Passo Cibiana  〈1875m〉
To jedna z najmniej odwiedzanych przełęczy, ale posiadająca dwie dardzo różnorodne atrakcje turystyczne.
 

Przełęcz Cibiana położona jest w części wschodniej gór, blisko ich południowego skraju. Dojechać tam można drogą nr-347 i to z dwóch stron. Od wschodu, jadąc z Calalzo lub od zachodu. Ta druga droga jest dogodniejsza i prowadzi od kempingu Palafavera, który polecam, jako bazę wypadową w ten rejon Dolomitów.

Sama przełęcz jest mało ciekawa 〈poniżej〉 i w sezonie trzeba się trochę namęczyć żeby zaparkować tutaj auto. Ale w takim przypadku polecam 50m zjazd na stronę zachodnią i postój na skraju drogi - gdyż tam tak robią wszyscy.

Zatem, po co tam jechać? Otóż wszyscy turyści, którzy tutaj jadą ruszają następnie na szlak nr-479 〈na samej górze〉 w stronę szczytu Monte Rite 〈2183m〉, gdyż tam są dwie największe atrakcje.

Pierwszą atrakcją, jaka znajduje się na szczycie Monte Rite 〈obok〉 jest Messner Mountain Museum, o którym trochę więcej jest na stronie o Ciekawostkach.

Z przełęczy Cibiana należy iść szlakiem nr-479, ale osobiście radzę na pierwszym zakręcie zejść na istniejącą tam dobrze oznakowaną ścieżkę.

W ten sposób unikniemy mijanek z terenówkami dowożącymi tam tych turystów, którzy przedkładają wygodny wjazd, od przyjemnego spaceru.

Jeśli napotkamy na szlaku jakiś ciekawy i stary eksponat muzealny jak ten na stronie Biblioteka, oznaczać to będzie, że za następnym zakrętem już jest muzeum.

Natomiast o drugiej atrakcji szczytu Monte Rite, mogę tylko napisać. Niestety nie będzie na razie zdjęć, może następnym razem - i to pod warunkiem, że będzie pogoda. Atrakcją tą są wspaniałe panoramy, i to dosłownie na cztery strony świata. Na północy widzimy Pelmo i możemy go porównać ze znajdującym się dość blisko Antelao - i jest to najwspanialsza panorama tego pięknego szczytu jaką można zobaczyć.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Cibiana jest na mapie: Tabacco nr-025.

© wdolomitach.pl
strona główna