przełęcze
Przełęcze w Dolomitach - to dla podróżujących turystów wprost wymarzone miejsca. Położone wysoko nad rozległymi dolinami, są idealnym miejscem widokowym i rajem dla fotoamatorów. Tutaj szczyty i prowadzące na nie szlaki oraz ferraty, są dosłownie w zasięgu ręki.
 

W serwisie są opisy dziewiętnastu przełęczy. Już po osiemnastej, napisałem, że to są wszystkie przełęcze w Dolomitach, które postanowiłem opisać. Ale oczywiście wtedy nie widziałem, że w Dolomitach są również Małe Dolomity, do których można zaliczyć Pasubio i Lessini. Dlatego już teraz nie piszę, że przełęcze to pierwszy dział, który został zakończony.

Jedną z przełęczy opisanych powtórnie jest Passo Rolle. Przyznam, że na początku była to przełęcz, która wyjątkowo mi się nie podobała. Uważałem, że znajdujące się tam szkaradne budynki psują cały widok na Pale di San Martino.

Ale teraz, kiedy miałem okazję spędzić tam kilka wspaniałych dni, jest to miejsce, które lubię fotografować, a jedną z galerii tutaj proponuję. A ponieważ Passo Rolle jest dobrym miejscem do wyruszenia na szlaki w Dolinę Marzeń, polecam to wspaniałe miejsce.

Na wszystkie przełęcze opisane w serwisie można dojechać samochodem, a rano nie ma problemu ze znalezieniem miejsca do zaparkowania, no poza drobnymi wyjątkami - ale jest to zawsze w opisie. A jeżeli go nie ma na samej przełęczy, to po prostu jedziemy parę metrów dalej i parkujemy na poboczu, uważając tylko żeby nam nie wypadło za znakiem zakazu lub na wąskim zakręcie.

Natomiast w szczycie sezonu wakacyjnego, proszę być przygotowanym, że na wielu przełęczach w miejscach wolnych do parkowania są zrobione płatne parkingi.

Zawsze najlepszym miejscem do pozostawienia auta, są parkingi przy kolejkach linowych. Jedno z takich idealnych miejsc parkingowych, znajduje się w pobliżu przełęczy Tre Croci 〈na samej górze〉, pomiędzy masywami Cristallo i Sorapis. Po szczegóły odsyłam do strony o kolejkach linowych.

Pierwszą przełęczą, na którą zawitaliśmy na początku 2004 roku była Passo Giau. Na zdjęciu 〈obok〉 charakterystyczny wierzchołek Ra Gusela.

To jedno z naszych ulubionych miejsc, szczególnie na poranną kawę i wieczorną herbatkę. A jak może wyglądać ta przełęcz tego samego dnia, można się przekonać w galerii. To tutaj po raz pierwszy zobaczyliśmy Marmoladę.

Polecam panoramę z Passo Giau na południe, na której z jednej strony jest wiosenna Marmolada. A z drugiej, wysokogórski płaskowyż w masywie Pale di San Martino, cały zasypany jeszcze śniegiem.

Przełęcze mają jeszcze jedną ogromną zaletę, którą spostrzeżemy pierwszego dnia z brzydką pogodą. Jest nią możliwość szybkiego wyjścia z przełęczy, na krótki 2-4 godzinny rekonesans na szlaki. Żeby nie zmarnować całego dnia na siedzeniu na kempingu, warto pojechać na pobliską przełęcz i tam przy poprawie pogody wyjść szybko na szlak. A w Dolomitach pogoda potrafi się zmienić bardzo szybko, zarówno na dobrą jak i na złą.

Podobnie jest na początku lata, kiedy budzi nas piękny słoneczny poranek, bardzo często już od godziny 10-11 nad szczytami zaczynają się zbierać chmury. Około południa już nic nie widać i wiadomo, że idzie burza. Na poprawę pogody można liczyć dopiero około godziny 17-18.

 

Przykładem takiej porannej wycieczki wprost z przełęczy, która jest opisana w serwisie są świstaki pod Marmoladą. Na zdjęciu 〈poniżej〉 wschodni skraj Passo Fedaia.

Ponieważ celem opisanej wycieczki, nie było polowanie na świstaki, tylko nowa panorama Marmolady polecam to zdjęcie oraz podpowiem, że posłużyło ono, jako przykład w opisie III części poradnika fotografowania górskiej panoramy.

Na Passo Costalunga pojechaliśmy latem 2008 roku. Była to najbardziej wysunięta na zachód przełęcz w Dolomitach.

Przełęcz ta oddziela dwa bardzo ciekawe masywy górskie Catinaccio i Latemar.

 

W pobliżu Passo Costalunga znajduje się kolejne z niezwykłych miejsc, jakie są w Dolomitach. Tajemnicę wyjaśnia opis wycieczki stara legenda ladyńskiego jeziora. Ale najpierw polecam dużą panoramę tego miejsca, bo warto to zobaczyć, zanim się tam pojedzie.

© wdolomitach.pl
strona główna