Passo Valparola  〈2192m〉
To najmniej odwiedzana przez turystów przełęcz w Dolomitach, na jakiej miałem okazję być. Pomimo, że ruch samochodów na drodze przebiegającej przez przełęcz jest dość duży.
 

Około 2km dzieli Passo Valparola od Passo Falzarego. Ale w rejonie tym nie zobaczymy tłumów turystów. Tylko przy pobliskim muzeum utworzonym w Forcie Tre Sassi zatrzymują się autokary z wycieczkami.

Droga przebiegająca przez Passo Valparola, stanowi najdogodniejsze połączenie Cortiny d’Ampezzo na wschodzie z Corvarą na zachodzie. Ale większość turystów pędzi w jedną lub drugą stronę, zamiast zatrzymać się i poświęcić trochę czasu na odkrycie niespodzianek jakie są w rejonie przełęczy.

Z okolic fortu można zobaczyć piękną panoramę Marmolady, która jest dostępna na stronie z opisem tego masywu. To była moja pierwsza panorama zrobiona w Dolomitach i przedstawiała Królową.

Passo Valparola znajduje się w dość nietypowym miejscu, bo na dużym uskoku, jaki znajduje się na pomiędzy masywami Fanes i Conturines. Na przełęczy znajduje się wyjątkowo małe schronisko.

Zaletą tego miejsca jest wspaniała panorama na całe zachodnie Dolomity, której nic nie przesłania. To zasługa właśnie uskoku, który zaczyna się zaraz za przełęczą.

Ale ten, kto postanowi tam spędzić trochę czasu, może spokojnie małą ścieżką za schroniskiem podejść na niewielki pagórek, by zobaczyć ciekawą panoramę zachodnich Dolomitów 〈poniżej〉, od masywu Selli 〈po lewej〉 do Sasso Lungo 〈po prawej〉.

Przed odjazdem z Passo Valparola warto się zatrzymać na chwilę przy malutkim Rifugio na przełęczy, skąd można zobaczyć ogromną ścianę Piz Conturines 〈3064m〉. Jest to najbardziej wysunięty na południe szczyt masywu Conturines przylegającego do samej przełęczy, na który prowadzi długa i trudna ferrata.

Natomiast tego Ciekawskiego - nie trzeba nikomu przedstawiać.

Ale proszę zwrócić uwagę na tą drogę za naszym świstakiem. To jest właśnie droga pomiędzy Passo Falzarego a Passo Valparola.

A te świstaczki biegają sobie po niej kilka razy dziennie. Dlatego proszę szczególnie uważać kiedy będą tam Państwo jeździć!

 

To właśnie te świstaki są bohaterami galerii sjesta świstaka. Miałem okazję śledzić je przez trzy dni, poznawać ich zwyczaje i drogi, którymi chodzą po okolicy.

Na końcu dodam, że w dziale Vademecum na stronie o kempingach, jest krótka informacja o bardzo ciekawym kempingu położonym dosłownie pod samą przełęczą.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Valparola jest na mapie: Tabacco nr-03 i nr-07.

© wdolomitach.pl
strona główna