wykaz ferrat w Dolomitach
W korespondencji często dostaję następujące pytanie: ile jest ferrat w Dolomitach? Szczerze wtedy wyjaśniam, że nie wiem, bo nie wiem jak je policzyć. Po każdym wyjeździe w góry, staram się uaktualnić wykaz, który oparłem o ferraty przedstawione w przewodnikach oraz w dostępnej mi literaturze górskiej.
 

Trudność z odpowiedzią na pytanie o to „ile jest ferrat w Dolomitach” polega na tym, że nie ma jednolitych kryteriów, według których można by dokonać ich klasyfikacji. Kiedy ferraty zaczęły powstawać sprawa była prosta. Nadawano ferracie imię znanego patrona, umieszczano pamiątkową tablicę, a potem opisywano ją w przewodnikach.

nie każda metalowa lina na szlaku oznacza ferratę


Po pewnym czasie rozwój masowej turystyki oraz specyfika gór, czyli proste percie poprowadzone w bardzo niebezpiecznych miejscach doprowadziły do tego, że niektóre szlaki turystyczne, nawet te najłatwiejsze ze względu na bezpieczeństwo turystów zaczęto ubezpieczać poręczówkami. Przykładem jest tutaj szlak nr-715 prowadzący na Passo di Ball w masywie Pale di San Martino, który jest w opisie 〈tutaj〉. Szlak pod względem trudności niczym się nie różni od łatwej ferraty Sentiero Astalditutaj〉 w masywie Tofane. Jednak szlaku nr-715 nikt do ferrat nie zalicza, pomimo umieszczenia na jego obu końcach tablicy, która informuje, że szlak należy przechodzić w uprzęży i z kaskiem.

ferraty przewodnikowe


Przewodniki zawierają opisy około 120-tu ferrat. Aktualnie w wykazie, jaki prezentuję jest ich już trochę więcej, gdyż o tylu posiadam informacje potwierdzone opisami. Liczba ta zmienia się dość szybko i przyznam, że nie jestem w stanie na bieżąco śledzić, jakie ferraty zamknięto, a na których właśnie zakończono remont.

Do wykazu nie zaliczam i nie podaję licznie tworzonych w okolicy kilku miasteczek ubezpieczonych odcinków dróg prowadzących przez skaliste zbocza okolicznych szczytów, które służą w zasadzie wyłącznie do nauki i treningu, choć ich twórcy często nadają im bardzo okazałe nazwy. Nie podaję również ferrat, jakie znajdują się okolicy jeziora Garda, gdyż serwis poświęcam wyłącznie Dolomitom.

Gdyby w Dolomitach do ferrat zaliczyć wszystkie odcinki szlaków, na których założono poręczówki lub są sztuczne ułatwienia, to liczba była by zapewnie, co najmniej trzy razy większa. Dlatego warto idąc czasami na wycieczkę prowadzącą szlakiem turystycznym, szczególnie przez strome żleby, zabrać uprząż i co ważne kask wspinaczkowy, a nie rowerowy choć i takie się spotyka i to na trudnych ferratach.

nie stosujmy kryterium trudności przy planowaniu wyjazdu


Często dostaję prośby o podanie wszystkich naj-naj-trudniejszych ferrat w określonym rejonie, bo tylko tam, według piszących warto jechać. Uważam, że tak myślący o wyprawie na ferraty, zapominają o otoczeniu gór, w które chcą wyjechać. Są szczyty, na które cała trasa to jedna ferrata. Tak jest np. z Tofana de Rozes i Ferratą Lipella, ale częściej jest inaczej. Ferrata jest tylko fragmentem trasy na szczyt. Dlatego proponuję pojechać w Dolomity, a nie na ferraty, bo te są również w wielu innych miejscach. A ferraty w Dolomitach będą nie celem, ale możliwością poznania gór od strony, jakiej ze szlaku nie zobaczymy.

magiczne miejsce z ferratami


Jest w Dolomitach magiczne miejsce, w którym możemy spędzić tydzień urlopu wędrując szlakami i będzie to wyjątkowy czas, jakiego nie zapomnimy. Nie da się szybko zapomnieć widoków takich wspaniałych szczytów 〈polecane wyżej na początku opisu〉. Ale jeżeli chcemy poznać to miejsce wraz z sekretami, jakie natura przed nami ukrywa oraz odkryć piękno i niezwykłość dzikiej przyrody, musimy wyruszyć na ferraty. Tym miejscem jest Ganek Pale 〈obok〉.

magiczna przełęcz


Przez niezwykłą grań Ganku Pale 〈obok〉 można przejść z północy na południe w kilku miejscach. Dwie trasy prowadzą pięknymi szlakami turystycznymi, z których jeden w niczym się nie różni od łatwej ferraty. Ale najciekawsze są przejścia ferratami. Z sześciu ferrat, jakie prowadzą na Ganku Pale, aż cztery łączą się w jednym punkcie. Jest to Forcella Porton, której lokalizacja zaznaczona jest na panoramie 〈błyskawica〉.


Pale di San Martino określam w serwisie „Perłą Dolomitów”, a ferraty proponuję przejść w czasie trzech długich wycieczek. Drogowskaz 〈obok〉 znajduje się w miejscu, gdzie dwie trasy się krzyżują.

Nie ma w całych Dolomitach drugiego takiego miejsca, gdzie cztery zbiegające się ścieżki prowadzą do jakiejś ferraty. Innej możliwości dojścia tutaj nie ma.


Miejsce to jest również niezwykłe z innego powodu. Znajduje się w bezpośredniej bliskości dwóch turni 〈poniżej〉, które są ozdobą drugiej części galerii wschody i zachody słońca.

Ten wspaniały duet, to wyższy Sass Maor 〈2814m〉, niestety częściowo skryty w chmurach oraz piękna Cima della Madonna 〈2752m〉. Jej piękna południowa grań 〈po prawej〉 przypomina wspaniały welon, u stóp którego znajduje się Rifugio Velo della Madonna.


W korespondencji zawsze radzę, by planując wyjazd w Dolomity nie ograniczać się do ilościowego zaliczania ferrat i jeżdżenia z miejsca na miejsce w ich poszukiwaniu. Skacząc po Dolomitach nie poznamy gór, no może za wyjątkiem przełęczy i dróg, które pomiędzy nimi biegną. Wtedy stracimy jedyną okazję, jaką jest możliwość przeżycia wspaniałej, niepowtarzalnej kilkudniowej wysokogórskiej wyprawy w bajecznym miejscu. Poznając dobrze jakiś rejon Dolomitów, a są to góry bardzo rozległe, nie straszny nam będzie nawet śnieg w środku lata 〈miniaturka na samej górze〉.

dwa miejsca, dwa zdjęcia


A jeżeli już sześć ferrat na Ganku przejdziemy, to wtedy na zakończenie naszej przygody z Pale, możemy wybrać się na jedną z najbardziej znanych i również bardzo trudnych ferrat, jaką jest słynna Via ferrata Bolver-Lugli. I wtedy odkryjemy, że przyjemnością mogą być nie tylko pokonane trudności ale i wspaniałe górskie krajobrazy, jakie nam pozostaną na długo w pamięci. Tylko tutaj mamy okazję posiedzieć pod kopułą szczytową „Dolomitowego Matterhornu” i zobaczyć z góry niezwykłą „Pustynię Tatarów”.

Te dwa miejsca i dwa widoki z nich, przedstawiają panoramy 〈obok〉. Dolomitowy Matterhorn, to Cimon della Pala, góra symbol całego masywu 〈tutaj〉 oraz 〈tutaj〉. Piękną ścianą, jaka wznosi się nad San Martino di Castrozza prowadzi jedna z ciekawszych bardzo trudnych ferrata. Trasa niestety nie prowadzi na sam wierzchołek, tylko do chatki biwakowej, pod samą kopułą szczytu 〈błyskawica na pierwszej panoramie〉. Z okolicy tego biwaku widać drugi z symboli masywu, którym jest wysoko położony płaskowyż, czyli Pustynia Tatarów. Nazwa ta, kojarzona jest przez postać autora książki związanego z tym rejonem Dolomitów.


wykaz ferrat w Dolomitach


lokalizacja nazwa ferraty szczyt lub przełęcz na który prowadzi stopień trudności dostępność
Brenta Sentiero Gustavo Vidi
Sentiero Claudio Costanzi
Sentiero delle Palete
Sentiero Alfredo Benini
Sentiero delle Bocchette Alte
Sentiero Olivia Detassis
Sentiero SOSAT
Sentiero delle Bocchette Centrali
Sentiero Osvaldo Orsi
Sentiero Livio Brentari
Sentiero dell’Ideale
Via ferrata Ettore Castiglioni
Cresta S di Pietra Grande - 2600m
Cima Sassara - 2894m
Passo di Pra Castron - 2505m
Bocca di Tuckett - 2648m
Bocca degli Armi - 2749m
Bocchetta Bassa dei Massodi - 2790m
Rifugio Alimonta - 2580m
Rifugio Pedrotti - 2491
Rifugio Pedrotti - 2491m
Bocca della Tosa - 2845m
Rifugio 12 Apostoli - 2488m
Bocca dei Due Denti - 2859m
łatwa
trudna
łatwa
średnio trudna
średnio trudna
trudna
średnio trudna
średnio trudna
łatwa
średnio trudna
średnio trudna
trudna
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VII  -  IX
VII  -  IX
VII  -  IX
VI  -  X
VII  -  X
VI  -  X
VI  -  IX
VI  -  IX
VII  -  IX
Cadini Sentiero Bonacossa
Via ferrata Merlone
Forcella del Diavolo - 2480m
Cima del Cadin di NE - 2788m
łatwa
średnio trudna
VI  -  X
VI  -  X
Catinaccio Sentiero delle Scalette
Via ferrata O
Via ferrata E
Via ferrata Laurenzi
Sentiero attrezzato
Ferrata del Masare
Via ferrata Roda di Vael
Passo di Lausa - 2720m
Catinaccio d’Antermoia - 3002m
Catinaccio d’Antermoia - 3002m
Molignon - 2852m
Passo Santner - 2734m
Cresta de Masares - 2727m
Roda di Vael - 2806m
łatwa
średnio trudna
średnio trudna

trudna
średnio trudna
trudna
średnio trudna
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VII  -  X
VI  -  X
VI  -  X
Civetta Via ferrata degli Alleghesi
Via ferrata Attilio Tissi
Via ferrata Monte Pelsa
Civetta - 3220m
Civetta - 3220m
Monte Pelsa - 2255m
trudna
bardzo trudna
bardzo trudna

VII  -  IX
VII  -  IX
V  -  X
Conturines Sentiero attrezzato
Via ferrata Cima Dieci
Sentiero attrezzato Tru Dolomieu
Sasso della Croce - 2907m
Cima Dieci - 3026m
Cima Cunturines - 3064m
łatwa
średnio trudna
trudna
VI  -  X
VI  -  X
VII  -  IX
Cristallo Sentiero Ferrato Ivano Dibona
Via ferrata Marino Bianchi
Via ferrata Rene de Pol
Ferrata Albino Michielli
Ferrata Forcella Zumeles
Cristallino d’Ampezzo - 3008m
Cima di Mezzo - 3154m
Punta Ovest del Forame - 2385m
Punta Fiames - 2240m
Forcella Zumeles - 2072m
trudna
trudna

średnio trudna
trudna
średnio trudna
VI  -  IX
VII  -  IX
VI  -  X
V  -  X
VI  -  X
Fanes Via ferrata Giovanni Barbara
Via della Pace
Via ferrata Furcia Rossa
Galleria del Piccolo Lagazuoi
Via ferrata Tomaselli SO
Via ferrata Tomaselli NE
Via ferrata degli Alpini1
Sentiero dei Kaiserjäger1
Cascata di Fanes - 1400m
Monte Vallon Bianco - 2687m
Cime di Furcia Rossa - 2792m
Piccolo Lagazuoi - 2778m
Cima Fanis Sud - 2980m
Cima Fanis Sud - 2980m
Col dei Bos - 2559m
Piccolo Lagazuoi - 2778m
łatwa
łatwa
trudna
łatwa
bardzo trudna
bardzo trudna

średnio trudna
średnio trudna
VI  -  X
VI  -  IX
VI  -  IX
VI  -  X
VI  -  IX
VI  -  IX
VI  -  X
VI  -  X
Lagorai3 Sentiero attrezzato Giulio Gabrielli
Cresta Socede - 2488m
średnio trudna
VI  -  IX
Latemar Sentiero Campanili del Latemar
Sentiero Attilio Sieff
Forcella Grande - 2650m
Punta Polse - 1450m
średnio trudna
średnio trudna
VI  -  X
V  -  XI
Lavaredo Sentiero Comandante Bilgeri
Sentiero delle Guide Alpine Militari
Sentiero De Luca Innerkofler
Sentiero delle Forcelle
Sentiero delle Scalette
Sentiero del Curato Militare Hosp
Monte Piano - 2324m
Monte Piano - 2324m
Monte Paterno - 2744m
Monte Paterno - 2744m
Torre di Toblin - 2617m
Torre di Toblin - 2617m
średnio trudna
średnio trudna
średnio trudna
średnio trudna

trudna
średnio trudna
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
Lessini Via Ferrata Carlo Campalani
Sentiero attrezzato del Vaio Scuro
Via ferrata Angelo Viali - Ezio Ferrari
Ferrata Giancarlo Biasin
Cima Carega - 2259m
Anello del Fumante - 1983m
Monte Gramolon - 1814m
Cengia di Pertica - 1743m
średnio trudna
średnio trudna
średnio trudna
średnio trudna
VI  -  IX
VI  -  IX
V  -  X
V  -  X
Marmarole Sentiero della Cengia del Doge
Sentiero degli Alpini
Sentiero Amalio Da Pra
Corno del Doge - 2100m
Forcella Jau de Tana - 2650m
Forcella di San Pietro - 2298m
średnio trudna
średnio trudna
średnio trudna
VI  -  X
VII  -  X
VII  -  X
Marmolada Via ferrata delle Trincee
Ferrata Marmolada - Cresta Ovest
Via Eterna, Brigata Cadore
Sentiero atr. Cime dell Ombretta
Via ferrata dei Finanzieri
Sentiero attrezzato Colac
Sentiero attrezzato Lino Pederiva
Alta via Bepi Zac
Sentiero della Cima del Colbel
Via ferrata Franco Gadotti
Alta via Bruno Federspiel
Via ferrata Paolin-Piccolin
Via attrezzata del Gronton
Via ferrata Sass de Rocia
I magnifici quatro1
Via Kaiserjäger1
La Mesola - 2727m
Marmolada Punta Penia - 3343m
Punta Serauta - 2962m
Cime Ombretta - 3011m
Colac - 2715m
Colac - 2715m
Sass de Roca - 2618m
Cima di Costabella - 2762m
Cima del Colbel - 2805m
Sasso Dodici, Punta Valacia - 2637m
Spiz di Tariciogn - 2647m
Cima dell Auta Orientale - 2624m
Gronton - 2622 m
Sass de Rocia - 1614m
Rifugio Baita Cuz - 2200m
Col Ombert - 2670m
bardzo trudna
bardzo trudna
bardzo trudna

średnio trudna
trudna
średnio trudna
łatwa
średnio trudna
średnio trudna
średnio trudna
średnio trudna
średnio trudna

łatwa
łatwa

bardzo trudna
średnio trudna
VI  -  X
VII  -  IX
VII  -  IX
VI  -  IX
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
V  -  XI
VI  -  X
VI  -  X
Moiazza Via fer. Constantini, variante E
Via fer. Constantini, scalata alla cima
Via fer. Constantini, variante O
Cima Moiazza Sud - 2878m
Cima Moiazza Sud - 2878m
Cima Moiazza Sud - 2878m
bardzo trudna
bardzo trudna

trudna
VI  -  IX
VI  -  IX
VI  -  IX
Monfalconi3 Via Cassiopea
Sentiero attrezzato Osvaldo Zandonella
Sentiero attrezzato Giovanni Olivato
Torrione Comici - 2200m
Spalla del Duranno - 2234m
Forcella del Cridola - 2276m
bardzo trudna
średnio trudna
średnio trudna
VII  -  IX
VI  -  IX
VI  -  IX
Odle Sass de Putia sentiero attrezzato
Sentiero in memoria di G.Messner
Sass Rigais via normale
Sass Rigais sentiero di Funes
Sass Rigais sentiero E attrezzato
Sass de Putia - 2875m
Odle d’Eores - 2646m
Sass Rigais - 3025m
Sass Rigais - 3025m
Sass Rigais - 3025m
łatwa
średnio trudna
łatwa
średnio trudna
średnio trudna
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
Pale Via ferrata Bolver-Lugli2
Via ferrata Gabitta d’Ignoti
Sentiero Nico Gusella
Via ferrata del Porton
Via ferrata della Vecchia2
Via ferrata del Velo
Sentiero del Cacciatore2
Via Ferrata Dino Buzzati2
Via ferrata del Canalone
Via ferrata delle Fiamme Gialle
Sentiero alpinistico dei Vani Alti4
Sentiero del Dottor
Sentiero Attrezzato Monte Agner
Via ferrata Stella Alpina
Sentiero Miola
Bivacco Fiamme Gialle - 3005m
Cima della Vezzana - 3192m
Forcella Stephen - 2650m
Forcella del Porton - 2450m
Forcella del Porton - 2450m
Forcella del Porton - 2450m
Cima della Stanga - 2550m
Cimerlo - 2503m
Punta della Disperazione - 1730m
Croda Grande - 2849m
Croda Grande - 2849m
Forcella dell Orsa - 2330m
Monte Agner - 2872m
Monte Agner - 2872m
Bivacco Bedin - 2220m
bardzo trudna
średnio trudna
średnio trudna

trudna
średnio trudna
średnio trudna
średnio trudna
średnio trudna

bardzo trudna
trudna
trudna
trudna

średnio trudna
bardzo trudna
bardzo trudna
VI  -  IX
VII  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
V  -  XI
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
Passo Giau Via ferrata Ra Gusela
Via ferrata dell’Averau
Nuvolau - 2576m
Averau - 2649m
łatwa
średnio trudna
VI  -  X
VI  -  X
Passo Sella Via ferrata al Col Rodella1 Col Rodella - 2484m średnio trudna VI  -  X
Pasubio Sentiero attrezzato Cinque Cime Monte Forni Alti - 2023m średnio trudna VI  -  X
Poper Sentiero attrezzato
Via ferrata Zandonella, sentiero S
Via ferrata Zandonella, variante SE
Strada degli Alpini
Via ferrata Aldo Roghel
Via ferrata Cengia Gabriella
Via ferrata Mazzetta
Ferrata Croda dei Toni/Severino Casara1
Croda Rossa di Sesto - 2965m
Croda Rossa di Sesto - 2965m
Croda Rossa di Sesto - 2965m
Passo della Santinella - 2717m
Forcella dei Campanili - 2550m
Forcella dei Campanili - 2550m
Passo di Tacco - 2347m
Forcella Maria - 2351m
średnio trudna
bardzo trudna
trudna
trudna
trudna
trudna

średnio trudna
średnio trudna
VI  -  IX
VI  -  IX
VI  -  IX
VII  -  IX
VI  -  IX
VI  -  IX
VI  -  X
VI  -  IX
Puez Piz Duledes via attrezzata
Sentiero attrezzato
Via ferrata
Piz Duledes - 2909m
Grande Piz da Cir - 2592m
Punta Cir V - 2520m
łatwa
łatwa
trudna
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
Sasso Lungo Sentiero Oskar Schuster Sasso Piatto - 2964 m trudna VII  -  IX
Schiara Via ferrata Luigi Zacchi
Via ferrata Gianangelo Sperti
Via ferrata Antonio Berti
Via ferrata Marmol
Sentiero attrezzato M.Guardiano
Monte Schiara - 2565m
Monte Schiara - 2565m
Monte Schiara - 2565m
Monte Palf - 2502m
Monte Pelf - 2502m
bardzo trudna
trudna
bardzo trudna
trudna
trudna
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VI  -  X
Sciliar Sentiero attrezzato
Sentiero Massimiliano
Gr.Dente di Terrarossa - 2654m
Cima di Terrarossa - 2655m
łatwa
średnio trudna
VI  -  X
VI  -  X
Sella Via ferrata Brigata Tridentina
Via ferrata delle Mesules
Via attrezzata Cesare Piazzetta
Ferrata Lichtenfels
Via ferrata Vallon
Via ferrata parate S
Rif. Fr. Cavazza al Pisciadu - 2585m
Piz Selva - 2941m
Piz Boe - 3152m
Piz Boe - 3152m
Piz Boe - 3152m
Piz dal Lec de Boe - 2911m
trudna
bardzo trudna
bardzo trudna
łatwa
średnio trudna
trudna
VI  -  X
VII  -  IX
VI  -  X
VI  -  X
VII  -  X
VI  -  X
Sorapis Sentiero ferrato Francesco Berti
Sentiero Carlo Minazio
Via ferrata Alfonso Vandelli
Via ferrata Sci Club 181
forcella del Bivacco - 2670m
Sorapis - 2400m
Sorapis - 2370m
Crepe di Faloria - 2100m
trudna
średnio trudna
trudna
bardzo trudna
VII  -  IX
V  -  X
VII  -  IX
VI  -  X
Tofane Via ferrata Ettore Bovero
Sentiero Astaldi
Sentiero attrezzato Giuseppe Olivieri
Via ferrata Giuseppe Olivieri
Via ferrata Gianni Aglio
Via ferrata del Formenton
Via ferrata Giovanni Lipella
Via Maria e Andrea Ferrari1
Col Rosa - 2166m
Rifugio Pomedes - 2280m
Dos de Tofana - 2576m
Punta Anna - 2731m
Tofana di Mezzo - 3244m
Tofana di Dendro - 3238m
Tofana di Rozes - 3225m
Ra Bujela - 2257
trudna
łatwa
średnio trudna
bardzo trudna
bardzo trudna

średnio trudna
trudna
średnio trudna
V  -  X
V  -  X
VI  -  X
VI  -  X
VII  -  IX
VII  -  IX
VII  -  IX
V  -  XI

Przypisy:

   1 - Są to najnowsze ferraty, jakie powstały. Niektóre udostępniono pomimo protestów towarzystw ekologicznych, ale czego się nie robi by przyciągnąć turystów. Dwie z tych „bardzo trudnych nowości” prowadzą ... do schroniska, gdzie można dojechać z dzieckiem kolejką linową lub dojść łatwym turystycznym szlakiem.

   2 - Są to ferraty, na których przeprowadzono gruntowne remonty, czy to całej trasy, czy też tylko na wybranych odcinkach.

   3 - Przedstawione tutaj lokalizacje to mało znane masywy, z reguły znajdują się na obrzeżu Dolomitów. Pierwsze informację o nich znalazłem w tym czasopiśmie. Kilka ciekawych miejsc już udało mi się odwiedzić i sfotografować, zatem opisy te postaram się zrobić w najbliższym czasie i zamieścić na stronach serwisu.

   4 - Ferraty opisane w kilku przewodnikach, gdzie po zamontowaniu tablic informacyjnych zdjęto uszkodzone liny poręczowe. Przykładem była tutaj ferrata Eterna na filarze Punta Serauta na Marmoladzie, którą po długim remoncie pod koniec lata w 2012r otwarto. Więcej na ten temat piszę na stronie głównej tego działu Ferraty;

Uwagi:

   ◊  „stopień trudności” - w zestawieniu podaję stopień trudności ferraty według klasyfikacji czterostopniowej, gdyż uważam, że im prostsza jest klasyfikacja, tym lepiej nadaje się do ogólnego wykazu. Natomiast w opisach ferrat, jakie są w serwisie, prezentuję już kilka klasyfikacji, które pozwalają dużo dokładniej scharakteryzować występujące trudności. Proszę również nie przywiązywać tak wielkiej wagi, do tego, że ta sama ferrata może być różnie sklasyfikowana. Każdy z autorów, czy to przewodnika, czy też opisu na stronach Internetowych przechodzi ferratę w różnych warunkach pogodowych i przede wszystkim kieruje się własnymi odczuciami.

   ◊  „dostępność” - to miesiące, w których ferrata jest dostępna dla turystów. Oczywiście największy wpływ na dostępność mają warunki śnieżno-lodowe w miejscach, gdzie ferrata prowadzi. Najszybciej dostępne są ferraty poprowadzone na południowych stokach gór, ale takich wbrew pozorom jest wyjątkowo mało. Drugim czynnikiem są żleby, na jakie napotkamy. Większość z nich jest mocno zacieniona lub znajduje się po północnej stronie szczytu. Ale największy wpływ ma tutaj jednak zima i to czy było tylko mroźna, czy też charakteryzowała się dużymi opadami śniegu. Natomiast wiosna, jak jest ciepła i deszczowa wyjątkowo szybko potrafi stopić i wypłukać wszystkie pozostałości powłoki śnieżnej nawet w najgłębszych zakątkach ciemnych żlebów. Pewną podpowiedzią, jak wyglądają Dolomity o różnych porach roku, są nowe opisy w dziale Vademecum, w których na zdjęciach prezentuję góry od śnieżnej wiosny przez kapryśne lato, aż do kolorowej jesieni.

© wdolomitach.pl
strona główna