Puez   -   Piz de Puez  〈2913m〉
Masyw Puez to wprost idealnie miejsce, nadające się na pierwszy wyjazd w góry wyższe od Tatr. Ale prawda jest taka, że większość turystów, która tutaj przyjeżdża robi to, z reguły w drodze powrotnej i zostaje wyjątkowo krótko, bo czas goni i urlop się kończy.
 

Na północno-zachodnim skraju Dolomitów nie spotkamy ogromnych masywów górskich takich jak Tofane, Sella czy Cristallo. Nie ma również takich perełek jak Pale di San Martino. Znajduje się tam natomiast mały, ale bardzo ciekawy masyw Puez.

Ale są turyści, którzy lubią miejsca spokojne i mało przeładowane szlaki. Właśnie tacy przeważają w tym rejonie. A, że blisko jest drugie takie miejsce, czyli Conturines, to można tutaj spędzić wyjątkowo ciekawy urlop.

Wśród nowości w serwisie jest opis wycieczki, która zaczyna się pod szczytami Odle, ale prowadzi na Mont de Stevia, czyli na wschód w stronę masywu Puez.


Puez


Puez to masyw średniej wielkości. Większość jednak stanowią zalesione wzgórza lub wysokie płaskowyże. Z tego powodu, nie jest to rejon tak atrakcyjny turystycznie. Jedyne miejsce o typowym dolomitowym charakterze, to wspaniały skalny grzbiet szczytów Cier, znajdujący się wprost nad Passo Gardena.

Do masywu Puez przylega jeszcze mniejszy, ale bardzo ciekawy grzbiet Odle. Z tego powodu bardzo często, w różnego rodzaju przewodnikach pisze się o rejonie Odle-Puez, traktując je, jako całość.

Na małej panoramie 〈poniżej〉 widok na północno-zachodni skraj Dolomitów i dwa masywy, czyli cały Odle i fragment Puez.


Legenda:

  ◊  różowa gwiazdka - masyw Odle, pod gwiazdką jest wierzchołek szczytu Sass Rigais 〈3025m〉;
  ◊  pomarańczowa błyskawica - przełączka Mont dal’Ega rozdzielająca oba masywy;
  ◊  czerwona gwiazdka - masyw Puez ze szczytem Piz de Puez 〈2913m〉.

Z prawej strony, widocznej na zdjęciu panoramy, znajduje się Przełęcz Gardena, od której zaczyna się najciekawsza część masywu Puez. Widoczna ona jest, na wszystkich następnych zdjęciach tego opisu.

 

rejon Passo Gardena


Passo Gardena oddziela dwa masywy. Położoną na południu Sellę od znajdującego się na północy masywu Puez. Polecam opis tej przełęczy, jaki znajduje się w serwisie.

Przez Passo Gardena przebiega bardzo widokowa droga łącząca Corvarę z Canazei. Polecam odwiedzić to miasteczko, bo Canazei to bez wątpienia najładniejsze miasteczko w całym zachodnim rejonie Dolomitów.

Na zdjęciu 〈poniżej〉 zachodni skraj przełęczy i widok na kolejny wspaniały masyw Sasso Lungo, który cały ukryty jest za tym, tytułowym Wielkim Głazem.

W rejonie przełęczy jest wyjątkowo dużo wyciągów. Ale właśnie, z tej strony przełęczy, znajduje się jedyny przydatny latem wyciąg, którym szybko można się dostać pod grzbiet szczytów Cier.

 

Polecam dużą panoramę Passo Gardena z widokiem na północ i grzbiet Pizes de Cier. Dodam tylko, że Corvara znajduje się w prawym dolnym rogu zdjęcia. A za grzbietem Cier znajduje się szczyt, w kształcie typowej płetwy rekina. To jest właśnie Sassongher, który wznosi się wprost nad miastem.

Podpowiem również, że na tej przełęczy wyjątkowo trudno jest zaparkować auto. Każde możliwe miejsce zostało zamknięte barierkami i jest wyłącznie dostępne dla klientów widocznych na panoramie schronisk i hoteli.

Efekt tego jest taki, że każdy fragment znajdującego się tam pobocza jest zastawiony parkującymi samochodami. Ale zwracam uwagę na podwozie. Bo sam widziałem jak jeden z samochodów zawisł na misce olejowej, wsparty na ogromnym kamienieniu wystającym z trawy.

Po dwukrotnym przejechaniu przełęczy w obie strony, zaparkowałem auto po wschodniej stronie, czyli na panoramie z prawej. W miejscu gdzie kończy się grzbiet i droga łukiem schodzi w dół i w prawo, znajduje się kilka bocznych ścieżek, którymi można zjechać w łąkę i zaparkować.


Pizes da Cier


Ten mały skalny grzbiet 〈poniżej〉 najładniej prezentuje się z bliska. Oczywiście miłośników ferrat interesują tylko dwa z nich. Najwyższy szczyt oznaczony, jako A oraz B, na które prowadzą ciekawe, ale krótkie ferraty szczytowe. Oba szczyty mają w nazwie Cir1.


Legenda:

   A - Grande Cir 〈2592m〉,
   B - Punta Cir V 〈2520m〉,
   c - Punta Cir IV,
   d - Punta Cir III,
   e - Punta Cir II,
   f - Punta Cir I,
   g - Piccolo Cir,
   h - Cima Clark.

 

Polecam dużą wersję panoramy grzbietu Pizes da Cier, która na pewno będzie zachętą do odwiedzenia tego miejsca, oraz może pomóc odpowiedzieć na pytanie, który z wierzchołków wybrać, jako pierwszy do wejścia?

Jeżeli ktoś mnie w takich przypadkach pyta o radę, to zawsze odpowiadam, jeżeli nie stanowi to dla mnie trudności, to na pierwszą do przejścia w danym dniu, zawsze wybieram ferratę trudniejszą.


Sassongher 〈2665m〉


Na południowo-wschodnim skraju masywu Puez znajduje się wspaniały szczyt Sassongher. Na samym dole strony znajduje się odnośnik do ciekawej mapki masywu Puez, na której można sprawdzić lokalizację tego szczytu.

Sassongher 〈poniżej〉 najładniej prezentuje się wczesnym porankiem, kiedy pierwsze promienie słońca oświetlają wysoką ścianę szczytu, a cała Corvara znajduje się jeszcze w cieniu potężnej Selli.

Na wierzchołek prowadzi szlak nr-7, zatem można się wybrać na ciekawą wyprawę. Ale jest to trasa wyjątkowo długa i trudna, w której może częściowo pomóc dojazd małym wyciągiem z Colfosco.

 

Proszę pamiętać, że końcowy odcinek szlaku nr-7 oznaczony na mapie linią kropkowaną to wysokogórski bardzo trudny szlak. Osobiście nie raz się przekonałem, że takimi szlakami mało, kto chodzi. Są słabo oznakowane i czasami trzeba bardzo długo szukać dalszej trasy. Na szlaku tym są również odcinki ubezpieczone.


jak zwiedzać?


 

Masyw Puez można zwiedzać na dwa sposoby:
- po pierwsze można przyjechać na bardzo ładnie położony kemping Colfosco koło Corvary i z tego miejsca zwiedzać cały ten duży rejon Dolomitów, czyli masywy Puez, Odle, Conturines oraz północne rejony Selli;
- lub przyjechać z innego miejsca gdzie mamy bazę na jedną lub dwie wycieczki na szlaki lub ferraty, ale w tym przypadku trzeba będzie dojechać z dość daleka i to przez kilka dolomitowych przełęczy.

Zatem jeżeli ktoś bardzo się zainteresuje tym miejscem, to polecam w drodze powrotnej z urlopu, zatrzymać się tu na 2-3 dni i poznać te najciekawsze miejsca masywu.

Na zdjęciu 〈poniżej〉 Corvara na tle szczytów Sas Ciampac 〈2672m〉 〈po lewej〉 oraz Sassongher 〈po prawej〉. Zdjęcie przedstawia widok miasteczka z drogi wyjazdowej z Corvary na południe w stronę przełęczy Campolongo.

Niestety jak zauważyłem ostatnio, już nie bardzo można tam wędrować z aparatem i robić zdjęć okolicznych krajobrazów. Przyszła tutaj moda na górskie pola golfowe i całe ogromne połacie pięknych zielonych łąk ogrodzono, a na straży stoją dość mało przyjemne tablice z zakazami.


ferraty


W masywie Puez są tylko dwie ferraty. Obie znajdują się właśnie na grzbiecie Cier.

Uwaga: obie ferraty można przejść jednego dnia, gdyż wierzchołki dzieli około 500m. Oczywiście pod warunkiem, że będzie ładna pogoda. Problemem może być tłok i częste mijanki. Niestety ferraty zostały tak poprowadzone, że musimy schodzić tą samą trasą, co wchodzimy. Dlatego osobiście radzę wybrać się na wycieczkę zanim ruszy kolejka linowa, czyli przed 9 rano lub wjechać jednym z pierwszych kursów.

Natomiast problem, czyli na którą ferratę iść w pierwszej kolejności pozostawiam do wyboru na miejscu. Ale zwracam uwagę na różnicę w stopniach trudności ferrat.

1)  Sentiero attrezzato prowadzi na wierzchołek Grande Piz da Cir 〈2592m〉. Jest to łatwa ferrata prowadząca na najwyższy szczyt całej grani. Różnica wysokości z przełęczy na szczyt 455m. Czas wejścia ferratą na szczyt około 2h plus 30min dojście z przełęczy. Cała trasa ma charakter wysokogórskiej stromej perci, która na niektórych odcinkach została ubezpieczona poręczówką.

 

2)  Via ferrata prowadzi na wierzchołek Punta Cir V 〈2520m〉. Jest to trudna ferrata, która prowadzi na niższy wierzchołek grani, oddalony najdalej od przełęczy. Różnica wysokości z przełęczy na szczyt 383m. Czas wejścia ferratą około 2h, dojście z przełęczy 45min. W stronę tego szczytu prowadzi kolejka linowa z Passo Gardena, która pozwala zaoszczędzić około 30min marszu pod górkę.

Polecam widok szczytu od południa. Środkiem widocznej na zdjęciu ściany, bardzo ciekawą trasą prowadzi ta trudna ferrata szczytowa. Natomiast na samej górze strony widać właśnie wierzchołek i osoby na szczycie.

 

podsumowanie


◊  W Vademecum na stronie z mapkami oraz 〈tutaj〉 znajduje się mapka masywu Puez, którą polecam przy planowaniu wycieczek.

◊  Masyw Puez jest na mapie: Tabacco nr-030.

Przypisy:

1 - w przewodnikach i na mapach spotyka się podwójną pisownię nazw tych szczytów, czyli Cir i Cier.

© wdolomitach.pl
strona główna