jaki obiektyw w góry?
Żeby uwiecznić na zdjęciu ładne kwiatki nawet, jeśli kwitną wysoko w górach, wystarczy dobre słońce, gdyż zadaniu temu podoła każdy obiektyw do cyfrowej lustrzanki. A jak jest z fotografowaniem samych gór?
 

Zamiast wstępu:

Dwie pierwsze galerie zdjęć, jakie są w serwisie zostały zrobione starą lustrzanką na małoobrazkowe filmy, do której miałem trzy obiektywy, każdy o stałej ogniskowej. Na górskie wycieczki nosiłem zawsze dwa. Szeroki kąt przy aparacie oraz mały teleobiektyw w kieszeni plecaka. Obiektywem szerokokątnym robiłem większość zdjęć, a na teleobiektyw przypadało zaledwie około 10% zdjęć.

Kiedy przyszedł czas zmienić aparat z analogowego na cyfrowy, długo się zastanawiałem, jaki obiektyw sprosta moim wymaganiom? Pierwsza odpowiedź była oczywista - zoom, czyli obiektyw o zmiennej ogniskowej. Pozwoli to uniknąć częstych zmian obiektywu. Góry to nie ogródek przy domu, gdzie można spokojnie wejść do pomieszczenia i w czystych warunkach zmienić obiektyw, nie ryzykując zabrudzenia matrycy.

Jak dobrać zakres zooma obiektywu?

Każdy z producentów aparatów oferuje szeroki zakres obiektywów o zmiennej ogniskowej. Proszę pamiętać, że podawane na obiektywach zakresy odnoszą się do aparatu standardowego - jakim były lustrzanki na standardowy film małoobrazkowy o wymiarach 24mm*36mm. Ponieważ tylko niektóre, profesjonalne i bardzo drogie aparaty posiadają matrycę takiej wielkości, przy rzeczywistym przeliczaniu zakresu zooma obiektywu trzeba go pomnożyć przez tzw. croop, czyli przelicznik wynikający z faktu ile to razy matryca aparatu jest mniejsza od klatki standardowego filmu małoobrazkowego.

Przykład:

Zamieszczone w przykładach zdjęcia zostały zrobione obiektywem o zmiennej ogniskowej, przy standardowych ustawieniach, jakie znajdują się na obiektywie. Natomiast w nawiasach podane są rzeczywiste zakresy ogniskowych, które jak widać zostały pomnożone przez współczynnik = 1,5.

na zdjęciach wschodnia część lodowca Marmolady widoczna od północyogniskowa = 18mm 〈27mm〉ogniskowa = 24mm 〈36mm〉ogniskowa = 35mm 〈52,5mm〉ogniskowa = 50mm 〈75mm〉ogniskowa = 70mm 〈105mm〉ogniskowa = 135mm 〈202,5mm〉ogniskowa = 200mm 〈300mm〉

Mam nadzieję, że ten krótki wykład i zamieszczone przykłady pozwolą wybrać taki obiektyw, który sprosta oczekiwaniom. Proszę pamiętać, że wraz ze wzrostem zakresu zooma rośnie również cena takiego obiektywu.

Szczególnie zwracam uwagę na dwa ostatnie zdjęcia, jak widać różnica, jaką daje ogniskowa 135mm i 200mm nie jest taka duża, natomiast różnica w cenie takich obiektywów jest już wysoka.

 

Zakończenie:

Na końcu tej ostatniej części poradnika, polecam jedną z nowszych galerii, w której można zobaczyć możliwości, jakie daje opisywany na przykładowych zdjęciach zoom. A w galerii jest oczywiście masyw Marmolady i piękny wierzchołek Gran Vernel, który dodaje niezwykłego uroku tej całej okolicy.

© wdolomitach.pl
strona główna