Passo Montecroce Comelico  〈1636m〉
To najbardziej wysunięta na wschód ze wszystkich przełęczy, jakie są opisane w serwisie krajoznawczym o Dolomitach. Można, zatem powiedzieć, że tutaj wschodzi słońce nad Dolomitami.
 

Jest to szeroka przełęcz, położona u stóp wschodniej ściany masywu Popera, której piękno i zalety można by opisywać długo. Od przełęczy Montecroce na zachód, zaczyna się bardzo duży rejon nazwany Dolomiti di Sesto.

Na zdjęciu 〈poniżej〉 widok z przełęczy na masyw Popera. Za widocznym hotelem, częściowo w chmurach widać wierzchołek szczytu Croda Rossa di Sesto. To jeden z piękniejszych szczytów w całym masywie, na dodatek dostępny znajdującymi się tam ferratami.

Dodam tylko, że zdjęcia te powstały w czasie jednego z naszych wiosennych majowych długich weekendów. Proszę zwrócić uwagę na ilość śniegu w tym rejonie Dolomitów. To północno-wschodni skraj tych gór, który od Alp oddziela tylko jedna dolina.

Polecam pełną panoramę, jaką tam można zobaczyć oraz polecam wspaniałe szlaki tego rejonu. Z przełęczy w stronę Popera prowadzą dwa szlaki turystyczne. Są to szlaki nr: 15a i 124, które wspaniale nadają się na pieszy rekonesans w stronę tego masywu. Zwłaszcza, że zataczamy nimi koło i mamy okazję poznać teren oraz zorientować się, co do cen i wolnych miejsc w dwóch schroniskach będących na tej trasie. Informacja ta może być nam potrzebna, jeżeli planujemy wybrać się na ferraty na trasie Giro del Popera.

Natomiast będącym w tym rejonie wszystkim przejezdnym turystom, polecam podejście w stronę przeciwną niż Poper, czyli na wschód. Zgodnie z widocznym drogowskazem 〈na samej górze〉 proponuję podejść szlakiem nr-131 do schroniska Riv. M-ga di Nemes, które położone 200m wyżej niż przełęcz, gwarantuje jeszcze lepszą panoramę Popera niż widoczna z dołu.

Około 2km od przełęczy Montecroce znajduje się kemping Caravan Park Sesto 〈poniżej〉, który jest krótko opisany w Vademecum na stronie o kempingach. Jest to jeden z piękniejszych kempingów, jakie miałem okazję widzieć i to nie tylko w Dolomitach.

Może on służyć wszystkim turystom szczególnie tym, którzy nie wybierają się na ferraty, lecz pragną poznać szlaki całego rejonu nazwanego Dolomiti di Sesto.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Montecroce jest na mapie: Tabacco nr-010.

© wdolomitach.pl
strona główna