Belvedere
Belvedere - to miejsce wyjątkowe, choć nie ma tam nic interesującego. Jest za to najwspanialszy widok na najpiękniejszy szczyt w całych Dolomitach.
 

Gdzie to jest?


Belvedere to tylko punkt widokowy na drodze, a w pobliżu nie ma dosłownie nic, co by wcześniej zwracało uwagę, że warto się tam zatrzymać. Dojazd prowadzi bardzo krętą drogą, a gęsty las zasłania wszystko. Dlatego dopiero, kiedy jesteśmy już na miejscu, to na południu widać całą dolinę i górującą nad nią Civettę.

Belvedere znajduje się na drodze nr-251, około 1,5 km na zachód od Colle Santa Lucia. Osada ta jest opisana na stronie gdzie warto być?

Do Belvedere można dojechać:
- od południa, od Alleghe przez Caprile drogami nr-203 i nr-251,
- od zachodu, drogą nr-641 przez Rocca Pietore do Caprile,
- od wschodu, drogą nr-251 przez Colle Santa Lucia.

Uwaga:

Na zdjęciach Civetty jest informacja o ogniskowej obiektywu, przy jakiej były zrobione, wystarczy wskazać myszką.

Jako uzupełnienie tego krótkiego opisu proponuję galerię zdjęć, którą otwierają krajobrazy Civetty. Zdjęcia te zrobiłem kiedyś z okolic Colle Santa Lucia, jeszcze zanim odkryłem Belvedere.

Belvedere


To ostry zakręt na stromej górskiej drodze, na którym znajduje się malutki budynek baru 〈poniżej〉 i kilka ławek.

Na szczęście po lewej stronie od baru, jest również mały parking na kilka samochodów.

Dwie uwagi:
- jeżeli parking jest cały zajęty, to proszę pojechać kilkadziesiąt metrów na wschodnią stronę od Belvedere, a tam jest droga z szerokim poboczem, na której można bez problemu zaparkować i wrócić do punktu widokowego;
- oglądamy widok Civetty od północnego-zachodu, zatem ze względu na położenie słońca najlepiej jest przyjechać tutaj już po południu.

A teraz cel naszej wizyty 〈poniżej〉. To Civetta, najpiękniejszy szczyt w całych Dolomitach i jej słynna północno-zachodnia ściana. Tutaj w dużym zbliżeniu z nieodłącznym pióropuszem chmur.

ogniskowa: 56mm*1,5=84mm

Niestety tak jest bardzo często, szczególnie latem. Dlatego najlepiej jest przyjechać tutaj po przejściu pogodowego frontu nad górami, gdyż wtedy mamy gwarancję, że widoku nam nic nie przesłoni.

Na zdjęciu 〈poniżej〉 pełny widok z Belvedere na południe. Przed nami wielka dolina oraz położone 2250m poniżej wierzchołka Civetty jezioro w miasteczku Alleghe.

ogniskowa: 24mm*1,5=36mm

To właśnie Civetta stworzyła to jezioro ponad 200 lat temu. A tak dokładnie to osuwające się skały ze zbocza szczytu, po silnym trzęsieniu ziemi, jaki nawiedził rejon Agordino.

 

A na końcu wypada przedstawić panoramę z Belvedere „taką bez chmur”. To panorama wyczekana od dawna, jaką udało mi się zrobić po kilku nieudanych próbach i wizytach w czasie, których jedynym moim zajęciem było tylko czekanie na pogodę, przy kawie na ławeczce w Belvedere.

 

Zakończenie

Jest jeszcze kilka ciekawych punktów widokowych, z których wspaniale widać Civettę. Chciałbym szczególnie polecić jedno miejsce, którym jest okolica kościółka w osadzie Col przy miasteczku Mareson, na południu od Passo Staulanza.

Z miasteczka prowadzi wąska droga na wschód, którą można dojechać właśnie do Col. Zaraz za kościołem jest wygodne miejsce do zaparkowania samochodu. W tej okolicy jest również kilka wspaniałych miejsc z widokiem na Pelmo.

To właśnie w tym miejscu powstała ta panorama Civetty od wschodu, którą tutaj polecam, oraz jesienne zdjęcia znajdujące się stronie działu Fotografia.

© wdolomitach.pl
strona główna