Monte Antelao  〈3264m〉
Wspaniały szczyt, którego panorama niestety najczęściej ginie w tle potężnego masywu Sorapis.
 

Antelao to dolomitowy pechowiec. Jest drugim, co do wysokości szczytem w Dolomitach, lecz o tym wiedzą tylko Ci, którzy wertują książki lub szperają w Internecie. Na dodatek jego wspaniała piramidalna sylwetka ginie w otoczeniu. Tak się niestety złożyło, że Antelao jest łącznikiem pomiędzy Sorapis, a Marmarolami. Gdyby był otoczony niskimi dolinami, jak wiele innych dolomitowych szczytów, byłby podziwiany i fotografowany ze wszystkich stron.

Patrząc na Antelao 〈poniżej〉 w świetle zachodzącego słońca, chyba nie muszę nikogo przekonywać jak piękny jest to szczyt. Północno-zachodnia ściana i piękny zachodni filar na tle nieba pozwalają dostrzec wspaniałą piramidę Antelao

Tak wspaniale Antelao prezentuje się tylko od północnego-zachodu, czyli z okolic Cortiny d’Ampezzo.

 

Polecam punkt widokowy w dzielnicy Pocol, jaki znajduje się przy wyjeździe z Cortiny, zaraz przed skalną bramą. To właśnie z tego miejsca można zobaczyć taką wspaniałą panoramę tego olimpijskiego miasta, ze niezwykłymi masywami, jakie otaczają Cortinę. A na prawym skraju tej panoramy, jest właśnie Antelao. Do kompletu brakuje tylko Tofane, którą akurat miałem za plecami robiąc te zdjęcia.

W dolinie, pod zaśnieżoną północną ścianą Antelao, znajdują się dwa schroniska, które pozwalają na poznanie tej dzikiej i mało odwiedzanej okolicy.

Polecam szczególnie Rifugio Galassi 〈2018m〉, z którego szlakiem nr-250 można się wybrać na dwa lodowce - Ghiacciaio Antelao:
Superiore - wyższy
Interiore - niższy.

Na kolejnym zdjęciu 〈poniżej〉 wieczorny widok na południowo-zachodnią stronę Antelao.

Zdjęcie to powstało z dość daleka, bo z punktu widokowego w pobliżu chatki biwakowej na zboczu Tamera.

 

O tym jak prezentuje się Antelao na tle innych szczytów, można się przekonać na miniaturce 〈na samej górze〉 oraz na wielkiej panoramie Dolomitów.

 

Podsumowanie:

◊  Antelao jest na mapie Tabacco nr-016

© wdolomitach.pl
strona główna