Latemar   -   Cimon del Latemar  〈2842m〉
Ciekawy masyw na zachodnim skraju Dolomitów, oglądany najczęściej ze szlaków i ferrat bardziej znanego i popularnego Catinaccio, od którego oddziela go tylko jedna przełęcz.
 

Latemar znajduje się na południowo-zachodnim skraju Dolomitów, w miejscu gdzie góry całkowicie zmieniają swój charakter. Jeżeli przyjedziemy tutaj od południa znaną Doliną Fiemme, to towarzyszyć nam będą niskie, zalesione wzgórza i rozległe zielone doliny. Na próżno szukać tutaj, tak specyficznych dla Dolomitów wspaniałych skalistych grani, iglic i fantastycznych szczytów.

Ale jeśli się poszuka, to dla wytrwałych jest wspaniała nagroda. Są to niezwykłe Dzwonnice Latemaru 〈na samej górze〉, które wznoszą się nad najładniejszym jeziorem w całych Zachodnich Dolomitach. Dlatego już na samym początku prezentuję to miejsce na dużej panoramie.


polecam w serwisie


Uzupełnieniem opisu Latemaru jest krótka wycieczka stara legenda ladyńskiego jeziora, która prezentuje to niezwykłe miejsce.

Polecam również opis przełęczy Costalunga, która oddziela Latemar od Catinaccio.

Natomiast w galerii pierwszy letni śnieg w Catinaccio można zobaczyć jak wyglądają dzwonnice przysypane śniegiem.


Latemar


Latemar jest rejonem dość dużym, ale znaczną jego część zajmują tereny niskie, porośnięte gęstymi lasami. Identyczne tereny znajdują się na południe od Latemaru gdzie jest bardzo duże pasmo górskie nazwane Lagorai.

Na zdjęciu 〈obok〉 mały kościółek w Forno. To takie miejsce, w którym nikt się nie zatrzymuje, wszyscy pędzą szybko dalej w stronę znanej i pięknej Moeny.

Natomiast za tym kościółkiem jest wylot jednej z ciekawszych dolin, jaka prowadzi od wschodu w Latemar. Szlakiem przez Val Sorda można dojść do wspaniałego wysoko położonego kotła pod szczytami Latemaru.

A tam nie ma nic, oprócz chatki Biv. A. Sieff. Nie ma kolejek linowych i schronisk, z reguły nie ma również turystów. Są tylko pasjonaci takich niezwykłych miejsc i kilkudniowych trekkingów z ciężkimi plecakami.

 

Ale skoro w Latemarze są ferraty, niestety tylko dwie - to i muszą być skalne turnie, po których one prowadzą. Taki typowo dolomitowy charakter, ma właśnie północna grań Latemaru.

Północna grań wznosi się nad przełęczą Costalunga. To tutaj 〈powyżej〉 nad zielonymi łąkami wyrastają wspaniałe skalne granie, których ściany znajdujące się w cieniu, zawsze wyglądają groźnie.

Patrząc na mapę tego masywu stwierdzimy, że Latemar przypomina ogromną literę C. Natomiast będąc w okolicy przełęczy Costalunga, przekonamy się, jakie to figle sprawia tutaj przyroda. A to, dlatego, że miejsca, w których Latemar jest najładniejszy - są najmniej dostępne dla turystów.

W stronę widocznej na zdjęciu grani 〈powyżej〉 prowadzą szlaki, ale są to trasy bardzo trudne, mało uczęszczane, na których jest się łatwo pogubić. Na szczęście dla tych, co się wybiorą w Latemar, na widocznej północnej grani znajduje się jedna chatka biwakowa. Jest również jedno schronisko - Rif. Torre di Pisa, ale znajduje się dość daleko na zachodnim skraju masywu.


Dzwonnice Latemaru lub Diamentowe Turnie


Patrząc na to zdjęcie 〈poniżej〉 chyba nikt się nie dziwi, że ta najpiękniejsza część masywu na kilka nazw. Pierwsza to - Diamentowe Turnie, a druga to - Dzwonnice Latemaru.

Osobiście podoba mi się ta druga nazwa, jest po prostu bardziej trafna. Jak można nazwać diamentowymi - turnie, na które prawie nigdy nie pada słońce. Natomiast campanila - to charakterystyczna, wysoka dzwonnica, którą widać z daleka w każdym dolomitowym miasteczku.

Cimon del Latemar 〈2842m〉 - to środkowa, najwyższa z campanili, jest jednocześnie najwyższym szczytem całego masywu. Niestety jest ona niedostępna dla turystów. Choć w jej pobliżu poprowadzono jedyną, ferratę jaka znajduje się w tej części Latemaru.


Lago di Carezza


 

Każdy turysta podróżując po Dolomitach, po pewnym czasie zadaje sobie jedno pytanie, czego tutaj brakuje? Otóż odpowiedź brzmi - jezior. Niestety - specyfika tych gór powoduje, że nie ma tutaj prawie wcale górskich jezior, które są tak wspaniałym atrybutem gór o charakterze alpejskim.

Według mnie to ładne jeziora są tylko dwa. Pierwsze znajduje się na zachodzie i jest to właśnie Lago di Carezza. Natomiast drugie jest na wschodzie i jest to Lago di Misurina.

 

Polecam galerię zdjęć zachodnie klimaty, w której bez trudu można rozpoznać charakterystyczne Dzwonnice Latemaru oraz piękne Lago di Carezza.

Tak dla ścisłości to w Dolomitach są jeszcze duże jeziora. Jedno w Alleghe - ale jest ono dość młode jak na te góry, bo ma niecałe 250 lat. A powstało w czasie trzęsienia ziemi, które zatorowało górską rzekę u stóp Civetty. Drugie to sztuczne - bardzo sztuczne, choć ciekawie wyglądające jezioro pod północną ścianą Marmolady. O innych, jak sztuczne zbiorniki w Calalzo czy Auronzo nie ma, co pisać.


jak zwiedzać?


Latemar można zwiedzać na kilka sposobów. Większość turystów, którzy są w zachodnim rejonie gór przyjeżdżają tylko nad jezioro i po krótkim spacerze wracają.

Na szlakach Latemaru turystów jest wyjątkowo mało. Jedyne schronisko, jakie tu się znajduje, czyli Rifugio Torre di Pisa, to okazja tylko na jedną wycieczkę.

Natomiast miłośników ferrat uprzedzam, że jedyna ferrata, jaka prowadzi przez campanile przebiega z drugiej, południowej strony grani, która nie ma tak wspaniałego i niezwykłego charakteru, jakim prezentują się dzwonnice na tle jeziora.

 

Na końcu polecam jeszcze jedną panoramę Latemaru. Myślę, że przekona ona wszystkich niezdecydowanych do tego, by odwiedzić to piękne miejsce.

 

wykaz ferrat


1)  Sentiero attrezzato Campanili del Latemar - Forcella Grande del Latemar 〈2650m〉 - ta średnio trudna ferrata prowadzi ubezpieczoną ścieżką pod Campanilami, po południowej stronie grani. Ferrata zaczyna się na Wielkiej Przełęczy w środku grani, którą dobrze widać na dużej panoramach. Następnie prowadzi wzdłuż Campanili na zachód 〈w prawo〉 w stronę Przełączki pod Campanilami. Tutaj się kończy. Ten dość krótki odcinek ferraty zajmuje około 1h 30min, bez względu, w którą stronę się idzie. Dużo więcej czasu zajmuje tutaj dojście. Wszystkim, którzy postanowią wybrać się na tą ferratę z przełęczy Costalunga, w wyprawie pomoże chatka biwakowa E. Rigatti, która znajduje się właśnie na Forcella Grande. Natomiast wszyscy, którym zależy na pokonaniu tej ferraty w ciągu jednego dnia, powinni udać się do miasteczka Obereggen, na północno-zachodnim skraju Latemaru. Tam można wyciągiem wjechać na wysokość 〈2090m〉. Szlakiem nr-18 należy wejść na Przełączkę Kozic 〈2620m〉. Z tego miejsca w ciągu niecałej godziny można dojść do Campanili gdzie zaczyna się ferrata. Cały wariant przejścia ferraty z Obereggen zajmuje około 7h.

2)  Sentiero Attilio Sieff - jest to średnio trudna ferrata, na którą można się wybrać spacerem z miasteczka Ziano di Fiemme, położone na południu Latemaru, pomiędzy Cavalese a Predazzo. Ferrata jest bardzo krótka, prowadzi południową ścianą na niewielki szczyt Punta Polse 〈1450m〉. Miejsce to może zainteresować każdego, kto będzie miał bazę wypadową w Dolomity na jednym z pobliskich kempingów.


podsumowanie


◊  W Vademecum na stronie z mapkami oraz 〈tutaj〉 znajduje się mapka masywu Latemar. Jest o tyle ciekawa, że prezentuje masyw od południa, od strony mało oglądanej. Na mapie widać wielki kocioł pod szczytami Latemaru, w samym środku, którego jest chatka biwakowa. Z prawej strony do kotła prowadzi szlak nr-516.

◊  Masyw Latemar jest na mapie: Tabacco nr-06.

© wdolomitach.pl
strona główna