Cimonega   〉   Sass de Mur  〈2547m〉
Cimonega to mała, ale bardzo malownicza grupa górska na południowym skraju Dolomitów. To również wyjątkowe miejsce pod względem pogodowy, bo zawsze, kiedy tam jestem są wymarzone warunki do fotografowania 〈miniaturka na górze i wszystkie pozostałe zdjęcia w opisie〉.
 

Na południe od przełęczy Cereda znajduje się grupa górska Cimonega. Nie ma tam żadnej ferraty, a szlaków jest niewiele. Ale każdy, kto wcześnie rano będąc w okolicy malutkiego miasteczka Gosaldo zobaczy taki widok, jak na tej panoramie obok postanowi, że musi tam pójść i zobaczyć te wspaniałe turnie z bliska.

Szczytem, który pierwszy rzuca się w oczy jest Piz di Sagron 〈2486m〉. Na zdjęciu 〈poniżej〉 znajduje się na prawym skraju grani.

Wierzchołek Piz di Sagron jest zwornikiem dwóch dużych grani. Jedną z nich, tą bardziej znaną i widoczną z daleka, widać na większości zdjęć i panoram.

 

Panorama letniego wschodu słońca nad Cimonegą powstała, kiedy to po raz pierwszy fotografowałem to miejsce. Za każdym następnym razem, miałem równie wspaniałe warunki do robienia zdjęć. Nie mogłem stracić takiej okazji i tak powstała galeria niezwykłe kolory Cimonegi.

Piz di Sagron nie jest najwyższym szczytem tej grupy, choć patrząc na zdjęcia na takiego wygląda. Najwyższym jest Sass de Mur, który góruje nad drugą granią południowo-zachodnią - 〈nazwy wierzchołków na zdjęciu poniżej〉.

Zwracam uwagę na Sasso delle Undici, gdyż przez przełęcz za tym szczytem prowadzi szlak nr-801, którym można przejść przez wschodnią grań. Po przejściu tej grani w potężnym kotle znajduje się chatka Bivacco Feltre W. Bodo, która pozwala poznać ten wspaniały i mało odwiedzany rejon.

Sass de Mur najpiękniej wygląda od północy 〈poniżej〉. Cień, jaki rzuca ten szczyt w słoneczny dzień nadaje temu miejscu niesamowity efekt. Jak widać na zdjęciu Sass de Mur ma dwa wierzchołki, wyraźnie przedzielone podwójną i postrzępioną przełączką, między którymi jest tylko 25m różnicy wysokości. Przewyższenie wierzchołka nad dnem doliny Valle Cimonega, to ponad 1200m.

Dojść do tej doliny można z przełęczy Cereda przez Passo del Palughet, bardzo ciekawym szlakiem nr-729. Podpowiem tylko, że właśnie z jednego miejsca na grani, jaka prowadzi od przełęczy Palughet na zachód, fotografowałem południowy rejon Pale di San Martino.

Na ostatnim zdjęciu 〈poniżej〉 Cimonega i Sass de Mur widoczne z rejonu południowego Pale di San Martino. A tak dokładnie, to z okolicy chatki biwakowej Bivacco C. Minazio.

Ja widać po świetle, które pada na północne ściany szczytów było już późne popołudnie. Patrząc na zdjęcia na tej stronie widać wyraźnie, że Dolomity należy fotografować albo wcześnie rano, albo już popołudniu.

 

Cimonega to takie miejsce, które udowadnia, że Dolomity to nie tylko wielkie masywy górskie otoczone licznymi kolejkami linowymi i poprzecinane na wszystkie strony ferratami i szlakami. Dolomity to również takie małe, urocze i z reguły puste miejsca, idealnie nadające się na dwu lub trzy-dniowe wyprawy i obcowanie tylko z przyrodą. A na końcu pozostaje mi tylko życzyć wszystkim, którzy tam będą, by rano witały ich takie wschody słońca jak na panoramie.

 

Podsumowanie:

◊  Cimonega jest na mapie Tabacco nr-022

© wdolomitach.pl
strona główna Sass de Mur - 2547 Piz de Mez - 2440m Piz di Sagron - 2486m Sasso delle Undici - 2310m