Tamer  〈2547m〉
Na południe od Passo Duran znajduje się bardzo ciekawa mała grupa górska, której najwyższym szczytem jest Tamer 〈na samej górze〉. Jest to idealne miejsce na małą wyprawę wysokogórską i możliwość poznania z dość bliska całego południowo-wschodniego rejonu Dolomitów.
 

Tamer to idealny przykład na to, że nie wolno bezgranicznie wierzyć w to, co o górach piszą foldery reklamowe. Tego ciekawego małego rejonu, nie znajdziemy w żadnej z reklamówek turystycznych o Dolomitach. A szkoda, bo właśnie Tamer i Cimonega, to takie dwa małe i nieoszlifowane diamenty.

Pierwszym szczytem tworzącym tą bardzo ciekawą grupę górską jest Cima Nord di S. Sebastiano 〈2488m〉, który wznosi się bezpośrednio nad Passo Duran. Drugim, jest wierzchołek Tamera 〈2547m〉.

Oba szczyty na zdjęciu 〈powyżej〉, są widoczne od zachodniej strony - 〈na zdjęciu opisy wierzchołków〉. Przez widoczne szczyty poprowadzono bardzo trudne szlaki wysokogórskie.

 

Pomiędzy wierzchołkami po zachodniej stronie grani 〈poniżej〉 znajduje się wysoko położony ogromy kocioł, przez który prowadzi szlak nr-524 na drugą, wschodnią stronę Tamera.

W samym kotle znajduje się również jeden szlak, tworzący zamkniętą pętle, ale jest to szlak zaliczany do trudnych, nienumerowany i wymaga dużej wprawy w poruszaniu się takimi trasami.

Najdogodniejszym punktem wyjściowym na trasy tego rejonu jest oczywiście Passo Duran, na której nie powinno być problemów z miejscem na pozostawienie auta na 2-3 dni. Jest również kilka punktów dogodnych do zaparkowania auta, po zachodniej stronie przełęczy w okolicy M.ga Caleda vecchia.

W samym środku dużego kotła pod szczytem Tamera, na wschodnim stoku znajduje się chatka biwakowa.

Bivacco Baita V. Angelini, pozwala tak rozplanować przejście szlakami tej grupy górskiej, żeby bezpiecznie przenocować w górach.

Biwak ten umożliwia również dotarcie do położonego na samym północno-wschodnim skraju grani małego szczytu Petorgnon 〈1914m〉.

 

Dalej na południe od Tamera, biegnie ciekawa grań z pięknym szczytem Castello di Moschesin 〈2499m〉. Niestety w tym rejonie wszystkie szlaki omijają te postrzępione turnie i biegną u podnóża ścian.

Podpowiem, że ta panorama postała z łąki w La Valle. To małe miasteczko znajduje się przy drodze, która prowadzi na Passo Duran od zachodu. W opisie tej przełęczy napisałem, z którego to miejsca w miasteczku, można zrobić najpiękniejszą panoramę Monte Agnera.

Tutaj dodam, że łąka z takim widokiem znajduje się po lewej stronie, przy wyjeździe z La Valle, w kierunku na Agordo.

 

Podsumowanie:

◊  Tamer jest na mapie Tabacco nr-025

© wdolomitach.pl
strona główna Cima Nord di S. Sebastiano - 2488m Tamer - 2547m Cristallino d'Ampezzo - 3008m