytuł tej galerii powinien brzmieć: „gorąca wieczorna herbatka i widok na zachód słońca oraz mocna poranna kawa z widokiem na wschód słońca w masywie Cadini di Misurina”.

Oczywiście taki tytuł jest za długi, ale oddaje w rzeczywistości warunki powstania tej galerii zdjęć i panoram, o czy można przeczytać w wyprawach.

A na końcu, taka mała foto-przygoda z górskiego szlaku. Proszę mi uwierzyć, że to zdjęcie 〈obok〉 zostało zrobione na wysokości ponad 2000m.

Kiedy się zatrzymałem na trasie czterech przełęczy Pale, przez przypadek zauważyłem tego małego górskiego podróżnika.

Kto widząc to zdjęcie pomyślał to samo, co ja? Jak on tam się znalazł i jak z tego miejsca wyszedł?

słowniczek


baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
sasso  - kamień, głaz,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna