Monte Pelmo  〈3168m〉
Najpiękniejszy szczyt we wschodniej części Dolomitów szczególnie, jeśli się go po raz pierwszy zobaczy od północnej strony 〈na samej górze〉.
 

Pelmo trzeba oglądać od północnej strony, bo tylko wtedy pozostaje on w pamięci na długi czas. Miałem to szczęście, że właśnie w czasie pierwszej wycieczki na szlaki, na którą poszliśmy z Cortiny d’Ampezzo, zobaczyłem ten piękny szczyt w całej okazałości.

Polecam opis wycieczki wokół Croda da Lago, który znajduje się w dziale Szlaki. To najstarszy opis, który jest w serwisie od samego początku.

Podpowiem, że Pelmo jest również bohaterem strony głównej dużego działu Szlaki, gdzie oprócz kilku ciekawych informacji są również dwie nowe galerie zdjęć 〈 tutaj 〉 i panoram 〈 tutaj 〉, przygotowane do aktualizacji tego opisu krajoznawczego.

Proponuję również sprawdzić położenie Pelmo na mapie, do której odnośnik jest na samym dole. Tak się składa, że Pelmo znajduje się prawie w środku gór i dlatego jest widoczny prawie z każdego miejsca Dolomitów.

Proszę zobaczyć, jedną z nowszych panoram Civetty, na której z lewej strony widać Pelmo. Zdjęcia do tej panoramy powstały z dość daleka, bo z rejonu Passo Valles w południowo-zachodnim rejonie Dolomitów. Przyznam, że sam byłem zdziwiony jak zobaczyłem tam Palmo.

Na zdjęciu 〈poniżej〉 jeszcze raz północna strona Pelmo, tym razem z Colle Santa Lucia. Widoczna z daleka pozioma smuga na śniegu, to część trasy prowadzącej wokół szczytu.

Colle Santa Lucia to miejsce wyjątkowe w Dolomitach, nie tylko z powodu tego widoku na Pelmo. Polecam krótki opis tej osady, który znajduje się na stronie rejony, w dziale Vademecum.

Wokół Pelmo prowadzą szlaki turystyczne, którymi można obejść ten szczyt. Trasa jest bardzo ciekawa i prowadzi przez jedną w przełęczy po wschodniej stronie szczytu. Najdogodniejszym miejscem do rozpoczęcie tej wycieczki jest przełęcz Staulanza.

Trasa jest długa i liczy około 12km. Prowadzi również pod ogromną zachodnią ścianą 〈powyżej〉, tutaj widoczną z rejonu Civetty.

 

Na zdjęciu 〈obok〉 najpiękniejsza strona Pelmo, czyli północna ściana. Wierzchołek główny ukrył się w chmurach i niestety tego dnia nie był łaskaw się pokazać.

Ten mniejszy po prawej stronie, dobrze widoczny to oczywiście - Pelmetto.

Zdjęcie to zrobiłem w czasie rekonesansu masywu Fanes. Polecam również wielką panoramę Dolomitów, z tamtej wycieczki.

 

Na ostatnim zdjęciu 〈poniżej〉 wierzchołek Pelmo od południowego-zachodu, po burzy i mocnych opadach wiosennego deszczu.

Pelmo jest jednym z bohaterów galerii Trzy Kolosy 〈w piątym rzędzie〉. Te zdjęcia prezentują sam wierzchołek Pelmo od południowego-zachodu, zaraz po burzy.

 

Podsumowanie:

◊  Pelmo jest na mapie Tabacco nr-025

© wdolomitach.pl
strona główna