Passo Pian delle Fugazze  〈1162m〉
Nigdy, nie mów nigdy! Każdy zna to powiedzonko, a ja sobie o nim przypomniałem właśnie teraz. Dwa lata temu napisałem w opisie Passo Castalunga, że jest to ostatnia przełęcz w Dolomitach, którą opisuję. Tyle jeździłem po tych górach i one znowu mnie zaskoczyły, ale ponieważ są to miłe niespodzianki, to oczywiście się z tego cieszę i prezentuję kolejną przełęcz w Dolomitach z zaznaczeniem, że to chyba jeszcze nie ostatnia.
 

A ponieważ mówimy o górskiej przełęczy, to znaczy, że jest coś co ona rozdziela. A tym czymś jest ciekawa grupa górska Pasubio oraz dużo większy od niej masyw Lassini. Całość tych terenów leży w regionie nazywanym Piccole Dolomiti, o którym pierwszy raz przeczytałem nie tak dawno, w numerze-47 tego czasopisma.

Piccole, czyli Małe Dolomity leżą na południowo-zachodnim skraju gór, a jeszcze dalej na zachód za nimi znajduje się największe jezioro we Włoszech, czyli Lago di Garda. Ponieważ największym obszarowo w Małych Dolomitach jest rozległy masyw Lessini, to najczęściej na mapach czy w przewodnikach używa się nazwy Monti Lessini lub w skrócie Lessini.

Na przełęcz Pian delle Fugazze dociera wyjątkowo mało turystów jadących w Dolomity. Można by nawet powiedzieć, że tutaj nie przyjeżdża prawie nikt, bo jest to miejsce tak mało znane i tak bardzo oddalone od znanych i pięknych rejonów tych gór.

Ktoś jadąc szybko od jeziora Garda przez Rovereto i dalej na wschód drogą nr-46 aż do Schio, może nawet przejechać przez przełęcz i nie zwrócić uwagi na otaczające go góry 〈powyżej〉. O tym, że jest na górskiej przełęczy przypominają nie dolomitowe krajobrazy tylko duża tablica informacyjna.

By poznać okolicę przełęczy trzeba niestety się zatrzymać na dłużej i ruszyć na mały spacer po okolicznych ścieżkach. Gęste lasy otaczające okoliczne zbocza powodują, że mało z dołu widać.

Kiedy odejdziemy nieco na południe to zauważymy, że na północy zaczyna się mały górski masyw. To Pasubio 〈obok〉, bardzo ciekawa i wyjątkowo różnorodna górska grupa, której najciekawszych turystycznie miejsc z dołu, z rejonu przełęczy nie zobaczymy w ogóle.

Całkowicie inny krajobraz zobaczymy, jeżeli z przełęczy pójdziemy na spacer ścieżką prowadzącą w przeciwną stronę, czyli na północ. Ale tutaj możliwości mamy dwie, w zależności od tego, jaką ścieżkę wybierzemy.

Pierwszy krajobraz 〈powyżej〉 prezentuje rozłożyste pagórki na południowym-zachodzie od przełęczy, a za nimi daleko bardzo duży masyw 〈w chmurach na prawym skraju krajobrazu〉.

Ginący w letniej mgle duży masyw na zdjęciu 〈powyżej〉 to Lessini. Te lesiste i bardzo rozległe wzgórza kończą się daleko na południu w okolicach Werony, wspaniałymi plantacjami winogron, z których oczywiście wyrabia się najbardziej wartościowe wina w całym regionie Veneto.

Na kolejnym zdjęciu 〈poniżej〉 drugi krajobraz, jaki możemy zobaczyć z przełęczy, tym razem jednak na południowy-wschód. To ładna, bardzo postrzępiona i miejscami skalista grań, która łączy przełęcz Pian delle Fugazze z następną przełęczą Campogrosso.

Najwyższym szczytem tej grani jest Monte Cornetto 〈1899m〉 i od jego nazwy często mówi się, że to grupa Cornetto. Na tej grani poprowadzono kilka szlaków turystycznych, z których na uwagę zasługuje szlak nr-150 prowadzący na sam wierzchołek M. Corentto. Jest on oznaczony tablicą, informującą, iż jest to Sentiero per escursionisti esperti1.

Dla wszystkich, którzy postanowią odwiedzić ten rejon, jedna informacja o przejezdności dróg. Patrząc na mapę samochodową wydawało by się, że z Passo Pian delle Fugazze można bez problemu dojechać na Passo Campogrosso, i to nawet z dwóch stron. Tak jednak nie jest. Droga, która okrąża M. Cornetto od zachodu jest zamknięta dla ruchu pojazdów w okolicy Malga Morbi.

Drugi wariant, który prowadzi drogą od wschodniej strony w pobliżu „mauzoleum z dużą wieżą” również jest nie przejezdna. Przynajmniej tak był jesienią 2011r, kiedy droga prowadzącą u podnóża wschodniej grani szczytu Seletta dell’Emmele była zniszczona skalnymi obrywami. Dlatego jedyną możliwością dojazdu na przełęcz Campogrosso był długi objazd przez miasteczko Recoaro Terme.

Pierwsze zdjęcie i panorama przełęczy Pian delle Fugazze prezentowały skaj grupy Pasubio, który nie prezentował się zbyt okazale. Ale z większej odległości ta interesująca grupa już robi całkiem inne, ciekawsze wrażenie 〈poniżej〉.

Dodam tylko, że sama przełęcz znajduje się akurat pod widocznym na tym zdjęciu zakończeniem grani a budynki, których jest tutaj wyjątkowo mało są pod kamienistymi piargami 〈po lewej stronie zdjęcia〉.

 

Na rozległym wzgórzu na południowym-wschodzie od przełęczy znajduje się widoczna z daleka kamienna wieża. Jeżeli postanowimy zostawić samochód na jednym z płatnych 〈niestety innych tutaj w sezonie nie ma〉 parkingów na przełęczy i ruszymy ścieżkami prowadzącymi w stronę wieży, zobaczymy jeszcze ciekawszą panoramę grupy Pasubio 〈obok〉.

A na kolejnym zdjęciu 〈obok〉 widoczna z daleka, wspomniana wyżej wieża. Warto przedłużyć spacer aż do tego miejsca, które krótko przedstawione jest w opisie masywu Pasubio zwłaszcza, że z okolicy wieży roztacza się najładniejsza panorama na góry.

Jest tylko jeden szkopuł, znajduje się tam również bardzo interesujące muzeum z pamiątkami z czasów I Wojny Światowej, które bez znajomości języka włoskiego dość trudno się zwiedza.

Do samej wieży i Sacrario Militare del Pasubio, przy którym jest mały i bezpłatny parking można również dojechać samochodem. Dalej niestety, czyli na Passo Campogrosso nie można było dojechać, choć nie wiadomo, czy w tym czasie droga ta nie została już naprawiona i otwarta dla ruchu samochodowego.

 

Tak się złożyło, że na przełęcz przyjechaliśmy od wschodu, dlatego kończąc tą krótką prezentację Passo Pian delle Fugazze proponuję jeszcze jedno zdjęcie 〈poniżej i obok〉.

Widoczną doliną prowadzi droga nr-46 łącząca Schio na wschodzie, z Rovereto po zachodniej stronie całego tego rejonu gór, nazwanego Małymi Dolomitami.

Już na końcu opisu przełęczy w Małych Dolomitach, wypada wytłumaczyć miniaturkę zdjęcia na samej górze tej strony. To zdjęcie z wycieczki, na którą ruszyliśmy następnego dnia z Passo Pian delle Fugazze, a zostało zrobione na turystycznym szlaku w masywie Pasubio.

Podsumowanie:

◊  Passo Pian delle Fugazze opisana jest w Nr-47 tego czasopisma.

Słowniczek:

baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
escursionisti esperti  - turyści zaawansowani,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
lago  - jezioro,
monte  - góra,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
sasso  - kamień, głaz,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina.

© wdolomitach.pl
strona główna