Passo S. Pellegrino  〈1907m〉
Szeroka przełęcz na południowym skraju masywu Marmolady, z bardzo dobrym punktem obserwacyjnym na ten masyw. Warunkiem niestety jest dobra pogoda i trochę czasu by wejść na pobliski szczyt Col Margherita.
 

Południowy skraj Marmolady to bardzo długi, bo prawie 15km grzbiet skalny, najeżony wieloma niezbyt wysokimi wierzchołkami. Dopiero za nim ukrywa się potężna Marmolada. Kulminacją tej grani jest szczyt Cima del Uomo 〈3010m〉 〈powyżej〉, pod którym znajduje się przełęcz Santo Pellegrino.

Przełęcz jest bardzo rozległa. Tradycyjnie znajdują się na niej liczne hotele, a na wschodnim skraju stacja kolejki linowej.

W okresie zimowym cały ten rejon, stanowi ogromne centrum narciarskie południowych rejonów Marmolady, gdyż cała okolica usiana jest wyciągami.

Na środku przełęczy znajduje się bardzo stylowa, mała górska kapliczka 〈obok〉.

Z samej przełęczy nic szczególnego nie zobaczymy. Ale wystarczy podejść szlakiem nr-658 na wierzchołek Col Margherita 〈2483m〉 〈obok〉, by zobaczyć cały masyw Marmolady od południa.

Uwaga: końcowy odcinek trasy idziemy nieoznakowaną nartostradą.

Niestety przy tym opisie brakuje tutaj tej pięknej jak sobie wyobrażam panoramy, a to z powodu kapryśnej letniej pogody i burzy z piorunami, która nas pogoniła.

 

Jedyne, co mogłem z wierzchołka Col Margherita zobaczyć i to tylko przez krótka chwilę, to właśnie piękny strzelisty szczyt Cima dell Uomo 〈poniżej〉.

W pobliżu tego szczytu prowadzą dwa warianty Alta Via delle Dolomiti n.2, których położenie i trasę dobrze widać z okolicy przełęczy.

 

Wszystkim, którzy będą szli szlakiem nr-658 z przełęczy Santo Pelegrino na południe, podpowiem gdzie słyszałem świstaki. Niestety one też nie lubią złej pogody i zanim tam doszedłem już zdążyły się schować. Jest to takie miejsce na szlaku, w którym po raz pierwszy szlak wchodzi na trasę nartostrady. W załomie skalnym jest malutkie jeziorko. W środku lata pewnie jest tam tylko mały strumyk. Tam musi mieszkać jakaś rodzinka. Zatem proszę być ostrożnym i iść po cichu z gotowym do zdjęcia aparatem fotograficznym.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Pelegrino jest na mapie: Tabacco nr-06 i nr-015.

© wdolomitach.pl
strona główna