Passo Duran  〈1598m〉
Passo Duran to przełęcz położona na południowym skraju gór, u stóp masywu Moiazza. Z tego powodu jest to najdogodniejsze miejsce do wyruszenia na ferratę wszystkich ferrat - jaką jest Constantini.
 

Jeśli przyjedziemy na Passo Duran od północy, to znając wysokie przełęcze tamtego rejonu od razu spostrzeżemy, że są to już inne góry. Tutaj jesteśmy blisko południowego skraju gór, zatem i otoczenie jest inne. Jak widać na zdjęciu 〈na samej górze〉 takich lisków nie zobaczymy na przełęczach Falzarego czy Giau. Tam o wiele szybciej przebiegnie nam drogę kozica lub usłyszymy wesołe świstaki.

Passo Duran położona jest przy drodze nr-347, która przecina Dolomity od wschodu na zachód, właśnie na południowym skraju gór. Jej odpowiednikiem jest słynna Droga Dolomicka nr-48 na północy.

Passo Duran znajduje się na południowym skraju masywu Moiazza 〈powyżej〉. Słynna ferrata Constantini prowadzi widocznym na tym zdjęciu ostrzem południowego filara - od lewej strony. Na przełęczy znajdują się dwa małe schroniska, które mogą być bazą wypadową w ten rejon gór.

Uwagi dla kierowców:

Na Passo Duran przyjechałem drogą nr-347 jadąc od wschodu od miasteczka Dont. Dotychczas miałem szczęście i okazję przejechać wiele dróg w Dolomitach. Ale ta jest niepowtarzalna, a to ze względu na swoją szerokość! W kilku miejscach jest po prostu tak wąska, że jadący z przeciwka motocykliści po prostu się zatrzymywali, żeby mnie przepuścić! Nawet sobie nie próbuję wyobrazić jak tam się mijają dwa duże auta osobowe.

Dlatego każdemu, kto rusza na tą przełęcz radzę zaplanować dojazd od strony zachodniej szczególnie, że po drodze na przełęcz będą mijać małe miasteczko La Valle. Tam radzę zatrzymać się na małym parkingu przy kościele. Z tego miejsca, można zobaczyć najpiękniejszą panoramę wspaniałego Monte Agnera. Proszę mi uwierzyć, że nie ma takiego drugiego miejsca.

W Dolomitach jest dużo małych grup górskich, które nie są tak znane jak inne. Powodem jest po prostu fakt, że nie ma w nich znanych ferrat. Pomimo tego są to wspaniałe miejsca na krótkie 2-3 dniowe wysokogórskie wyprawy. Szczególnie ciekawe są te, w których nie ma schronisk, wyciągów a można skorzystać z wysokogórskich biwaków.

Właśnie jedna z takich grup znajduje się w rejonie Passo Duran. Skrajnym szczytem bardzo ciekawej i długiej grani Tamera jest wierzchołek Cima Nord di S. Sebastiano 〈2488m〉 〈powyżej〉.

 

W rejonie Tamera, bardzo blisko Passo Duran znajduje się jedna chatka biwakowa, a ciekawie rozplanowane szlaki pozwalają na wspaniałą wysokogórską wyprawę. Polecam tą panoramę Tamera i zachęcam do własnego odkrywania ciekawych miejsc w Dolomitach, których jest bardzo dużo.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Duran jest na mapie: Tabacco nr-015 i nr-025.

© wdolomitach.pl
strona główna