piękne szczyty
Piękne szczyty to kolejna kategoria tras, które są opisane w dziale Ferraty. Co ciekawe, ale w tym krótkim zestawie jest jeden, na który można również wejść zwykłą górską percią.
 

Bohaterem strony działu Szlaki jest Pelmo, jeden z dolomitowych kolosów, które mamy okazję oglądać w czasie wycieczek. Niestety na Pelmo nie ma „żelaznej ścieżki” choć dawno temu było kilka prób, by z najłatwiejszej drogi wspinaczkowej zrobić via ferratę1. Kiedyś to się nie udało, tym bardziej teraz jest to już coraz mniej prawdopodobne.

W dziale Dolomity są również opisane inne szczyty, które możemy podziwiać w czasie wycieczek na szlakach i ferratach. Nie ma ich dużo, ale są te najbardziej charakterystyczne. Część z nich tworzy bardzo ciekawe małe grupy górskie, w których są szlaki o wiele bardziej niedostępne, niż niektóre ferraty.


opowieść o Averau


W wykazie ferrat w Dolomitach, można sprawdzić, że większość „żelaznych ścieżek” prowadzi na szczyty. Ale nie powinno to nas dziwić, przecież bez szczytów nie było by gór. Averau, jest jednym z najniższych, co nie oznacza, że jest mało interesujący, bo wybrałem go na tą stronę nie przez przypadek.

Jak widać na zdjęciu 〈powyżej i obok〉 Averau jest również szczytem bardzo fotogenicznym. Jest jednym z tych, na tle którego wszyscy turyści, jacy pojawią się na Nuvolau, robi sobie zdjęcia.

wycieczka z Passo Falzarego


Passo Falzarego to jedna z najciekawszych turystycznie przełęczy w Dolomitach. Nawet kolejka linowa, która tutaj jest, spełnia pozytywne funkcje. Widok Averau 〈powyżej〉 jaki zobaczymy z przełęczy nie przypomina tego, który otwierał opis.

To nie przypadek, że na Passo Falzarego zaczyna się wycieczka na Nuvolau, która prezentuje piękne krajobrazy i prowadzi właśnie dookoła Averau.


W poszukiwaniu pięknych krajobrazów, powinniśmy ruszyć kolorową jesienią. Idziemy najpierw w stronę małych skałek Cinque Torre 〈po lewej stronie małej panoramy〉.

Celem tej najpiękniejszej krajobrazowo wycieczki we wschodniej części Dolomitów, jest bardzo mały szczyt. Ale nie chodzi tutaj o jego zdobycie, tylko o widoki, które się z niego roztaczają. Polecam małą galerię panoram 〈tutaj〉, a z odszukaniem na nich Averau raczej już nie będzie problemu.

wycieczka z Passo Giau


Na Averau można również wyruszyć z Passo Giau, szczególnie jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji być na tej bardzo znanej przełęczy, która leży na trasie pomiędzy Cortiną a Marmoladą.

Na zdjęciach z Przełęczy Giau trudno odnaleźć Averau, bo każdy tutaj fotografuje się na tle niezwykłej strzelistej Ra Guseli 〈powyżej〉. Ale wystarczy spojrzeć trochę w lewo, lub ...


... pójść na zachodnią stronę przełęczy by zobaczyć charakterystyczny Averau 〈poniżej〉, z rozłupaną na pół kopułą szczytową.

Wycieczka z Passo Giau, to również rzadka okazja, by jednego dnia zdobyć dwa dolomitowe szczyty i to oba za pomocą ferrat. Nie są to co prawda, trasy trudne, ale nie po to się idzie na Averau.

 

propozycje innych wycieczek


Na północ od Przełęczy Falzarego jest piękny masyw Fanes z bardzo trudną Via ferratą Tomaselli i ciekawymi szlakami turystycznymi. Idąc tam na wycieczki, na malutki Averau na południu 〈poniżej〉, niestety nie zwrócimy uwagi.

A szkoda, bo to właśnie z Averau lub Nuvolau, widać wspaniale najważniejszy szczyt całego masywu Fanes 〈panorama tutaj〉, czyli Cima Fanis Sud 〈najwyższy na środku tej panoramy〉.

 

propozycje na inne pory roku


Z prowadzonej korespondencji wiem, że część osób jeździ w Dolomity o innej porze roku, niż okres letnich wakacji. Niestety, specyfika tych gór powoduje, że trudno się wtedy po nich chodzi. Większość szlaków turystycznych jest jeszcze nie dostępna. W zasadzie to możemy poruszać się wyłącznie w bezpośrednim rejonie wielkich przełęczy.

Jak się wtedy prezentuje Averau, można zobaczyć na zdjęciach 〈powyżej i poniżej, koniec maja〉 oraz 〈obok, początek czerwca〉. Oba zdjęcia pochodzą ze spaceru pomiędzy Passo Falzarego i Passo Valparola.


Kto jednak szuka, ten znajdzie szlak i szczyt do zdobycia. Przykład jest opisany w relacji rekonesans masywu Fanes.

To wtedy miałem okazję zrobić pierwszą wielką panoramę Dolomitów 〈tutaj〉, na której też jest Avarau. Jeżeli przypatrzymy się na zdjęcie powyżej, i widoczny po lewej stronie wierzchołek Pelmo, nie pownno już być problemu, z odnalezieniem Averau na panoramie.

 

zakończenie


Averau jest szczytem niskim, łatwo dostępnym z krótką średnio trudną ferratą, z dość krótkim podejściem od najbliższej przełęczy. A w nagrodę za wejście mamy jedne z najładniejszych krajobrazów.

Na szczyt można się wybrać nawet popołudniu i będzie to wspaniały rekonesans. A liczba szczytów z ferratami jakie zobaczymy dookoła, jest taka, że nie starczy nam miesięcznego urlopu by je wszystkie przejść.


Averau i te kilka propozycji szczytów do zdobycia z ferratami, to nie wszystkie, jakie są w Dolomitach. Wybrałem je jednak nie przez przypadek, bo są po prostu warte tego by je poznać. A jak się sam przekonałem, jak się nam coś spodoba, to czasami lepiej wrócić w to miejsce po latach, niż w pogoni szukać czegoś nowego.

 

Averau znajduje się


  ◊   na mapie: Tabacco nr-03.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
silenzio  - cicho, spokojnie,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna