Passo Tre Croci  〈1809m〉
To przełęcz pomiędzy dwoma wspaniałymi masywami, jakimi jest Cristallo i Sorapis.
 

Passo Tre Croci jest przełęczą położoną na drodze nr-48, która łączy Cortinę d’Ampezzo z Misuriną. Dlatego ruch na tej przełęczy jest bardzo duży. Ale mało kto się tutaj zatrzymuje, jadąc w jedną lub drugą stronę.

Widoczny na zdjęciu hotel 〈poniżej i na samej górze〉 jest już od kilku lat w remoncie, turystom pozostaje tylko mały barek. Z zaparkowaniem auta jest tutaj również problem. Ale wystarczy podejść szlakiem nr-203 kilka minut, żeby zobaczyć taką panoramę północno-zachodniego skraju Sorapis.

U podnóża tej grani prowadzi szlak nr-223, z którego można w dwóch miejscach przejść na drugą stronę grani. Są to szlaki nr-215 i 216, bardzo ważne dla tych którzy planują się wybrać w masyw Sorapis na poprowadzone tam ferraty.

Z przełęczy można również zobaczyć w ciekawej perspektywie czyli z boku kocioł Sorapis i fragment Marmaroli 〈poniżej〉. W okolicy Passo Tre Croci jest jeszcze kilka ciekawych miejsc widokowych. Jeden z nich jest przy starym zniszczonym domku na drodze, nieco poniżej północnej strony przełęczy.

Główną przyczyną małej popularności przełęczy Tre Croci jest pobliskie Rio Gere, które znajduje się około 1km na zachód od przełęczy.

Rio Gere 〈obok〉 to kompleks kolejek linowych jaki znajduje się właśnie pomiędzy Cristallo i Sorapis.

Jest tam bardzo duży parking, na którym można spokojnie zostawić auto i to na kilka dni, szczególnie jeśli wybieramy się na trasę Giro del Sorapis.

 

Polecam dużą panoramę Rio Gere, z masywem Cristallo od wschodu na planie głównym. Jak widać na zdjęciu, to tak pusto tam jest tylko wtedy kiedy jest po sezonie turystycznym i kolejki linowe już nie kursują.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Tre Croci jest na mapie: Tabacco nr-03.

© wdolomitach.pl
strona główna