Passo Giau  〈2236m〉
Przełęcz położona za zachód od Cortiny d’Ampezzo, ze wspaniałym widokiem na wszystkie masywy tego rejonu oraz całe centralne Dolomity.
 

Wyjeżdżając z Cortiny d’Ampezzo Drogą Dolomicką na zachód, mamy do wyboru dwie przełęcze. Pierwszą jest Passo Falzarego, a drugą Passo Giau. Co ciekawe, drogowskazy wskazujące kierunek na Marmoladę prowadzą właśnie przez tą przełęcz.

Nad przełęczą wznosi się bardzo ładny wierzchołek szczytu Ra Gusela 〈na samej górze〉, który jest ozdobą wielu kalendarzy, książek i folderów o Dolomitach. Polecam panoramę przełęczy z widokiem na północ i bardzo ciekawym Ra Gusela na pierwszym planie.

Mam ogromny sentyment do tego miejsca. Była to pierwsza przełęcz w Dolomitach, jaką odwiedziłem wraz z żoną. Tam zimą z tarasu, ledwo wystającego z za śnieżnych zasp, patrząc na Marmoladę i przepiękną panoramę całych Dolomitów, jedliśmy wspaniały strudel z owocami pinii. Natomiast kolejna panorama, którą tutaj polecam, to oczywiście Królowa Dolomitów.

Każdy turysta będąc po raz pierwszy na Passo Giau, z podziwem patrzy na północ w stronę szczytu Ra Gusela 〈poniżej〉, by po krótkiej chwili dostrzec wysoko na grani malutki budynek schroniska Nuvolau.

Dominika na wiosennym spacerze

Do tego schroniska oczywiście można dojść z przełęczy ciekawym szlakiem lub łatwą ferratą.

Passo Giau z daleka wygląda równie ciekawie jak z bliska, kiedy na niej jesteśmy. Na zdjęciu 〈poniżej〉 widok z okolic szczytu Averau na południowy-wschód, czyli w stronę przełęczy.

Na środku przełęczy widać charakterystyczny budynek schroniska oraz krętą drogę. Nad przełęczą wznosi się mała, ale bardzo ładna grupa górska Mont Cernera.

 

W serwisie jest dużo zdjęć i panoram z rejonu Passo Giau. Panoramy przedstawione są wyżej, natomiast teraz polecam galerię, która prezentuje krajobrazy z rejonu przełęczy zrobione jednego dnia. Jest piękny słoneczny poranek oraz pochmurny burzowy wieczór.

Polecam również opis ferraty Ra Gusela, która zaczyna się w rejonie przełęczy i prowadzi bardzo ciekawą trasą na wierzchołek Nuvolau.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Giau jest na mapie: Tabacco nr-03 i nr-015.

© wdolomitach.pl
strona główna