Passo Valles  〈2031m〉
Mało znana przełęcz na północno-wschodnim skraju masywu Pale, z kilkoma wspaniałymi miejscami na poznanie centralnych rejonów Dolomitów, które ma swojego niezwykłego i wspaniałego strażnika 〈powyżej〉.
 

Na zachodnim skraju masywu Pale di San Martino są dwie przełęcze. Pierwsza to Passo Rolle - położona bardziej na południe i bardzo znana. Niestety cała zabudowana hotelami o dość wątpliwej urodzie. Istnym jej przeciwieństwem jest Passo Valles.

Na przełęczy znajduje się tylko jedno schronisko 〈poniżej〉, a obok niego jest dość mały parking. Dlatego większość tych, którzy tutaj docierają samochodem w sezonie turystycznym parkuje w zakolu na małej drodze prowadzącej w góry - szlak nr-658.

Natomiast po całej okolicy wokół schroniska spokojnie sobie biega, niczym strażnik okolicy ten wspaniały bernardyn. Musieliśmy mu chyba wpaść w oko, bo towarzyszył nam przez dość długi czas.

Lokalizacja przełęczy jest taka, że w jej rejonie nie ma żadnych wspaniałych widoków. Dlatego większość przejezdnych turystów ogranicza się do krótkiego postoju. A wystarczy jednym ze szlaków podejść na okoliczne wzgórza by zobaczyć najpiękniejszy rejon masywu Pale 〈poniżej〉.

 

Panorama przedstawia całą połnocno-zachodnią grań masywu Pale di San Martino. Na innej, dużej wersji panoramy widać wyraźnie od prawej: Cimon della Pala, Cima della Vezzana oraz chmury zakrywające resztę - na szczęście tą mniej ciekawą.

Polecam opis Doliny Marzeń, czyli doliny, która znajduje się u stóp tych wspaniałych szczytów.

Bardzo blisko, prawie na samej przełęczy można spotkać rodzinkę tego świstaka.

Zapraszam do opisu wycieczki z Passo Valles w dwie strony, w czasie której mieliśmy okazję trochę potowarzyszyć całej znajdującej się tam kolonii.

 

podsumowanie:

◊  Passo Valles jest na mapie: Tabacco nr-06 i nr-022.

© wdolomitach.pl
strona główna