Passo Staulanza  〈1766m〉
Mało popularna przełęcz w centralnych Dolomitach, z najlepszym miejscem do wyruszenia w trasę wokół Pelmo.
 

Passo Staulanza to przełęcz na niezbyt ruchliwej drodze nr-251 w środkowych Dolomitach. Z tego powodu nie ma tu nigdy tłumów turystów. Natomiast przez tą przełęcz muszą przejechać wszyscy, których tutaj przyciągają z północnych rejonów gór - dwa magiczne słowa Pelmo i Civetta.

Na samej przełęczy jest jedno schronisko 〈poniżej〉, a w jego pobliżu zaczyna się krótki szlak prowadzący na widoczny na zdjęciu mały M.Crot 〈2158m〉. Z tego szczytu możemy zobaczyć właśnie całą okolicę.

Jeśli nie mamy czasu na wycieczkę na M. Crot to radzę się wybrać na mały spacer w rejonie przełęczy. O tym w którą stronę trzeba iść informuje ciekawa, typowa w tej części gór tablica informacyjna przy malutkim parkingu jaki się tutaj znajduje.

Passo Staulanza, ze względu na swoją wysokość jest najbardziej dogodnym punktem na miejsce startu do trasy wokół Pelmo. Trasę można w zależności od upodobań do wędrówek rozłożyć na jeden lub dwa dni. Niemal idealnie po przeciwnej stronie szczytu jest schronisko Rif. Venezia 〈1946m〉.

Kierunek w którym rozpoczniemy wycieczkę, również zależy od upodobań. Natomiast jeśli mamy zamiar przejść to jednego dnia i na dodatek fotografować, to radzę iść zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Do takiej trasy oczywiście musimy wyruszyć wcześnie rano i pamiętać o letnich upałach.

Na zdjęciu 〈poniżej〉 północna strona Pelmo, którą jeśli wyruszymy rano będziemy mogli podejść na wysoką przełęcz Vorc. Val d’Arcia 〈2474m〉, zanim zrobi się upalne południe. Zwracam uwagę na ciemną smugę na widocznych resztkach śniegu. Tam prowadzi nie znakowana ścieżka pod samą ścianą szczytu. Kto nie lubi chodzić po piargach, niestety musi iść dłuższym wariantem jaki stanowią szlaki nr-472 i 480.

W sumie długość trasy wokół Pelmo to około 12km, a na trasie z Passo Staulanza jest tylko jedno duże podejście na wspomnianą wyżej przełęcz Arcia. Z przełęczy trasa prowadzi w dół do schroniska Venezia i okrąża szczyt dookoła bez zbytnich podejść i zejść.

 

Na końcu tego opisu, małe wyjaśnienie dotyczące zdjęcia, które znajduje się na samej górze strony. To krajobraz z niespodzianką, który podsunął mi pomysł na pierwszy konkurs wiedzy o Dolomitach, jaki ogłosiłem w serwisie. Polecam dużą wersję tej panoramy oraz podpowiem, że ta ciekawa grań znajduje się na północny-wschód od przełęczy.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Staulanza jest na mapie: Tabacco nr-25.

© wdolomitach.pl
strona główna