Passo Cereda  〈1350m〉
Jest to jedna z niższych przełęczy w Dolomitach, znajdująca się w południowym rejonie Dolomitów. Przełęcz Cereda znajduje się bardzo blisko, znanej i popularnej doliny Canali w masywie Pale di San Martino. Ale to nie słynne Pale powinno być celem przyjazdu w rejon tej przełęczy.
 

Passo Cereda to typowa przełęcz w Dolomitach. Jest tutaj tak jak wszędzie, czyli standardowo kilka hoteli oraz dobre możliwości do zaparkowania auta na cały dzień. Jest również, prawie w zasięgu ręki najdalej na południe wysunięty kraniec masywu Pale di San Martino. Tylko turystów tutaj dużo mniej niż na innych, bardziej znanych przełęczach.

Przy Passo Cereda rozpoczyna się 〈poniżej〉 wspaniała południowo-wschodnia skrajna grań masywu Pale di San Martino, której zwieńczeniem jest Monte Agner - jeden z piękniejszych szczytów w całych Dolomitach.

Z przełęczy można się wybrać na bardzo ciekawą wycieczkę szlakiem nr 718, w rejon widocznego masywu Pale. Szlak ten prowadzi aż do przełączki za szczytem Cima d’Oltro. Z Forcella d’Oltro należy zejść na zachodnia stronę i na Passo Cereda wrócić szlakiem prowadzącym Sent. del Pso Regade. W ten sposób zatoczymy wspaniałą pętlę, poznając z bliska uroki słynnego Pale.

Ale właściwym celem przyjazdu na tą przełęcz, powinna być mała grupa górska 〈na samej górze i poniżej〉 o nazwie Cimonega. Polecam wiosenną panoramę Cimonegi i galerię, w której można zobaczyć tą małą grupę górską w bardzo ciekawych barwach.

 

To właśnie z Passo Cereda, prowadzą najdogodniejsze szlaki pozwalające dostać się szybko w rejon tej niewielkiej, ale bardzo widokowej i atrakcyjnej grupy górskiej. A po więcej szczegółów, odsyłam do opisu Cimonegi.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Cereda jest na mapie: Tabacco nr-022.

© wdolomitach.pl
strona główna