Passo Fedaia  〈2057m〉
Przełęcz na północno-wschodnim skraju Marmolady, ukryta w cieniu potężnego kolosa, którą musi odwiedzić każdy pasjonat Dolomitów.
 

Pierwszy raz przyjechałem na przełęcz Fedaia późną jesienią. Była to piękna złota dolomitowa jesień. Dolomity o tej porze roku były wspaniałe. A zdjęcie przedstawiające Passo Fedaia 〈na samej górze〉, zrobione z tamy i prezentujące dwie strony przełęczy, w dwóch kolorach było jednym z ciekawszych. Galeria z tamtej jesieni, która przedstawia góry w tych niezwykłych barwach jest jedną z dwóch najstarszych w serwisie.

Każdy, kto przyjedzie po raz pierwszy na Passo Fedaia, pod lodowiec na północnej stronie grzbietu Marmolady zobaczy bardzo duży zbiornik wodny, którego w tym miejscu się nie spodziewa. Tak dla podręcznikowej ścisłości to wypada zaznaczyć, że sama przełęcz znajduje się na wschodnim skraju ogromnego jeziora. Ale nikt z turystów, którzy tutaj przyjeżdżają nie zaprząta tym sobie głowy. Każdy szybko szuka miejsca do zaparkowania auta i rusza na szlaki lub ferraty tego rejonu.

Wschodni rejon przełęczy przedstawiony jest w opisie wycieczki świstaki pod Marmoladą. Obie strony dużego Lago di Fedaia mają całkowicie odmienne charaktery. Jadąc na przełęcz od wschodu, droga pnie się ciekawymi górskimi serpentynami. Nic nie wskazuje na to, że zbliżamy się do jednego z większych dolomitowych jezior.

Natomiast jadąc na przełęcz z przeciwnej, zachodniej strony pierwszym widokiem, jaki możemy zobaczyć jest właśnie jezioro i kontrast dwóch grzbietów nad nim, tak jak na samej górze.

Zachodnią stronę przełęczy ogranicza tama jeziora. Sztuczne jezioro Lago di Fedaia zbiera ogromne ilości wody z topniejącego lodowca Marmolady.

Będąc w rejonie przełęczy w czasie letnich wakacji, proszę zwrócić uwagę na wielkość lodowca, który jest latem już dwa razy mniejszy niż w 1905r. A w roku 1870 lodowiec sięgał do poziomu dzisiejszej tafli jeziora.

Polecam dużą jesienną panoramę Marmolady, na której widać całe jezioro. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że ładne krajobrazy zawsze widać z przeciwnej strony. Czyli, żeby obejrzeć Marmoladę, to należy iść na szlaki, jakie są na przeciwległym grzbiecie.

W masywie Marmolady są trzy bardzo trudne ferraty. Z tego dwie, czyli Via ferrata delle Trincee - La Mesola 〈2727m〉 oraz Via Eterna, Brigata Cadore - Punta Serauta 〈2962m〉 znajdują się bezpośrednio nad Passo Fedaia.

Najlepszym miejscem na rekonesans w rejonie Passo Fedaia jest boczny wierzchołek szczytu Padon 〈2382m〉, do którego można dojść znad jeziora szlakiem nr-669, a następnie nr-636.

Zapraszam na opis takiego krótkiego, bo przedpołudniowego rekonesansu, którego celem na początku miała być nowa panorama północnej strony Marmolady 〈 tutaj 〉. Ale jak to różnie bywa na szlaku, efektów tej wycieczki było wyjątkowo dużo, zatem polecam:
- krótki opis wycieczki świstaki pod Marmoladą;
- ilustrowany zdjęciami poradnik o tym jaki obiektyw zabrać w góry;
- III część porad o fotografowaniu górskiej panoramy.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Fedaia jest na mapie: Tabacco nr-06, nr-07 i nr-015.

© wdolomitach.pl
strona główna