Cadini di Misurina   -   Cima Cadin di San Lucano  〈2839m〉
Jest to niewielki masyw nad Misuriną z pięknymi krajobrazowo szlakami i ferratą Merlone. To bardzo dobre miejsce na pierwszy wyjazd w Dolomity.
 

Cadini to jeden z mniejszych masywów w północno-wschodnich Dolomitach. Na dodatek większość turystów, przejeżdża obok niego całkowicie obojętnie, bo najczęściej celem wycieczki jest tutaj jedno z ładniejszych dolomitowych jezior, czyli Lago di Misurina.

Z okolic Misuriny widać tylko pierwszy skraj masywu i mało kto, zwraca na niego uwagę. Wszak na dwóch skrajach jest do wyboru Tre Cime di Lavaredo i Sorapis. Ale proszę sprawdzić samemu w galerii ostatnie dni lata 〈obok〉, którą otwiera widok na Tre Cime, a zamyka Sorapis. Te wszystkie zdjęcia powstały właśnie znad Misuriny, na skraju masywu Cadini.


polecam w serwisie


W dziale Szlaki jest opis wycieczki przez Sentiero Bonacossa. Była to jedna z naszych pierwszych wycieczek, jaka znajduje się w tym serwisie od samego początku.

Polecam opis Via ferraty Merlone, jedynej w masywie Cadini, który jest w dziale Ferraty. Oba opisy są uzupełnieniem informacji o tym małym masywie i pozwalają dobrze poznać całą okolicę.

Polecam również mapkę, która jest na samym dole strony, gdyż na pewno będzie pomocna przy planowaniu tras wycieczek.


Cadini di Misurina


Żeby zobaczyć piękno masywu Cadini di Misurina, trzeba niestety iść na wycieczkę właśnie w stronę słynnych i tłumnie obleganych Turni z Lavaredo. Ale prawda jest taka, że większość turystów, którzy odwiedzają tą okolicę, swoje pierwsze kroki kieruje właśnie tutaj.

To z okolic schroniska Auronzo lub okropnego parkingu, który się tam znajduje, patrząc na południe zobaczymy wspaniały las skalnych iglic tworzący niezwykły krajobraz. Polecam galerię zdjęć z wycieczki wokół Tre Cime 〈obok〉, a w niej pod koniec 〈przedostatni rząd zdjęć〉 bez problemu zauważymy uroki masywu Cadini di Misurina.

Na zdjęciu 〈poniżej i na samej górze〉, widok Cadini di Misurina z okolic przełęczy Col de Meze, przez którą prowadziła trasa wycieczki wokół Tre Cime di Lavaredo.

Nie ma drugiego miejsca z takim widokiem na ten masyw, szczególnie po południu, kiedy słońce zacznie oświetlać od zachodu te wspaniałe skalne iglice.


charakterystyka


Hotele nad Misuriną, pensjonaty i malutkie pole namiotowe to główna baza turystyczna z tym rejonie. Patrząc z nad Misuriny na masyw Cadini 〈poniżej〉, dostrzegamy tylko jego zachodni skraj i trzy ukośne długie granie, poprzecinane stromymi dolinami. Znane Lago di Misurina znajduje się około 500m po prawej stronie i łagodnie podchodzi pod skraj grzbietu masywu.

 

Polecam dużą wersję panoramy Cadini, tym razem już letnią, czyli w porze najlepszej do długich wycieczek. Bo prawda jest taka, że trasy po tych szlakach są trasami pięknymi, ale długimi i dość męczącymi. Na panoramie wyraźnie widać trzy ukośne granie.

Patrząc od lewej strony, pomiędzy pierwszymi dwoma graniami, wysoko w dolinie, częściowo na tle nieba widać schronisko Fonda Savio. To miejsce, z którego najlepiej wyruszyć na ferratę Merlone. To również miejsce z okolic, którego najlepiej widać sąsiada z północy, czyli Turnie z Lavaredo. Od Lago di Misurina, aż do schroniska prowadzi szlak nr-115.

Dnem drugiej doliny, widocznej na panoramie po prawej stronie, prowadzi szlak nr-118. Ta część doliny, akurat znajduje się w cieniu, jaki rzucają wysokie i strome turnie. Szlak prowadzi, aż do Forcella de la Neve.


szczyty nad Śnieżną Dolinką


Każdy rejon Dolomitów ma swoje miejsca niezwykłe. W masywie Cadini do Misurina takim miejscem, bez wątpienia jest Śnieżna Dolina. To dość dowolne tłumaczenie Cadin del Nevaio. Ta wąska, stroma dolina leży u stóp najpiękniejszych szczytów Cadini. Niczym biały dywan, jeszcze na początku lata leży tam śnieg, z tego przysłowiowego śnieżnego pola.

Na zdjęciu 〈poniżej〉 wspaniała, wysokogórska Śnieżna Dolina i niezwykłe skalne iglice Cadini di Misurina w widoku, którego nie zobaczymy z okolic Lago di Misurina.

Pierwszy od lewej to Cima Cadini Nordest 〈2788m〉, na który prowadzi ferrata Merlone. Na końcu, po prawej, przed samą przełęczą jest Cima Eotvos 〈2825m〉. Natomiast po środku znajduje się najwyższy szczyt masywu, czyli Cima Cadin di San Lucano 〈2839m〉. Niestety, na jego wierzchołek nie ma szlaku ani ferraty.

 

Jeszcze tylko jedna uwaga. Jeżeli zależy nam na oglądaniu tych wspaniałych szczytów w świetle słońca, to radzę tak zorganizować trasę wycieczki przez Cadin del Nevaio, by przejść tą dolinę już po południu. Dopiero wtedy zachodnie ściany, widoczne właśnie na zdjęciu, są oświetlone wspaniałym ciepłym popołudniowym słońcem.


jak zwiedzać?


 

Można by powiedzieć, że głównym szlakiem w masywie Cadini jest Sentiero Bonacossa. Pierwszy, południowy odcinek tego szlaku jest szczegółowo opisany.

Przy schronisku Fonda Savio rozpoczyna się szlak nr-112 nazwany Sentiero Durissini, który biegnie wokół najwyższych szczytów tego masywu. Szlak ten tworzy bardzo ciekawą pętlę, którą polecam przejść w kierunku zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To oczywiście druga ciekawa propozycja.

Można również przejść ciekawą kombinację ze szlaków nr-118 i nr-115.

Wszystkie powyższe szlaki prowadzą jednak w południowo-zachodniej części masywu Cadini, tej położonej nad samym jeziorem w Misurinie.

Kto ma natomiast ochotę na ciekawą wyprawę powinien się wybrać na szlaki nr-119 i nr-121, które prowadzą w drugiej, mniej dostępnej części masywu 〈powyżej〉.

Na końcu tylko jeszcze jedna uwaga. Kilka lat temu nad Misurinę i w masyw Cadini przyjeżdżało się z Cortiny. Na malutkim polu namiotowym, jakie się tam znajduje, namioty można było liczyć na palcach jednej ręki. Teraz, jak zauważyłem, pole namiotowe jest pełne. Polecam to miejsce wszystkim, którzy chcą pojechać po raz pierwszy w Dolomity, bo krajobrazy tutaj są wspaniałe, a szlaki przepiękne.

 

ferraty i szlaki wysokogórskie


1)  Via ferrata Merlone - prowadzi na szczyt Cima Cadin Nordest 〈2788m〉, ferrata jest szczegółowo opisana w serwisie 〈 tutaj 〉.

2)  Sentiero Bonacossa - szlak wysokogórski nr-117 - szlak również jest opisany 〈 tutaj 〉.

3)  Sentiero Durissini - szlak wysokogórski nr-112 - prowadzi wokół najwyższych szczytów masywu Cadini, czas przejścia około 4-6h w zależności od pogody.

Przebieg szlaku:

a)  początek i koniec szlaku przy schronisku Fonda Savio 〈2367m〉 - proponuję iść najpierw na wschód, czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wtedy wrócimy doliną Cadin del Nevaio z południa;

b)  za schroniskiem od strony wschodniej znajduje się typowy dla Dolomitów uskok, tam jest mała drabinka, którą należy zejść, jest to krótki wspólny odcinek szlaków 112 i 117; po zejściu z uskoku do doliny, szlak Durissini prowadzi stromą ścieżką na przełęcz Forcella della Torre;

c)  następnie szlak biegnie na południe, trawersujemy zboczem wzdłuż szczytu Cima Cadin Nordest i najwyższego w tym masywie Cima Cadin di San Lucano, gdzie na trasie napotkamy sztuczne ułatwienia;

d)  ostatni odcinek to obejście Cima Eotvos i przejście przez przełęcz do doliny Cadin del Nevaio, gdzie zobaczymy na końcu schronisko i koniec trasy.


wykaz stron tematycznie związanychpodsumowanie


◊  W Vademecum na stronie z mapkami oraz 〈tutaj〉 znajduje się mapka masywu Cadini di Misurina, którą polecam przy planowaniu wycieczek.

◊  Masyw Cadini di Misurina jest na następujących mapach Tabacco: nr-03, nr-010.

© wdolomitach.pl
strona główna