Conturines  -   Piz dles Conturines  〈3064m〉
Conturines to jeden z mniej znanych masywów na północnym skraju Dolomitów, dobre miejsce dla turystów lubiących puste szlaki i niezbyt trudne ferraty oraz miłośników dzikiej przyrody.
 

Masyw Conturines znajduje się na zachodnim skraju Parco Naturale Fanes Sennes Braies i wznosi się nad ciekawą krajoznawczo doliną Val Badia. Całość tych terenów od dawna jest związana z Tyrolem, co można zauważyć prawie na każdym kroku.

Nawet bary są tam inne 〈zdjęcie na samej górze〉, że nie wspomnę o odmiennym i bardzo charakterystycznym oznakowaniu kolejnych ostrych zakrętów na górskich serpentynach.


Conturines


Najciekawsza dla turystów część masywu, to dwa długie grzbiety przedzielone w środku wyraźną przełęczą 〈powyżej〉. Za widocznym grzbietem, na północy rozpościera się jeden z większych w Dolomitach obszarów chronionej przyrody. Jest to teren Parku Narodowego.

Polecam dużą wersję tej panoramy i podpowiem, że zdjęcie to powstało w czasie foto-polowania na świstaki pod Marmoladą. Polecam również, znajdująca się w serwisie mapkę masywu Conturines.


najwyższy szczyt masywu


Najwyższy szczyt całego masywu Piz dles Conturines 〈poniżej〉 znajduje się na jego południowym skraju i wznosi się prawie nad przełęczą Valparola.

Na ten wierzchołek prowadzi trudna i ciekawa ferrata, jedna z trzech, jakie są w całym masywie. Dojście do ferraty jest długie, ale prowadzi pięknym i dzikim kotłem pod północną ścianą szczytu.

 

Conturines częściej jest oglądany, niż zwiedzany ze szlaków. Szczególnie oglądany jest od wschodu. Bo właśnie tutaj znajduje się masyw Fanes. Ze względy na dość ruchliwą przełęcz Falzarego, znaną kolejkę linową na pobliski szczyt, większość turystów odwiedzających to miejsce, spogląda właśnie na najwyższy szczyt Conturines, a potem z reguły jedzie w inną stronę.

Polecam panoramę ze szczytu Lagazuoi, wprost nad Passo Falzarego, na której na lewym, zachodnim skraju widać właśnie Piz dles Conturines.


Forcela de Medesc


Forcella de Medesc 〈2584m〉 to szeroka charakterystyczna przełączka rozdzielająca masyw Conturines na dwie części. Można by również powiedzieć, że to główne wrota dla turystów odwiedzających to miejsce. Prowadzi, bowiem tam szlak turystyczny nr-12.

Pierwsza część masywu Conturines, leżąca na wschód od Forcela de Medesc, to długa częściowo podcięta i urwista grań. Na dwóch końcach tej grani znajdują się dwa ładne szczyty. Pierwszym, tym wyższym na wschodzie, jest Piz dles Conturines.

Natomiast z drugiej strony nad granią góruje Piz de Lavarela 〈3055m〉, który najlepiej się prezentuje 〈powyżej〉 z okolic miasteczka San Cassiano.

Natomiast na zachód od Forcela de Medesc prowadzi druga, wyraźnie niższa część masywu Conturines 〈poniżej〉.

To właśnie tutaj znajdują się dwie kolejne ferraty tego masywu. A ich lokalizacja jest taka, że można je przejść w czasie jednej wycieczki. Niestety trasa zejściowa pokrywa się z wejściową, co może być częściowo nużące.

 

jak zwiedzać?


Dobrym miejscem na bazę wypadową w masyw Conturines jest Camping Sass Dlacia, opisany krótko w dziale Vademecum. Na wycieczki w ten rejon można również dojechać z pobliskiej Corvary. W ten niezbyt wysoki masyw można zaplanować dwie ciekawe wycieczki. Lokalizacja masywu gwarantuje, że na szlaku i ferracie spotkamy niewielu turystów, co może być dodatkową atrakcją i odpoczynkiem po wędrówkach na zatłoczonych szlakach i ferratach pobliskiej Selli.

 

ferraty


1)  Sentiero attrezzato Tru Dolomieu: - jest to trudna ferrata, która w zasadzie jest wysokogórskim ubezpieczonym szlakiem. Ferrata prowadzi na szczyt Conturines, położony na południowym skraju masywu i dobrze widoczny z wielu miejsc. Widać go również na panoramie zamieszczonej na stronie o masywie Fanes. Klasyczna trudna ferrata to tylko 100m podszczytowy odcinek, więc miłośnicy ekstremalnych trudności mogą być zawiedzeni. Ale miłośnicy wysokogórskich wypraw poprowadzonych przez wspaniałe krajobrazowo tereny nie będą żałować wysiłku.

Najdogodniej na ferratę wyruszyć z miejsca oznaczonego na mapie, jako Capanna Alpina w pobliżu kempingu Sass Dlacia. Różnica wysokości do szczytu to 1340m, a łączny czas przejścia trasy w obie strony to około 9h. Należy pamiętać o dodatkowych odpoczynkach i widoku ze szczytu. A jest, co podziwiać.

Pierwszy odcinek trasy prowadzi szlakiem nr-11. W rejonie małej przełączki Ju dal’Ega należy skręcić na ścieżkę prowadzącą w stronę dużego kotła pod północną ścianą szczytu Conturines. Z tego wspaniałego kotła bardzo stroma ścieżka wyprowadza na samą grań w połowie drogi pomiędzy Conturines, a niewiele niższym pobliskim Piz de Lavarella 〈3055m〉. Do szczytu jest już blisko, a końcowy odcinek to właśnie graniowa trudna ferrata.

2)  Sasso della Croce, sentiero attrezzato: - jest to łatwa ferrata, która prowadzi przez zbocze na przełęcz Passo di San Croce 〈2612m〉. Miejscem wyjściowym na ferratę jest schronisko Rif. S. Croce, do którego można dojść z miasteczka Pedraces lub szybciej i wygodniej dojechać wyciągiem krzesełkowym. Ferrata prowadzi wygodną ścieżką, w kilku miejscach ubezpieczoną. Fakt, że ferrata jest łatwa nie oznacza, iż można ją lekceważyć. Ścieżka jest stroma i nużąca, cały czas wystawiona na słoneczną stronę i na odcinku około 1,5km wznosi się 600m w górę. Odcinek od schroniska do przełęczy na mapie oznakowany jest, jako szlak nr-7. Na przełęczy właściwa trasa ferraty się kończy. Z przełęczy można zejść w dolinę na wschód gdzie jest ścisły rezerwat i jedyna możliwość nocowania w małych schroniskach, lub iść dalej w górę. Jeśli wybieramy wycieczkę dalej w góry, na przełęczy należy ostro skręcić na północ i iść ścieżką poprowadzoną ostrzem dość prostej, ale wznoszącej się grani. Ścieżka prowadzi w stronę szczytu Punta Cavallo 〈2907m〉, który jest dobrym miejscem widokowym. Dalej na trasie znajduje się już następna ferrata.


3)  Via ferrata Cima Dieci: - jest to krótka i średnio trudna ferrata. Trasa tej mini-ferraty, na całym odcinku ubezpieczonej prowadzi samą granią wprost na szczyt Cima Dieci 〈3026m〉. Ze szczytu niestety wracamy tą samą trasą z powrotem.


Łączny czas potrzebny na pokonanie obu ferrat jednocześnie to około 7h 1/2 oraz różnica wysokości prawie 1300m. Jest to, zatem wycieczka na cały długi dzień, może niezbyt trudny technicznie, ale w południowym letnim słońcu może być wyczerpujący. A na trasie nie ma specjalnie możliwości skrycia się przed słońcem. Zatem duży zapas napojów na taką wycieczkę jest koniecznością, o której nie można zapomnieć.


podsumowanie


◊  W Vademecum na stronie z mapkami oraz 〈tutaj〉 znajduje się mapka masywu Conturines, którą polecam przy planowaniu wycieczek.

◊  Masyw Conturines jest na mapie: Tabacco nr-07.

© wdolomitach.pl
strona główna