Passo Gardena  〈2137m〉
Kilka kilometrów na zachód od Corvary znajduje się ciekawa przełęcz oddzielająca znany masywy Selli od małego Puez.
 

Passo Gardena znajduje się prawie na północno-zachodnim skraju Dolomitów. Bardziej na północ jest tylko mały masyw Odle, który jeszcze nie jest opisany w serwisie.

Przez przełęcz Gardena prowadzi trasa z Corvary do Canazei, którą będący pierwszy raz w tym rejonie turysta powinien przejechać. Jest to również wspaniała i niezbyt trudna trasa rowerowa.

Polecam galerię zachodnie klimaty, w której znajduje się kilka krajobrazów z rejonu Passo Gardena. Jest wśród nich oczywiście bardzo stylowa górska kapliczka, jaka znajduje się na przełęczy.

Większą część dnia przełęcz znajduje się w cieniu potężnych północnych ścian masywu Sella, która jest z tego miejsca prawie niedostępna. Dlatego większość turystów, która tutaj przyjeżdża swoje pierwsze kroki kieruje w przeciwną stronę, czyli nie na południe gdzie jest Sella, tylko na północ w stronę małego masywu Puez.

Polecam pełną panoramę przełęczy Gardena, z widokiem na północną stronę, która zapewne wyjaśni, dlaczego to tak popularna wśród turystów jest ta strona.

Na zdjęciu 〈poniżej〉 piękna grań Pizes da Cier w masywie Puez. Na środku najwyższy szczyt całej tej wspaniałej postrzępionej grani, czyli Grande Cir 〈2592m〉.

Podpowiem tylko, że na sam wierzchołek, widoczną na zdjęciu południową ścianą prowadzi łatwa bardzo popularna ferrata.

Na widocznym na zdjęciu i dużej panoramie grzbiecie szczytów Cier, znajdują się dwie ferraty, które są przedstawione w opisie masywu.

Wszystkim miłośnikom pieszych wędrówek polecam rejon zachodni przełęczy i szlaki, które tam się znajdują. Na zdjęciu 〈poniżej〉 widok z Passo Gardena na zachód.

Na środku, wspaniały masyw Sasso Lungo i jego główny wierzchołek o tej samej nazwie. Na lewym skraju masyw Sella i okolice, przez które prowadzi bardzo trudna, jedna z pierwszych w Dolomitach, Via ferrata delle Mescules.

Na końcu tego krótkiego opisu jedna uwaga o parkingach. Passo Gardena to bardzo ładna i ciekawa turystycznie przełęcz, na której jednak nie lubią kierowców i ich samochodów. Wszystkie dostępne tam miejsca parkingowe są zarezerwowane przez znajdujące się tam hotele.

Dlatego w szczycie sezonu jedynym wyjściem jest przyjazd tam dość wcześnie rano. Potem nie pozostaje nic innego jak szukanie jakiegoś małego kawałeczka ścieżki i pobocza. Jedno z takich dzikich miejsc przedstawiłem w opisie masywu Puez.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Gardena jest na mapie: Tabacco nr-05 i nr-07.

© wdolomitach.pl
strona główna