Lavaredo   -   Tre Cime di Lavaredo  〈2999m〉
To wyjątkowe miejsce pod wieloma względami, niestety również finansowym, ale zawsze warte odwiedzenia lub przynajmniej obejrzenia kilku zdjęć.
 

Szczyty z Lavaredo nie tworzą wielkiego masywu, z jakim najczęściej mamy do czynienia w Dolomitach i które są opisane w tym dziale serwisu. Ale ich niepowtarzalna sława przyczyniła się do tego, że cała ta okolica przyjęła od nich nazwę.

Całość tego północno-wschodniego rejonu gór tworzy krainę nazwaną Dolomiti di Sesto, do której oprócz Lavaredo zaliczany jest Poper, Cadini i duże obszary mało dostępnych gór pomiędzy Cortiną a Dobbiaco.


polecam w serwisie


Uzupełnieniem tego opisu jest relacja z wycieczki wokół Tre Cime oraz galeria zdjęć pod tym samym tytułem. Miłośnikom ferrat polecam opis dwóch tras, jakie prowadzą na wierzchołek Monte Paterno.

Ponieważ mam dużo nowych zdjęć z kilku wycieczek, opis ten czeka na aktualizację, ale niestety w pierwszej kolejności postanowiłem w serwisie przedstawić miejsca, których jeszcze nie było. Jednym z nich jest niezwykłe Sesto, czyli północno-wschodni skraj Dolomitów. Trasa tej wycieczki również prowadzi pod Tre Cime i może być ciekawą alternatywą, zobaczenia słynnej Trójcy z Lavaredo, tym razem z innej strony.

Ostatnią z nowości przeznaczonych dla miłośników ferrat jest szczegółowy opis szczytu Torre di Toblin, oraz dwie ferraty, które na niego prowadzą. Oba opisy są krótkie, ale bogato ilustrowane zdjęciami, zatem polecam trudną Sentiero delle Scalette oraz średnio trudną Sentiero del Curato Militare Hosp.

Przy planowaniu wycieczek w rejon Lavaredo pomocna będzie mała mapka z zestawu, który znajduje się w Vademecum, a odnośnik znajduje się na samym dole strony.


Lavaredo


Tre Cime di Lavaredo - to tylko trzy szczyty, ale ich piękno powoduje, że do schroniska Auronzo 〈2322m〉 wybudowano szeroką drogę, którą podążają autokary wiozące tłumy turystów. Jest to droga płatna 〈20€ za auto osobowe〉 i zaczyna się nad Misuriną. Punkt opłat jest za małym wyżej położonym jeziorem Lago de Antorno.

W rejon Tre Cime nie trzeba jechać autem, można się tam wybrać na bardzo ciekawą wycieczkę jednym ze szlaków. Niestety początkowy odcinek znad Misuriny do małego jeziora Lago de Antorno trzeba przejść szosą. Później aż do Rist. M.ga. Rinbianco obok szosy biegną wygodne ścieżki.

Radzę wybrać szlaki biegnące w pewnej odległości od Tre Cime, gdyż wtedy można oglądać te szczyty w pełnej okazałości. Będąc u ich podstawy np. przy schronisku Auronzo zobaczymy niewiele - jesteśmy po prostu za blisko.

Pisząc o charakterystyce tego rejonu nie można pominąć wielkiego parkingu pod Turniami z Lavaredo.


Tre Cime


 

Trzy turnie z Lavaredo to szczyty symbole, jedne z najczęściej fotografowanych w Dolomitach. Prezentują się pięknie o każdej porze dnia, oczywiście najładniej wyglądają z okolic Lago de Misurina. Polecam takie trzy krajobrazy, które otwierają galerię ostatnie dni lata.

Ale najpiękniej prezentują się te wspaniałe skalne baszty ze szczytu Cima Cadini Nordest w masywie Cadini 〈miniaturka na samej górze〉. Niestety na ten wierzchołek można wejść tylko ferratą Merlone. Natomiast będąc na samym szczycie znajdujemy się tylko 211m niżej od najwyższego z Tre Cime, w odległości 4,5 km i tego widoku nic nam nie przesłania.

Tre Cime di Lavaredo to szczyty, z którymi związana jest historia wspinaczki. To tutaj na wspaniałych północnych ścianach wytyczano niezwykłe jak na minione lata ekstremalne drogi. Pasjonaci znają tą historię z książek lub opowieści. Zainteresowanych oczywiście odsyłam do Internetu, gdzie wszystko odnajdą i będą mogli przeczytać o tych niezwykłych czasach.

Tre Cime di Lavaredo prezentują się całkiem inaczej od drugiej, północnej strony. Na zdjęciu 〈poniżej〉 widok na Turnie z Lavaredo z okolic Rifugio Locatelli.

Po lewej stronie zdjęcia, czyli na wschód od widocznych Tre Cime znajduje się znana przełęcz Lavaredo, przez którą prowadzi szlak nr-101. To najkrótsza droga od schroniska Auronzo i wielkiego parkingu. To również fragment trasy prowadzącej dookoła Tre Cime.

 

Forcella Lavaredo to miejsce dość szczególne. Często otrzymuję pytanie: jakie są te Dolomity? Żeby odpowiedzieć jednym słowem - to mówię „niezwykłe” oraz prezentuję panoramę właśnie z tej przełęczy. Proszę samemu zobaczyć, jakie są góry na tym zdjęciu. Tak różnorodnych form skalnych nie spotkałem nigdy w żadnym innym miejscu.


pozostałe szczyty


W bezpośredniej bliskości Tre Cime di Lavaredo znajdują się dwa szczyty, na które poprowadzono bardzo popularne ferraty. Są to Torre di Toblin oraz Monte Paterno. Ponieważ z obu roztaczają się wspaniałe krajobrazy, w szczycie sezonu trasy te są mocno oblegane. W popularności tych miejsc duże znaczenie odgrywa historia, gdyż trasy tych ferrat prowadzą przez miejsca związane z walkami, jakie miały tutaj miejsce w czasie I Wojny Światowej.

Torre di Toblin 〈2617m〉 〈poniżej〉 to szczyt położony około 2,5km na północ od Tre Cime. Pod szczytem znane i najczęściej bardzo zatłoczone schronisko A. Locatelli. Na Torre di Toblin prowadzą dwie ferraty w rejonie ściany północnej.

Trudna Sentiero delle Scalette, najczęściej jest wykorzystywana do wejścia na szczyt. Natomiast ferratą średniej trudności - Sentiero del Curato Militare Hosp, prowadzi zejście ze szczytu.

Drugim szczytem w rejonie Tre Cime di Lavaredo jest Monte Paterno 〈2744m〉 〈poniżej〉. Na zdjęciu widok na Monte Paterno od północy od strony schroniska Locatelli.

Szczyt ten posiada trzy bardzo długie filary. Dwoma z nich prowadzą bardzo ciekawe średniej trudności ferraty, które wspaniale nadają się na pierwsze wycieczki w Dolomity. Jedna z nich ma w nazwie galeria - co oznacza, że biegnie częściowo starym tunelem.

Ostatnie dwie ferraty w rejonie Tre Cime biegną ścianami szczytu Monte Piana, który położony jest na zachód, od Tre Cime di Lavaredo.

Monte Piana to szczyt nad jeziorem Lago di Landro, z dwoma wierzchołkami połączonymi szlakami turystycznymi i ferratami średniej trudności. Na pierwszą wycieczkę i rekonesans polecam wyższy południowy wierzchołek Monte Piana 〈2324m〉, dostępny trudnym wysokogórskim szlakiem nr-6a biegnącym od zachodu.

 

W rejonie Monte Piana 〈poniżej〉, zorganizowano zimą 2005r zawody w nocnym ski-alpinizmie.

Powinniśmy wszyscy życzyć naszym ratownikom górskim, żeby posiadali takie wsparcie techniczne i lotnicze w czasie akcji ratowniczych, jakie mogłem tam zobaczyć na zawodach!


jak zwiedzać?


Miejscem wyjściowym na wszystkie wycieczki w rejon Tre Cime di Lavaredo jest Misurina. W zależności od upodobań i planowanej trasy w rejon Trzech Turni można dostać się na kilka sposobów. Najprościej jest dojechać tam samochodem, co jednak w sezonie związane jest z wykupieniem biletu na przejazd tą prywatną drogą. Nawet, jeśli uda się nam przejechać przez płatne bramki wcześnie rano, kiedy jeszcze nie ma obsługi, to należy być przygotowanym, że nasze auto bez biletu za szybą zostanie namierzone na wielkim parkingu.

Drugim sposobem jest możliwość dojechać tutaj autobusem i ten wariant polecam tym wszystkim, którzy nie mają własnego auta, a swoją bazę wypadową w góry mają na jednym z kempingów w Cortinie.

Ostatni, to oczywiście wycieczka piesza. Jeżeli na nią przeznaczymy cały dzień, to nie ma problemu żeby Tre Cime obejść szlakami dookoła.

 

O tym, że warto tutaj przyjechać nie muszę chyba nikogo przekonywać. Również w naszym przypadku wycieczki w ten rejon były jednymi z pierwszych, na jakie wybraliśmy się w Dolomitach, o czym mogą świadczyć te stare zdjęcia z domowego albumu, których postanowiłem już nie zmieniać.


wykaz ferrat


ferraty prowadzące na wierzchołek Torre di Toblin


1)  Sentiero delle Scalette: tutaj.

2)  Sentiero del Curato Militare Hosp: tutaj.

Obie ferraty są szczegółowo opisane, odnośniki podane są przy nazwach.

ferraty prowadzące na wierzchołek Monte Paterno


3)  Sentiero Interkofler-De Luca

4)  Sentiero delle Forcelle

Opisy obu ferrat znajdą się w dziale Ferraty na stronach o najładniejszych trasach lub 〈 tutaj 〉.

5)  Sentiero Comandante Bilgeri - jest to średniej trudności ferrata, która jest dość krótkim fragmentem Sentiero del Pionieri. Szlak ten oznakowany na mapie Tobacco nr-6, prowadzi od Lago di Landro 〈1403m〉 północną granią na szczyt Monte Piano 〈2324m〉. Czas wejścia na szczyt 3h. Natomiast w obie strony potrzeba 5h 1/2.

6)  Sentiero delle Guide Alpine Militari - jest to średniej trudności ferrata, która tak samo jak jej poprzedniczka również jest dość krótkim fragmentem Sentiero del Turisti. Szlak ten prowadzi na szczyt Monte Piano od południa, a czas przejścia jest nieco krótszy i wynosi 2h 3/4 oraz 5h 3/4 w obie strony.


podsumowanie


◊  W Vademecum na stronie z mapkami oraz 〈 tutaj 〉 znajduje się mapka masywu Lavaredo, którą polecam przy planowaniu wycieczek.

◊  Tre Cime di Lavaredo opisane jest w nr-17 tego czasopisma.

◊  Masyw Lavaredo jest na mapie: Tabacco nr-010.

© wdolomitach.pl
strona główna