Passo Campolongo  〈1875m〉
To najniższa z czterech przełęczy wokół masywu Sella, z ciekawą panoramą na południe Dolomitów. Passo Campolongo to idealne miejsce na wiosenną lub jesienną wycieczkę zwłaszcza, kiedy wyżej jest bardzo dużo śniegu, a na południu od przełęczy, po szlakach można już spokojnie wędrować.
 

Masyw Sella położony niemal w środku Dolomitów, otaczają z czterech stron świata cztery przełęcze. Passo Campolongo jest właśnie przełęczą wschodnią tego masywu. I pomimo tego, że nie jest tak atrakcyjna jak Passo Sella lub Passo Pordoi, to warto ją odwiedzić.

Wszystkich, którzy nie mają ochoty na siłową ferratę Cezare Piazetta, ani na wjazd kolejką linową z przełęczy Pordoi na pewno ucieszy fakt, że właśnie z przełęczy Campolongo prowadzą ciekawe szlaki na najwyższy szczyt masywu.

A duża ilość szlaków w tym rejonie pozwala na przejście ciekawego trawersu przez Piz Boe. Z przełęczy prowadzą właśnie szlaki nr-636 i nr-638 w rejon masywu Sella.

Jeżeli jesteśmy na Passo Campolongo tylko przejazdem, to powinniśmy się koniecznie zatrzymać i zobaczyć panoramę na południe 〈poniżej〉.

Patrząc na wprost, nad granią góruje wspaniały szczyt La Mesola. A w dolinie cicha i spokojna Arabba z kolejką linową, którą można dojechać wprost pod ferratę prowadzącą na ten szczyt.

 

Widoczna na panoramie długa i bardzo ciekawa grań to północny skraj masywu Marmolady. Na dużej panoramie, widać nawet mały fragment masywu głównego ze szczytem Gran Vernel.

Panorama oraz zdjęcie 〈powyżej〉 to przykład jak wyglądają w Dolomitach szlaki wiosną. Panorama prezentuje północną stronę górskiego grzbietu, z dużą ilością śniegu, który powoduje, że szlaki są jeszcze nie dostępne. Małe zdjęcie przełęczy to południowe stoki, na których śnieg leży już tylko miejscami, przez co można już spokojnie nimi wędrować i robić wspaniałe zdjęcia. Dodam tylko, że całkiem nisko w miasteczkach łąki są już zielone i pełne kolorowych kwiatów.

Jeżeli mamy czas na mały rekonesans w rejonie Passo Campolongo, to radzę podejść szlakiem nr- 636 do schroniska Riv. Bec de Roces 〈2160m〉. Po drodze możemy dokładnie obejrzeć zachodni skraj masywu Sella. Widać szczyt Piz del Lec de Boe, na który prowadzi ciekawa i trudna ferrata.

Będąc już przy samym schronisku możemy cieszyć wzrok panoramą na całe Dolomity, jakie są na południu od nas. Jedynym problemem może być wyłącznie pogoda lub zamglone niebo. Dlatego radzę wybrać się na ten rekonesans wcześnie rano lub już po południu. Wtedy powinniśmy mieć i dobrą pogodę i w miarę dobre światło do robienia zdjęć.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Campolongo jest na mapie: Tabacco nr-07.

© wdolomitach.pl
strona główna